تصادف اتوبوس دانش‌آموزان ایرانی؛ 'پرونده قضایی تشکیل می‌شود'

حق نشر عکس iSna

آموزش و پرورش استان هرمزگان اعلام کرده که دانش‌آموزان کشته شده امروز عصر، شنبه یازدهم شهریور، به خاک سپرده می‌شوند. مسئولان استان از مردم دعوت کرده‌اند که در مراسم تشییع شرکت کنند. امروز در این استان عزای عمومی اعلام شده است. دانش‌آموزان از شهرهای مختلف استان جنوبی ایران بوده‌اند و قرار است بعد از تشییع در بندرعباس برای خاکسپاری به زادگاهشان برده شوند.

به گفته محسن موسوی، رئیس دادگستری داراب "امروز با حضور نماینده دادستان شکایات خانواده مصدومان اخذ و نظریه پزشکی قانونی در رابطه با وضعیت جسمانی آنان اعلام می‌شود."او گفته قرار است دیه دانش‌آموزان کشته شده و مصدوم "سریع‌تر" پرداخت شود.

بیشتر درباره این سانحه: کشته شدن ۹ نفر در واژگونی اتوبوس دانش‌آموزان ایرانی

حق نشر عکس iSna

دیشب، جمعه در بندرعباس، مرکز استان هرمزگان، به یاد کشته‌شدگان شمع روشن کردند. عکس دانش‌آموزان قبل از فرستاده شدن به اردو و عکس معلم آنان را روی دیوار زده بودند و پایین دیوار روی پله‌ها شمع روشن کردند.

این عکسی است که در شبکه‌های اجتماعی توزیع شده و گفته می‌شود عکس گروهی دانش‌آموزان پیش از سفر به اردو است. از جمع ۴۴ نفری دانش‌آموزان هفت نفر به همراه یکی از معلمان کشته شده‌اند.

حق نشر عکس iSNA

فاطمه درخشانی، از هم‌کلاسی‌های شیدا امانی است که در حادثه چپ شدن اتوبوس درگذشته است. شیدا امانی یکی از دانش‌آموزان "نمونه" و عضو تشکیلات دانش‌آموزی فرزانگان در شهر حاجی‌آباد هرمزگان بود. فاطمه می‌گوید قرار بوده او به اردو برود اما چون مادرش اجازه نداده، شیدا امانی به جای او راهی این سفر بی‌بازگشت شد.

گاهشمار تصادفات دانش‌آموزی

حق نشر عکس Tasnim
Image caption حمل اتوبوس با چرثقیل

تقی مهری، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ایران، در یک نشست خبری گفته که تصاویر ثبت شده نشان می‌دهد راننده اتوبوس دچار خستگی مفرط بوده است. محسن موسوی، رئیس دادگستری شهرستان داراب هم گفته که تست الکل و مورفین راننده اتوبوس منفی بوده است. کمک راننده کشته شده و راننده اصلی بازداشت است.

وزارت راه و شهرسازی ایران اطلاعیه‌ای صادر کرده و نتایج بررسی اولیه را به رسانه‌ها فرستاده است: اتوبوس هنگام واژگونی در مسیر بندرعباس - داراب ۸۶ کیلومتر بر ساعت سرعت داشته است.... مقطع راه مستقیم و علایم و خط کشی آن مناسب بوده و ارزیابی این سانحه در محل حادثه نشان می‌دهد اتوبوس بنا به دلایلی (خواب آلودگی راننده یا بنا بر اظهارات راننده انحراف از مسیر برای جلوگیری ازعدم برخورد با ماشین روبرو) از مسیر اصلی منحرف شده و سرنشینان نیز از کمربند ایمنی در طول سفر استفاده نکرده‌اند."

حق نشر عکس Tasnim
Image caption نیروهای امداد ساعاتی پس از تصادف

حادثه ساعت حدود چهار صبح اتفاق افتاده است. همین موضوع باعث شده بعضی از مسئولان ایرانی خواهان تجدید نظر در ساعت سفر کاروان‌های دانش‌آموزی شوند. به گفته این منتقدان سفرهای شبانه باید متوقف شود. رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی گفته برای اردوی راهیان نور که عازم بازدید مناطق جنگی هستند، شیوه‌نامه جدید تعیین شده و آموزش و پرورش هم می‌تواند بر اساس توصیه‌های پلیس آیین‌نامه‌ای برای کاروان‌های دانش‌آموزی تهیه کند.

حق نشر عکس Tasnim
Image caption انتقال وسایل دانش‌آموزان

در مجلس ایران شماری از نمایندگان خواستار بررسی علت حادثه شده‌اند. محمدتقی زاهدی، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ایران، از وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت خواسته علت سانحه و اقدام‌های انجام شده را در مدت سه روز به مجلس ارائه کنند. غلامعلی نعیم‌آبادی، نماینده رهبر ایران در استان هرمزگان، از مسئولان خواسته که از کنار این حادثه "به آسانی عبور نکنند."

حق نشر عکس MEHR
Image caption بیمارستان نمازی در استان فارس

یکی از مسئولان درمانی استان فارس گفته هیچ کدام از دانش‌آموزان قطع نخاع نشده‌اند. بهزاد جامعیان، درباره دو دانش‌آموزی که عضو بدن آنها قطع شده توضیح داده که یکی از آنان هنگام تصادف دچار قطع عضو شد اما یکی دیگر از دانش‌آموزان در بیمارستان است و ممکن است تلاش پزشکان برای نگهداری عضو آسیب دیده او نتیجه بدهد. قرار است ۱۳ دانش‌آموز بستری شده و شماری دچار شکستگی استخوان هستند، امروز مرخص شوند. مسئولان بهداشتی استان فارس گفته‌اند برای درمان و اقامت خانواده‌های دانش‌آموزان هیچ هزینه‌ای دریافت نمی‌شود.