محمدعلی نجفی رسما شهردار تهران شد

محمد علی نجفی حق نشر عکس TASNIM

با حکم عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور ایران، محمدعلی نجفی، شهردار منتخب شورای شهر، رسما شهردار تهران شد.

به گفته سلمان سامانی سخنگوى وزارت کشور ایران در اجراى قانون شوراهاى اسلامى و انتخاب شهرداران، حکم شهرداری آقای نجفی پس از طى مراحل قانونى صادر شده است.

این در حالی است که همین امروز یکشنبه (٥ شهریور،٢٧ اوت)، شورای شهر تهران مصطفی سلیمی را به عنوان سرپرست شهرداری انتخاب کرده بود.

انتصاب سرپرست برای شهرداری تهران به این دلیل بود که گفته می‌شد وزارت کشور پاسخ استعلام درباره آقای نجفی را از مراجع ذی‌ربط از جمله وزارت اطلاعات و قوه قضائیه دریافت نکرده بوده است.

ساعاتی پس از انتشار خبر انتخاب سرپرست برای شهرداری تهران، وزارت کشور ایران در بیانیه‌ای اعلام کرد که بلافاصله پس از دریافت صورتجلسه شوراى شهر تهران در مورد معرفى محمدعلی نجفى به عنوان شهردار منتخب شورا، "اقدامات قانونى لازم برای تطبیق شرایط او با مفاد آئین‌نامه اجرایى" انجام گرفته و همزمان "استعلامات لازم از مراجع قانونى" انجام شده است اما چون "تاکنون پاسخ استعلامات به وزارت کشور واصل نشده، به تبع آن حکم انتصاب نیز صادر نشده است."

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
چرا حکم شهردار جدید تهران هنوز ابلاغ نشده؟

پس از انتخابات شوراهای شهر و روستا در اردیبهشت گذشته، شورای جدید شهر تهران در نخستین جلسه خود محمدعلی نجفی را به عنوان شهردار جدید انتخاب و او را به وزیر کشور معرفی کرده بود با این حال تا امروز حکم آقای نجفی امضا نشده بود.

انتظار می‌رفت آقای نجفی دیروز به عنوان شهردار تهران کار خود را شروع کند اما این اتفاق نیفتاد و رسانه‌های ایران از قول محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران خبر دادند که چون حکم آقای نجفی صادر نشده حتی برای "یک ساعت" هم که شده باید برای شهرداری تهران سرپرست انتخاب شود.

با این حال برخی از رسانه‌های ایران پیش‌بینی کرده بودند که حکم آقای نجفی امروز رسما صادر می‌شود.

حق نشر عکس ILNA

شهردار تهران کیست؟

آقای نجفی جانشین محمد باقر قالیباف شد که دوازده سال شهردار تهران بود.

او از مدیران باسابقه جمهوری اسلامی است که در آستانه سی سالگی در سال ۱۳۶۰ به وزارت رسید و در کابینه محمد جواد باهنر و محمدرضا مهدوی کنی وزیر علوم بود و این مقام را تا ۱۳۶۳ در کابینه میرحسین موسوی در اختیار داشت.

آقای نجفی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ از مشاوران ارشد مهدی کروبی بود و به عنوان یکی از نمایندگان او در جلسه خصوصی با آیت آلله خامنه‌ای حضور داشت.

آقای کروبی اعلام کرده بود که اگر رئیس جمهور شود٬ آقای نجفی را معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی خواهد کرد.

با این حال محمد علی نجفی جزو آن دست از نزدیکان مهدی کروبی بود که پس از اعلام نتیجه انتخابات بازداشت و محاکمه نشد و توانست همچنان در شورای سوم شهر تهران که از سال ۱۳۸۵ آغاز شده بود٬ به کار خود ادامه دهد.

او در پاسخ به مخالفانش در مجلس نهم که او را همراه "فتنه" می‌دانستند٬ گفت که پس از سخنرانی آیت‌الله خامنه‌ای در نماز جمعه روز ۲۹ خرداد ۱۳۸۸ و هشدار به معترضان٬ در هیچ یک از تجمعات اعتراضی حضور پیدا نکرده است.

آقای نجفی در دوره اول ریاست جمهوری حسن روحانی برای وزارت آموزش و پرورش به مجلس معرفی شد اما رای اعتماد نگرفت هر چند که بعد از استیضاح و برکناری رضا فرجی دانا از وزارت علوم مدتی سرپرست این وزارتخانه بود.