گزارش اجرای برجام در مجلس: اقدامات روحانی در برابر آمریکا متناسب نبوده است

گزارش کمیسیون امنیت ملی مجلس گفته است که رویکرد دولت روحانی به اقدامات آمریکا در برجام "متناسب" نبوده است حق نشر عکس Mehr
Image caption گزارش کمیسیون امنیت ملی مجلس گفته است که رویکرد دولت روحانی به اقدامات آمریکا در برجام "متناسب" نبوده است

گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران از اجرای شش ماه اخیر توافق هسته ای میان ایران و گروه پنج به علاوه یک موسوم به برجام، از حسن روحانی انتقاد کرده که رویکرد "متناسب و متقابل با اقدامات غیرسازنده" آمریکا نداشته است.

این گزارش می گوید آمریکا "سایه شوم و سنگین تحریم، تهدید و ارعاب مکرر پیمان شکنی و رویکرد غیرسازنده" نسبت به برجام را حفظ کرده است.

گزارش امروز را حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس قرائت کرده است.

تمدید قانون تحریم های ایران توسط کنگره آمریکا، وضع تحریم های جدید غیرهسته ای، محدودیت سفر بدون روادید به آمریکا برای شهروندان ۳۸ کشوری که به ایران سفر کنند، مصادره ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار از دارایی های ایران در آمریکا، و ایجاد محدودیت های تازه برای شهروندان ایرانی در گرفتن روادید آمریکا از جمله اقدامات "غیرسازنده" آمریکا در گزارش مجلس توصیف شده است.

این گزارش رویکرد دولت ایران در برابر این رفتار را شامل اعتراض و ارجاع موضوع به کمیسیون مشترک برجام و دستور حسن روحانی رئیس جمهور ایران برای ساخت پیشران های هسته ای عنوان کرده و در جمع بندی خود گفته "دولت جمهوری اسلامی ایران اقداماتی کرده است" اما "هیچکدام از این اقدامات از جنس و روح اقدام متناسب و متقابل با نقض عهد و پمیان شکنی شیطان بزرگ نبوده است".

مجلس ایران پس از حصول توافق اتمی میان دولت ایران با آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان به همراه اتحادیه اروپا، این توافق را بررسی و سپس قانونی با عنوان "اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام" وضع کرد.

بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس etemaadonline.ir
Image caption حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گزارش را در صحن قرائت کرده است

این قانون وزیر خارجه ایران را ملزم کرده که هر سه ماه گزارشی مکتوب درباره نحوه اجرای برجام به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ارائه کند و کمیسیون هم هر شش ماه یک بار موظف به نوشتن گزارشی در این باره و قرائت آن در صحن شده است.

این قانون دولت ایران را هم ملزم کرده است که در صورت هرگونه عدم پایبندی طرف مقابل در زمینه لغو موثر تحریم‌ها، اقدامات متقابلی "در جهت احقاق حق ملت ایران انجام دهد". مصوبه مجلس این اقدامات را "توقف همکاری داوطلبانه" و "توسعه سریع برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز جمهوری اسلامی ایران" تعریف کرده است.

مرجع تشخیص نقض احتمالی توافق، هیات نظارت بر برجام است که مصوبات آن همانند مصوبات شورای عالی امنیت ملی باید به تایید آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران برسد.

اعضای این هیات را حسن روحانی رئیس جمهور، علی‌ لاریجانی رئیس مجلس، محمدجواد ظریف وزیر خارجه، ، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی، علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، سعید جلیلی نماینده رهبر در شورای عالی امنیت ملی و علی‌اکبر ولایتی مشاور امور بین الملل رهبر ایران تشکیل می‌دهند. حسین دهقان وزیر دفاع وقت ایران هم عضو این هیات بوده که با تغییر کابینه و آغاز وزارت امیر حاتمی، احتمالا جایگزین آقای دهقان شده است.

گزارش جدید مجلس ایران درباره اجرای شش ماهه اخیر توافق برجام در حالی منتشر شده است که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده که در حال بازبینی این توافق است تا درباره باقی ماندن یا خروج از این توافق تصمیم بگیرد.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز گذشته در جمع سفرای اتحادیه اروپا برای چندمین بار طی ماه های اخیر گفته است که برجام توافق با آمریکا نیست بلکه توافقی میان همه طرف ها است.

او خواستار پایبندی آمریکا به این توافق شده است.