'تورم ملی' ایران کمتر از هشت درصد اعلام شد

INFLATION IN IRAN حق نشر عکس AFP

مرکز آمار ایران برای اولین بار شاخصی به نام "تورم ملی" اعلام کرده که نشان می‌دهد تورم عمومی کشور در ۱۲ ماه منتهی به مرداد ۱۳۹۶ نسبت به دوره مشابه پارسال ۷.۹ درصد افزایش یافته است. تورم قبلا به تفکیک مناطق شهری و روستایی اعلام می‌شد. اعلام تورم ملی، می‌تواند معیاری برای مقایسه روند نوسان قیمت‌ها در مناطق شهری و روستایی باشد.

در مرداد امسال، تورم سالانه مناطق شهری، به ۷.۷ و مناطق روستایی، ۸.۸ درصد اعلام شده که نشان می‌دهد، هزینه زندگی ساکنان روستاها، بیشتر افزایش یافته است.

چرا تورم روستاها بیشتر شده است؟

جواد حسین‌زاده معاون اقتصادی و محاسبات ملی این مرکز گفته است که در روستاها، حدود ۴۰ درصد هزینه ماهانه خانوارها برای خرید خوراکی است. این رقم در مناطق شهری ۲۶ درصد است.

تفاوت در ساختارهزینه‌های خانوار می‌تواند تورم بالاتر مناطق روستایی را تا حدودی توجیه کند چون تورم خوراکی‌ها در یک سال اخیر دو رقمی بوده است. تورم خوراکی‌ها، نسبت به مرداد پارسال، برای مناطق روستایی حدود ۱۲ درصد و برای مناطق شهری، حدود ۱۱ درصد بوده است. در حالی که تورم گروه غیر خوراکی‌ها و خدمات، برای مناطق شهری و روستایی حدود ۶.۵ درصد بوده است.

تورم در ایران

مرداد ۱۳۹۶

۷.۹%

تورم ملی

۸.۸%

تورم مناطق روستایی

  • ۱۲% تورم خوراکی در روستا‌ها

  • ۱۱% تورم خوراکی در شهر‌ها

AFP

بیشتر بخوانید:

تورم ایران در حدود دو سال اخیر، تک رقمی شده و نوسان قابل توجهی نداشته است. براساس گزارش‌های مرکز آمار ایران، تورم ایران که در خرداد ۱۳۹۲ به بالای ۳۲ درصد رسیده بود، از خرداد ۱۳۹۵ به زیر ۱۰ درصد رسید وتاکنون تک رقمی مانده است.

با این حال گزارش‌های بانک مرکزی عددهای متفاوتی را نشان می‌دهد. بر اساس گزارش بانک مرکزی ایران، تورم از خرداد امسال دوباره دو رقمی شده و به بالای ۱۰ درصد رسیده است. این دو نهاد می‌گویند دلیل این اختلاف‌ها، تفاوت در نمونه گیری و محاسبه است. با این حال ایران مرکز آمار را مرجع رسمی آمار اعلام کرده است.

ایران سال‌ها دچار تورم حدود ۲۰ درصد بود. تورم بالا باعث از دست رفتن ارزش پول ملی و بی‌ثمر شدن سود سرمایه‌گذاری می‌شود. با این حال بعضی از مخالفان سیاست‌های اقتصادی دولت می‌گویند، کاهش تورم به قیمت رکود در بازار تمام شده است.

موضوعات مرتبط