برای شهرداری تهران سرپرست انتخاب شد

حق نشر عکس Ilna
Image caption سلیمی تا صدور حکم انتصاب نجفی سرپرست شهرداری تهران خواهد بود

برای تهران سرپرست شهرداری تعیین شده است.

روز یکشنبه، ٥ شهریور (٢٧ اوت)، شورای شهر تهران مصطفی سلیمی را به عنوان سرپرست شهرداری انتخاب کرد. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، آقای سلیمی با ٢٠ رای موافق و یک رای ممتنع به این سمت انتخاب شد.

شورای جدید شهر تهران در نخستین جلسه خود محمدعلی نجفی را به عنوان شهردار جدید انتخاب و او را برای صدور حکم رسمی انتصاب به وزیر کشور معرفی کرد. سرپرست شهرداری، که پیشتر شهردار تعدادی از نواحی تهران بوده، تا صدور حکم انتصاب شهردار وظایف او را برعهده خوداهد داشت. آقای سلیمی تنها کاندیدای سرپرستی شهرداری بود.

+ محسن هاشمی از احتمال انتخاب سرپرست برای شهرداری تهران خبر داد

ساعاتی پس از انتشار خبر انتخاب سرپرست برای شهرداری تهران، اطلاعیه سخنگوی وزارت کشور منتشر شد که در آن آمده است که بلافاصله پس از دریافت صورتجلسه شوراى شهر تهران در مورد معرفى محمدعلی نجفى به عنوان شهردار منتخب شورا، "اقدامات قانونى لازم برای تطبیق شرایط او با مفاد آئین‌نامه اجرایى شرایط احراز تصدى سمت شهردار به عمل آمد. و همزمان استعلامات لازم از مراجع قانونى انجام شد."

وی گفته است که "تاکنون پاسخ استعلامات به وزارت کشور واصل نشده و به تبع آن حکم انتصاب نیز صادر نشده است."

حق نشر عکس Tasnim
Image caption شورای شهر تهران محمدعلی نجفی را به عنوان شهردار انتخاب کرده است

پیش از صدور این اطلاعیه، برخی منابع خبری نوشته بودند که حکم آقای نجفی کوتاه مدتی پس از انتخاب سرپرست شهرداری صادر شده است.

همچنین، خبرگزاری دانشجویان گزارش کرده بود که محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران برای مدتی جلسه روز یکشنبه را برای گفتگوی تلفنی با آقای نجفی ترک کرد و پس از بازگشت به جلسه گفت: "اتفاقات مثبتی در راه است و حتی گفتند حکم سلیمی را نزنید اما اگر یک ساعت هم باشد باید سرپرست تهران مشخص شود." برخی رسانه‌ها هم از امضاء حکم اقای نجفی در روز یکشنبه خبر داده بودند.

روز گذشنه هم رئیس شورای شهر تهران با اعلام اینکه هنوز حکم شهرداری اقای نجفی ابلاغ نشده، گفته بود اگر وزارت کشور ایران حکم شهرداری محمدعلی نجفی را ابلاغ نکند، فردی برای سرپرستی شهرداری انتخاب خواهد شد. به گزارش برخی منابع، ظاهرا انتظار این بود که اقای نجفی از روز گذشته کار خود را آغاز کند.

روز گذشته، پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور گزارش کرد که معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی این وزارتخانه "با تکذیب برخی خبرسازی‌های حاشیه‌ای در خصوص عدم صدور حکم شهردار تهران" گفته است که همه اقدامات و مکاتبات قانونی و اداری لازم برای صدور حکم شهردار جدید صورت گرفته و "به محض انجام تشریفات قانونی، حکم آقای نجفی از سوی وزیر کشور امضا خواهد شد."

وی گفت که به محض انتخاب شهردار جدید در روز چهارشنبه هفته گذشته، وزیر کشور دستور لازم برای انجام تشریفات صدور حکم انتصاب او را صادر کرد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، معاون وزارت کشور افزود که مطابق قانون، حکم انتصاب شهرداران شهرهای بالای ٥٠٠ هزار نفر باید توسط وزیر کشور صادر شود و صدور این احکام، از جمله برای شهردار تهران، باید روند قانونی لازم را طی کند.

با آغاز به کار شورای جدید شهر تهران، محمدباقر قالیباف، شهردار سابق از سمت خود برکنار شد.

در جریان رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری، خبرگزاری ایلنا متن مصاحبه‌ای را با مصطفی سلیمی، شهردار سابق مناطق ٦، ١٨ و ٢١ منتشر کرد که در آن از شهردار سابق تهران به خاطر آنچه که "استخدام بدون ضابطه" می‌نامید انتقاد کرده بود.