بازرسان وزارت کار 'تخلف در کارخانه چسب‌ هل را تایید کردند'

چسب هل حق نشر عکس LinkedIn.com

احد حسینی، مدیر اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در استان آذربایجان شرقی گفته است بازرسان این اداره با بازدید از کارخانه چسب هل صحت بنرهای نصب شده در مورد "قوانین خودسرانه" را تایید کرده‌اند و به کارفرما "تذکرات لازم" داده شده است.

به تازگی انتشار گزارش‌ها و تصاویری از کارخانه چسب هل و همین طور قوانین و مقررات حاکم بر فضای کار در این کارخانه خبرساز شده است.

ا زجمله بر دیوار نمازخانه نوشته شده دراین کارخانه نماز جماعت برای تمامی آقایان اجباری شده است و کسانی که به این دستورالعمل عمل نکنند مشمول "جریمه ۱۲۰ هزار تومانی یا اخراج" می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری کار ایران، مدیر اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان آدربایجان شرقی گفته است: "دو نفر از بازرسان این اداره کل در جریان ارزیابی شرایط شغلی کارگران چسب هل، متوجه انجام تخلفاتی از سوی کارفرمای این واحد صنعتی شدند."

احد حسینی، همچنین گفته است: "پس از مراجعه بازرسان صحت این مسئله تایید و به کارفرما چسب هل تاکید شد تا در زودترین زمان ممکن، نسبت به برچیدن این بنرها و جایگزین کردن آن با تابلو نوشته‌هایی که محتوای مطالب آنها سخنان ائمه و معصومین در مورد اقامه نماز جماعت است، اقدام کند."

این در حالی است که به گزارش ایلنا، رحیم شهرتی فرد، فرماندار تبریز هم طی روزهای گذشته از این کارخانه دیدن کرده است.

فرمانداری تبریز البته اعلام کرده این بازدید براساس دعوت قبلی مدیریت کارخانه چسب هل بوده، که "پس از آن از طرف فرمانداری در خصوص شرایط کاری این مجموعه به کارفرمای چسب هل توصیه‌های لازم داده شد."

خلیل نظری، مدیرعامل کارخانه چسب هل در پی بالاگرفتن واکنش‌ها در شبکه‌های اجتماعی با ارسال پیامی ویدیویی به سایت ایران وایر بعضی مطالب منتشر شده را جعلی و بعضی تصاویر را ساخته "فوتوشاپ" خوانده است.

او در دفاع از کار خود گفته اقداماتش برای حفاظت از زنان شاغل در کارخانه‌اش بوده است.

آقای نظری گفته است: "یک روز مسئول خط تولید آمد و گفت در وقت نماز بعضی آقایان که نماز نمی‌خوانند باعث مزاحمت‌هایی برای خانم‌ها شده‌اند. بلافاصله به مسئول آموزش در سال ۹۳ ابلاغ کردم که پیج شود آقایان در وقت نماز حتما نماز بخوانند تا خانم‌ها آرامش داشته باشند."

او همچنین گفته: "تا کنون کسی برای نماز نخواندن جریمه نشده. البته که من با نماز اجباری مخالفم."

آقای نظری در پیام ویدیویی خود این دستورالعمل را برای واحدهای دولتی توصیه نکرده است.

حق نشر عکس LinkedIn.com
Image caption خلیل نظری، مدیرعامل کارخانه چسب هل در دفاع از کار خود گفته این اقدام برای حفاظت از زنان شاغل در کارخانه‌اش بوده است

طی روزهای اخیر، بعضی کاربران شبکه‌های اجتماعی مجموعه دستورالعمل‌ها برای رفتار کارکنان، تحت عنوان "قوانین صنایع شیمیایی چسب هل" را پیدا کردند و به انتقاد از آن پرداختند.

در پاسخ به انتقادها از جریمه ۱۲۰ هزار تومانی برای نماز نخواندن، کارخانه چسب هل در حساب توییتر خود نوشت با توجه به این که شرکت خصوصی است و "به زور کسی را در کارخانه نگه نداشته"، اجبار برای نماز صحیح است.

کارفرمای این کارخانه گفت: "اصلا برای اقامه نماز این کارخانه را زده‌ام و ادامه می‌دهم والا به پول نیازی ندارم."

اما محدودیت‌ها و تنها به نماز خلاصه نمی‌شود.

به عنوان مثال در بخشی از "قوانین" شرکت چسب هل آمده است: "با توجه به این که ورود و خروج به سرویس بهداشتی توسط دوربین کنترل میشود، اگر بیش از ۱۰ دقیقه به طول انجامد، شامل عکس العمل خواهد شد."

"اگر در کارخانه به هر دلیلی چیزی سرقت و یا مفقود شود، در صورت پیدا نشدن فرد خاطی، کلیه کارکنان جریمه شده و حداقل عذر یک نفر نیز خواسته میشود."

وضع چنین مقرراتی، باعث شد تعدادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی مدیر عامل کارخانه چسب هل را به رهبر کره شمالی تشبیه کنند.

موضوعات مرتبط