نتانیاهو: ایران در سوریه و لبنان کارخانه تولید موشک می‌سازد

نتانیاهو در دفتر نخست‌وزیری اسرائیل با دبیرکل سازمان ملل کنفرانس مطبوعاتی مشترک برگزار کرد حق نشر عکس AFP
Image caption نتانیاهو در دفتر نخست‌وزیری اسرائیل با دبیرکل سازمان ملل کنفرانس مطبوعاتی مشترک برگزار کرد

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، ایران را به احداث مراکز ساخت موشک هدایت‌شونده در خاک لبنان و سوریه متهم کرده است.

نخست‌وزیر اسرائیل در دیدار با آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، ایران را متهم کرده که در حال ساخت این مراکز موشکی است تا اسرائیل را تهدید کند.

او از سازمان ملل متحد انتقاد کرده و گفته این سازمان هیچ کدام از فعالیت‌های ایران برای تجهیز نظامی حزب‌الله لبنان را محکوم نکرده است.

آقای نتانیاهو که در بیت‌المقدس میزبان نماینده سازمان ملل است، از آقای گوترش خواست در این مورد شفاف باشد.

اسرائیل می‌گوید ایران حضور نظامی خود را در سوریه تقویت می‌کند تا به شعار همیشگی "از بین بردن اسرائیل" عمل کند.

دبیرکل سازمان ملل متحد در پاسخ به سخنان نخست‌وزیر اسرائیل گفت که این کشور حق مسلم دارد که در امنیت به حیات ادامه دهد و هر نوع ضدیت با این اصل، غیرقابل پذیرش است.

چهارشنبه گذشته، آقای نتانیاهو در دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، تهدید کرد که اسرائیل آمادگی این را دارد که به طور یک‌طرفه در مقابل گسترش نفوذ نظامی ایران در خاک سوریه اقدام کند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
آیا ایران برای اسرائیل خطرناک‌تر از داعش است؟

بیشتر درباره ایران و اسرائیل:

در شش سال گذشته و در جریان جنگ داخلی سوریه، اسرائیل هر از گاهی با حملات نظامی پراکنده اهدافی را در خاک سوریه هدف قرار داده است.

اوایل اردیبهشت ماه سال جاری، انفجاری در نزدیکی دمشق اتفاق افتاد که منابعی در داخل اسرائیل، آن را حمله به انبار مهمات ارسالی برای حزب‌الله اعلام کردند.

وزیر اطلاعات اسرائیل این موضوع را تایید نکرده بود اما گفته بود که آن حمله با سیاست‌های نظامی اسرائیل برای جلوگیری از قاچاق اسلحه برای حزب‌الله لبنان هم‌راستا بوده است.

اواخر خردادماه امسال، در اقدامی کم‌سابقه، سپاه پاسداران ایران اعلام کرد که از داخل خاک ایران، اهدافی را در خاک سوریه هدف قرار داده است. این پرتاب موشکی واکنش‌های گسترده و اعتراض اسرائیل را به دنبال داشت.