قوه قضائیه: ماموران امنیتی از خانه مهدی کروبی خارج نشده‌اند

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه خروج ماموران امنیتی از منزل مهدی کروبی را تکذیب کرده است حق نشر عکس Mizan

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران، خروج نیروهای امنیتی از منزل مهدی کروبی، یکی از رهبران معترض به نتیجه انتخابات سال ۱۳۸۸ را رد کرده و آن را "دروغ محض" خوانده است.

مهدی کروبی هفته پیش اعلام کرد که با تضمین دولت ایران برای خروج ماموران امنیتی از خانه‌ای که او در آن در حصر است، به اعتصاب غذای خود پایان می‌دهد.

آقای کروبی که هنوز در بیمارستان بستری است، خروج نیروهای امنیتی از خانه خود و محاکمه در دادگاهی علنی را شروط خود برای پایان اعتصاب غذا اعلام کرده بود.

سخنگوی قوه قضاییه امروز یکشنبه ۲۹ مرداد (۲۰ اوت) به خبرنگاران گفت: "چه کسی گفته اولی (خروج نیروهای امنیتی) عملی شده است؟ این دروغ محض است که برخی منتشر کردند."

آقای اژه‌ای همچنین گفته است: "یک اقدامی هم از سوی شورای عالی امنیت ملی در سال ۸۹ نسبت به برخی که در راس قضایا بودند (ازجمله مهدی کروبی) صورت گرفت و این تصمیم منجر به محصور شدن برخی افراد شد و همچنان آن مصوبه به قوت خود باقی است و هنوز لغو نشده و بر اساس آن عمل می‌شود."

سخنگوی قوه قضائیه همچنین گفت: "اخیرا برخی از افراد محصور که به بیمارستان رفته بودند وقتی پرونده‌‌شان را برخی پزشکان دیده بودند، گفته بودند که سرویسی که به اینها داده شده به مقامات درجه یک کشور داده نشده است و حتی رؤسای قوا هم چنین سرویسی پزشکی دریافت نمی‌کنند. برخی افراد کاسب‌کار سیاسی هستند و دروغ و خلاف می‌گویند و دلشان به حال زندانی و فرد محصور نمی‌سوزد و به فکر منافع جناحی خود هستند."

این در حالی است که محمد تقی کروبی، فرزند مهدی کروبی در واکنش به اظهارات آقای اژه‌ای در توئیتر نوشته است: "لازم است اژه‌اى بجاى استناد به مصوبه‌اى كه روحانى منكر آن است، به وظائف ذاتى آن قوه و محاكمه علنى بپردازد تا سيه روز شود هركه در او غش باشد."

فرزند آقای کروبی همچنین با انتشار عکسی از عمل جراحی دیروز پدرش گفته است: "دولت متعهد شده كه مأموران امنيتی در هنگام بازگشت پدر به مكان حصر از منزل خارج و كنترل حصر از بيرون صورت پذيرد."

حدود چهار روز پیش ۲۵ مرداد (۱۶ اوت) مهدی کروبی، چهره سیاسی منتقد حکومت ایران که در اعتراض به حبس خانگی نامحدود خود دست به اعتصاب غذا زده، شبانه به بیمارستان منتقل شد.

خانواده کروبی اعلام کرده بود که او در اعتراض به وضعیت خود اعتصاب غذای خشک کرده و جز داروی قلبش، چیز دیگری از جمله آب و غذا نمی‌خورد.

آقای کروبی دو خواسته اصلی داشت؛ یکی خروج مأموران از منزلی که او در آن در حصر به سر می‌برد و دوم برگزاری دادگاه علنی در صورت تداوم حصر.

آقای کروبی با تضمین دولت ایران برای خروج ماموران امنیتی اعتصاب غذای خود را شکست.

محمدتقی کروبی، که مکالمه‌ای تلفنی با پدرش داشته گفته بود که مقام‌های دولتی در ملاقات با آقای کروبی گفته‌اند برگزاری دادگاه از حوزه مسئولیت‌های دولت خارج است اما دولت تعهد کرده است که در صورت برداشته نشدن حصر با استفاده از رایزنی‌ها و ابزارهای ممکن زمینه محاکمه علنی را فراهم ‌کند.

مهدی کروبی، به همراه میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، بیش از شش سال است که پس از تجمع ۲۵ بهمن سال ١٣٨٩ در بازداشت خانگی است.

مطالب مرتبط