مطهری: چرا با درخواست کروبی برای محاکمه مخالفت می‌کنید

غلامحسین محسنی اژه ای و علی مطهری حق نشر عکس isna
Image caption غلامحسین محسنی اژه ای معاون اول قوه قضائیه و علی مطهری نائب رئیس مجلس ایران

علی مطهری نایب رئیس مجلس ایران در نامه‌ای به غلامحسین محسنی اژه‌ای معاون اول و سخنگوی قوه قضائیه از گفته‌های دیروز او انتقاد کرده و از او پرسیده چرا با درخواست مهدی کروبی برای برگزاری دادگاه علنی مخالفت می‌شود.

آقای مطهری در نامه‌ای که امروز دوشنبه ۳۰ مرداد منتشر کرده، خواستار "تمکین به قانون" شده و گفته "باید سنت غلط حصر خانگی در جمهوری اسلامی برچیده شود".

آقای کروبی که مانند میرحسین موسوی و زهرا رهنورد بیش از ۶ سال است که در حصر خانگی قرار گرفته، هفته گذشته خواستار خروج ماموران امنیتی از خانه‌اش و برگزاری محاکمه علنی شد و گفته بود تا رسیدگی به این دو تقاضا، دست به اعتصاب غذای خشک می‌زند.

چند ساعت پس از شروع اعتصاب غذای خشک، آقای کروبی به بیمارستان منتقل شد و پس از حضور وزیر بهداشت و معاون امنیتی وزارت اطلاعات در بیمارستان، اعلام شد که ماموران امنیتی از درون خانه آقای کروبی خارج می شوند و دولت برای برگزاری دادگاه رایزنی می کند؛ در برابر آقای کروبی به اعتصاب غذا پایان می دهد.

بیشتر بخوانید:

غلامحسین محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضائیه ایران دیروز در یک نشست خبری در تهران، خروج نیروی های امنیتی از خانه آقای کروبی را "دروغ محض" خواند و درخواست دوم آقای کروبی برای محاکمه علنی را هم تلویحا را رد کرد.

آقای محسنی اژه‌ای گفته بود: "یک اقدامی هم از سوی شورای عالی امنیت ملی در سال ۸۹ نسبت به برخی که در راس قضایا بودند صورت گرفت و این تصمیم منجر به محصور شدن برخی افراد شد و همچنان آن مصوبه به قوت خود باقی است و هنوز لغو نشده و بر اساس آن عمل می‌شود."

علی مطهری که پیش از این هم بارها خواهان پایان حصر شده، در نامه امروز خود خطاب به آقای اژه‌ای نوشته "به عرض می‌رسانم آن مصوبه حداکثر در شرایط اضطرار و آشوب موجه بوده و ادامه حصر خانگی پس از آن نیاز به حکم قضائی داشته و الا مخالف اصول سی و دوم تا سی و هفتم قانون اساسی است. هیچ گاه شورای عالی امنیت ملی نمی‌تواند جای قوه قضائیه را بگیرد و بدون محاکمه و شنیدن دفاعیات متهم برای او مجازات حصر خانگی تا زمان مرگ تعیین کند".

آقای مطهری به معاون اول قوه قضائیه گفته مشکل "این است که شما یک طرف قضیه را گرفته‌اید و طرف دیگر را رها کرده‌اید و تا چنین است و انصاف دیده نمی‌شود وجدان جامعه آرام نمی‌گیرد. اکنون یکی از محصوران طبق قانون اساسی درخواست محاکمه علنی در دادگاه صالح کرده است، چرا با آن مخالفت می‌کنید؟ آیا این امر شائبه هراس از روشن شدن حقایق را ایجاد نمی‌کند؟"

پیش از این مهدی کروبی در نامه ای به حسن روحانی رئیس جمهور ایران خواستار محاکمه علنی شده بود. آقای روحانی در دو دور رقابت های انتخابات ریاست جمهوری وعده پایان دادن به حصر خانگی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و آقای کروبی را مطرح کرده بود.

درخواست رفع حصر یکی از شعارهای هواداران آقای روحانی بود. دولت آقای روحانی تاکنون درباره اقدامات و موانع احتمالی که بر سر رفع حصر این سه چهره سیاسی وجود دارد، سکوت کرده است.

پیش از این اسماعیل احمدی مقدم فرمانده وقت نیروی انتظامی ایران گفته بود که آیت الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، مسئولیت برخورد با این سه نفر را شخصا به عهده گرفته و موضوع حصر زیر نظر اوست.

محمد خاتمی رئیس جمهور پیشین ایران که فعالیت های روزمره او هم دچار محدودیت‌هایی است، دیروز خطاب به آیت‌الله خامنه‌ای گفته بود "تقاضا می کنم که دستور حل مساله را حصر را صادر کنند".

آقای خاتمی گفته بود "رفع حصر یک تقاضای عام و به نفع نظام و نشانه امنیت و اقتدار نظام است".