رهبر ایران دولت روحانی را به 'حفظ روحیه انقلابی در دیپلماسی' دعوت کرد

kkk حق نشر عکس Khamenei.ir

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در اولین جلسه با کابینه جدید حسن روحانی، مسائل اقتصادی را "اولویت واقعی کشور" دانسته و دولت را به "حفظ روحیه انقلابی در دیپلماسی" دعوت کرد.

آقای خامنه‌ای از دولت ایران خواست که "چتر دیپلماسی" خود را بر همه جهان بگشاید و روی روابط با "چند کشور محدود" تمرکز نکند.

او گفت در مسائل بین‌المللی باید به اصولی مثل "ایستادگی در مقابل استکبار، ظلم ستیزی و مخالفت با نظام سلطه" پایبند بود. رهبر ایران در عین تاکید کرده که این پایبندی با "نرمش‌ها و پیچش‌ها و طنازی‌های هنر دیپلماسی منافاتی ندارد."

حسن روحانی و محمدجواد ظریف در دوره قبلی توانستند با حمایت رهبر ایران با قدرت‌های جهانی درباره برنامه هسته‌ای ایران به توافقی جامع برسند. با روی کار آمدن دونالد ترامپ، آمریکا از سخت‌گیری در این توافق و احتمال بازبینی آن می‌گوید.

این توافق و جهت‌گیری کلی سیاست خارجی حسن روحانی منتقدانی نیز میان محافظه‌کاران ایران دارد.

آقای خامنه‌ای اقتصاد را "اولویت واقعی" ایران دانسته و گفته "اقتصاد نفتی و رانتی" باید به "اقتصاد مولد و مردمی" تبدیل شود.

او ازمقام‌های دولتی خواسته است که حل مشکلات اقتصادی به خصوص "بیکاری جوانان" را اولویت کاری خود بدانند.

حسن روحانی همدر این جلسه گفته است: "هدف اول دولت حل مشکل بیکاری است و تلاش می کنیم سالانه بیش از ۹۰۰ هزار شغل ایجاد شود."

آیت‌الله خامنه‌ای از دولت ایران خواسته است که به "حفظ و تقویت روحیه مردمی و پرهیز از اشرافی‌گری" بپردازد و به "حرکت‌های مردمی" مانند "گروه‌های جهادی یا فرهنگی"، "که غالبا خودجوش است" کمک کند.

منتقدان محافظه‌کار دولت حسن روحانی برخی مقام‌های دولت را به رفتار "اشرافی" متهم می‌کنند و رسوایی‌هایی مانند پرونده "فیش‌های نجومی" را نمونه‌هایی از چنین رفتاری می‌دانند.

آقای خامنه‌ای گفته است مقام‌های دولتی باید برای درک بهتر واقعیات زندگی مردم ارتباط نزدیکی با آنها داشته باشند و برای این منظور "سفرهای استانی بسیار خوب و مفید است."

"سفرهای استانی" عنوانی است که در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد به سفرهای اعضای هیات دولت به استان‌های مختلف و برگزاری جلسه‌های کابینه در شهرهایی جز تهران داده شد.