سخنگوی دولت ایران: دبیر شورای عالی امنیت ملی درباره حصر گزارش می‌دهد

نوبخت حق نشر عکس Ilna
Image caption محمدباقر نوبخت گفته در جلسه شورای عالی امنیت ملی درباره موضوع حصرخانگی سه چهره سیاسی، حضور داشته است

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت ایران درباره درخواست مهدی کروبی برای محاکمه علنی، گفته است که این موضوع در شورای عالی امنیت ملی مطرح شده است.

آقای نوبخت در جمع خبرنگاران در تهران گفت "من در جلسه شورای عالی امنیت ملی حضور داشتم که مباحث خوب و دقیقی آنجا مطرح شد که البته جمع‌بندی آن را دبیر شورا گزارش خواهد کرد".

دبیر شورای عالی امنیت ملی علی شمخانی و رئیس این شورا، حسن روحانی، رئیس جمهور است. مطابق قوانین ایران، مصوبات این شورا برای لازم الاجرا شدن باید به تایید آیت الله علی خامنه‌ای رهبر ایران برسد.

مهدی کروبی از رهبران معترض سیاسی ایران که همانند میرحسین موسوی و زهرا رهنورد بیش از ۶ سال است که در حصر خانگی است، در نامه‌ای سرگشاده خطاب به آقای روحانی خواستار محاکمه در دادگاه علنی شد اما با گذشت هفته ها و بی پاسخ ماندن این درخواست، دست به اعتصاب غذای خشک زد.

بیشتر بخوانید:

Image caption میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی بیش از شش سال است که در حصرخانگی قرار گرفته اند

با انتقال آقای کروبی به بیمارستان، وزیر بهداشت و معاون وزارت اطلاعات به دیدار آقای کروبی در بیمارستان رفتند و وعده دادند با اینکه برگزاری دادگاه در حیطه اختیارات دولت نیست، در این زمینه رایزنی می کنند.

خواسته دیگر آقای کروبی، خروج ماموران امنیتی از داخل خانه اش بود که همان زمان گفته شد دستور خروج آنها صادر شده است.

با وعده خروج ماموران امنیتی از خانه آقای کروبی و تلاش برای محاکمه علنی، او به اعتصابش پایان داد.

سخنگوی دولت ایران، امروز بار دیگر در برابر سوالی درباره چگونگی حضور ماموران اعمال حصرخانگی علیه آقای کروبی، گفته است که محمود علوی وزیر اطلاعات "گزارشی داد که این اتفاق افتاده و ان‌شاءالله گام‌های بعدی هم برداشته شود".

آقای نوبخت گفته "اینکه دادگاهی تشکیل شود در حوزه اختیارات قوه قضاییه است اما من در جلسه شورای عالی امنیت ملی حضور داشتم که مباحث خوب و دقیقی آنجا مطرح شد".

یک روز پیش از این عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران گفته از آمادگی قوه قضائیه برای محاکمه "سران فتنه" خبر داده بود.

سران فتنه اصطلاحاتی است که شماری از چهره های سیاسی به تبعیت از آیت الله خامنه ای برای اشاره به چهره های سیاسی در حصرخانگی و محمد خاتمی رئیس جمهور پیشین به کار می برند.

درخواست آقای کروبی برای محاکمه علنی از سوی برخی از چهره های سیاسی همچون علی مطهری نائب رئیس مجلس ایران با استقبال مواجه شده بود.

علی مطهری که بارها خواهان پایان حصرخانگی شده بود در نامه ای خطاب به غلامحسین محسنی اژه ای معاون رئیس قوه قضائیه که حصر را تصمیم شورای عالی امنیت ملی می خواند، نوشته بود هیچ گاه شورای عالی امنیت ملی نمی‌تواند جای قوه قضائیه را بگیرد و بدون محاکمه و شنیدن دفاعیات متهم برای او مجازات حصر خانگی تا زمان مرگ تعیین کند".

آقای مطهری می گوید "باید سنت غلط حصر خانگی در جمهوری اسلامی برچیده شود".

درخواست رفع حصر یکی از شعارهای هواداران آقای روحانی در انتخابات سال ۱۳۹۲ و انتخابات ریاست جمهوری اخیر بوده است. آقای روحانی تاکنون از محدودیت های دولت در این زمینه سخن گفته اما درباره موانع احتمالی که بر سر رفع حصر از این سه چهره سیاسی وجود دارد، سکوت کرده است.