اعضای ائتلاف شورشیان یمن با یکدیگر درگیر شدند

یمن حق نشر عکس Reuters

ائتلاف شکننده شورشیان یمن دچار بحران شده و درگیری لفظی میان اعضای آن به نبرد در خیابان‌های صنعا پایتخت یمن در آخرین ساعت‌های دیروز (شنبه ۲۶ اوت) انجامیده که حداقل یک سرهنگ در این درگیری کشته شده است.

حوثی‌ها - شیعیان زیدی یمن- در ائتلاف با نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح، رئیس جمهور سابق یمن از دو سال پیش با دولت عبدربه منصور هادی که از حمایت بین‌المللی برخوردار است در نبرد هستند و عربستان سعودی و امارات متحده ائتلافی را در حمایت از دولت آقای هادی و بر علیه شورشیان تشکیل داده است.

امروز کنگره عام خلق یمن، حزب علی عبدالله صالح در بیانیه‌ای اعلام کرد که در درگیری‌های دیشب سرهنگ خالد رضا کشته شده است.

برخی گزارش‌های تایید نشده حاکی از این است که تعداد بیشتری از نظامیان هر دو طرف در جریان درگیری دیشب کشته شده‌اند.

ائتلاف به رهبری عربستان ایران را به حمایت از شورشیان حوثی متهم می‌کند، اما ایران و حوثی‌ها این موضوع را تکذیب می‌کنند و ایران حمایت خود را فقط به حمایت سیاسی و معنوی محدود می‌داند.

حمله روز جمعه

امروز خبرگزاری رویترز گزارش کرد که ائتلاف به رهبری عربستان پذیرفته که حمله هوایی روز جمعه به صنعا به دلیل "یک نقص فنی" نامشخص باعث کشته شدن غیرنظامیان شده است.

در این حمله یک ساختمان بدون سکنه هدف قرار گرفت اما آپارتمان مجاور آن نیز فرو ریخت که باعث کشته شدن ۱۲ نفر از جمله شش کودک شد.

حق نشر عکس EPA

سرهنگ ترکی ملکی، سخنگوی نیروهای ائتلاف گفت که هدف این حمله "از نظر نظامی مشروع بود" چون ساختمان منهدم شده مرکز فرماندهی شورشیان حوثی بود و آنها را متهم کرد که غیرنظامیان را به عنوان سپر انسانی به کار می‌گیرند.

او همچنین گفت: "یک نقص فنی باعث این حادثه‌ ناخواسته شد و ساختمان مورد بحث مستقیما هدف قرار نگرفته است."

او همچنین از "آسیب‌های جنبی" این حمله اظهار تاسف کرد، اما به تعداد قربانیان این حمله اشاره‌ای نکرد.

یکی از مقامات ارشد صلیب سرخ بین‌الملل که از محل حمله روز جمعه بازدید کرده گفت: "از آنچه ما اینجا در محل دیدیم، هیچ هدف نظامی واضحی اینجا وجود نداشته است."

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
سی و پنج کشته درحمله هوایی یمن

حملات نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان بخصوص حملات هوایی این کشور باعث انتقاد سازمان‌های بین‌المللی و نهادهای مدنی و حقوق بشری شده و این کشور به کشتار غیرنظامیان متهم شده است.

سازمان ملل متحد اعلام کرده که بین ۱۷ تا ۲۴ اوت حملات هوایی ائتلاف به رهبری عربستان باعث کشته شدن ۴۲ غیرنظامی شده است.

سازمان ملل همچنین به حمله چهارشنبه ۲۳ اوت به هتلی در صنعا اشاره کرده که باعث کشته شدن ۳۳ نفر و مجروحان شدن تعداد بسیاری از غیرنظامیان شده است.

حق نشر عکس EPA

سازمان ملل در بیانیه‌ای در باره کشته شدن غیرنظامیان در یمن اعلام کرد: "ما به تمام طرف‌های مناقشه -از جمله نیروهای ائتلاف- وظیفه‌شان در زمینه احترام به قوانین انسانی بین‌المللی را یادآوری می‌کنیم."

بنا به آمار سازمان ملل از ماه مارس سال ۲۰۱۵ تاکنون در حملات هوایی بیش از هشت هزار غیر نظامی کشته و بیش از ۴۶ هزار نفر مجروح شده‌اند.

جنگ داخلی یمن تا به حال باعث کشته شدن ده هزار نفر و آواره شدن میلیون‌ها تن شده، دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفر نیاز به کمک‌ فوری دارند و مردم با بزرگترین بحران کمبود مواد غذایی در دنیا دست به گریبان هستند.

شیوع وبا به دلیل از بین رفتن زیرساختها و نبود آب آشامیدنی و امکانات بهداشتی و درمانی باعث ابتلای نیم میلیون نفر شده است که یکی از بزرگترین همه‌گیری‌های یک بیماری عفونی در تاریخ معاصر است. تخمین زده می‌شود که وبا در پنج ماه گذشته جان بیش از دو هزار نفر را گرفته باشد.