ایران از بازگشت سفیر قطر استقبال کرد

پرچم قطر حق نشر عکس Getty Images

وزارت امور خارجه قطر اعلام کرده است که سفیر خود را به تهران بازمی‌گرداند. وزیر امور خارجه قطر هم در مکالمه‌ای تلفنی با محمدجواد ظریف، از گسترش روابط دوجانبه با ایران سخن گفته است.

بنا به اعلام وزارت خارجه قطر این کشور می‌خواهد روابط خود "در همه حوزه‌ها" را با ایران تقویت کند و سفیر این کشور در تهران وظایف دیپلماتیک خود را از سر می‌گیرد.

وزارت امور خارجه ایران از اقدام دولت قطر برای بازگرداندن سفیر خود استقبال کرده و گفته است ایران "از هر گام سازنده و مثبت همسایگان برای بهبود و ارتقاء روابط فی مابین همواره استقبال کرده و بدان ارج می‌نهد."

شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر خارجه قطر، روز چهارشنبه در مکالمه‌ای تلفنی با وزیر خارجه ایران درباره "تقویت و توسعه روابط دوجانبه" با ایران صحبت کرده است.

پس از حمله عده‌ای به سفارت عربستان سعودی در تهران و کنسولگری آن در مشهد، قطر یکی از چند کشوری بود که به اعتراض و در همراهی با عربستان، روابط دیپلماتیک را با ایران کاهش دادند یا قطع کردند.

سفیر قطر در حالی به تهران بازمی‌گردد که روابط این کشور با عربستان سعودی و چند کشور عرب دیگر دچار تنش است.

این تنش پس از آن بروز کرد که در خبرگزاری رسمی قطر اظهارات منسوب به امیر قطر منتشر شد که در آن از قول شیخ تمیم بن حمد آل ثانی گفته شده بود ایران قدرت منطقه‌ای است و دامن زدن به تنش‌ها با این کشور عاقلانه نیست.

این گفته‌ها تکذیب شد و دولت قطر اعلام کرد هکرها چنین اظهارات نادرستی را منتشر کرده بودند.