دستور حسن روحانی برای اصلاح شیوه نامه های برگزاری اردوهای دانش آموزی

محمود واعظی حق نشر عکس MEHR
Image caption به گفته آقای واعظی رئیس جمهور ایران از وزیران آموزش و پروش، بهداشت درمان و آموزش پزشکی، راه و شهرسازی و وزیر کشور خواسته تا ابعاد مختلف حادثه اخیر را بررسی کنند

محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور ایران گفت حسن روحانی از وزیر آموزش و پرورش خواسته است که "با هماهنگی دستگاه های ذی‌ربط"، شیوه نامه های مربوط به اردوهای دانش آموزی در "اسرع وقت" اصلاح شوند.

آقای واعظی امروز شنبه ۱۱ مرداد، در مصاحبه با ایرنا تاکید کرد رئیس جمهور ایران دستور داده این شیوه نامه ها به نحوی بازنگری شوند که که تردد دانش آموزان با وسایل حمل و نقل عمومی، زمان و مسیر سفر، "بر مبنای بالاترین ضریب استانداردهای ایمنی" باشند.

همزمان، وزارت آموز و پرورش، با صدور اطلاعیه ای اعلام کرده "تا زمان بازنگری شیوه نامه برگزاری اردوها و بازدید دانش آموزی"، اعزام دانش آموزان در شب، "جز از طریق وسیله نقلیه ریلی وهوایی ممنوع است".

دیروز جمعه، در اثر چپ شدن اتوبوس دانش‌آموزان در در شهرستان داراب در استان فارس، ۹ نفر کشته شدند که ۷ نفر از آنان دانش‌آموز بودند. در این حادثه، ۳۴ نفر هم زخمی شدند.

بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس ISNA

با توجه به وقوع این حادثه در حدود ساعت چهار صبح، بعضی از کارشناسان خواهان تجدید نظر در ساعت سفر کاروان‌های دانش‌آموزی شده اند. به گفته آنها، سفرهای شبانه دانش‌آموزان، که در گذشته نیز به‌کرات به سوانح رانندگی مرگبار منجر شده و باید متوقف شوند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ایران پیشتر گفته بود برای اردوی "راهیان نور" که عازم بازدید مناطق جنگی هستند، شیوه‌نامه جدید تعیین شده و آموزش و پرورش هم می‌تواند بر اساس توصیه‌های پلیس آیین‌نامه‌ای برای کاروان‌های دانش‌آموزی تهیه کند.

رئیس دفتر رئیس جمهور ایران، در بخشی دیگر از مصاحبه امروز خود با ایرنا خبر داده که آقای روحانی از وزیران آموزش و پروش، بهداشت درمان و آموزش پزشکی، راه و شهرسازی و وزیر کشور خواسته تا ابعاد مختلف حادثه اخیر را بررسی کنند.

محمد بطحایی وزیر آموزش و پروش نیز، امروز به خبرگزاری ایسنا گفته گزارش مربوط به علت واژگونی اتوبوس حامل دانش‌آموزان، تا سه روز آینده حاضر می شود.

این دانش آموزان، محصلین دختر مقطع متوسطه از شهرستان‌های رودان و میناب استان هرمزگان بوده اند.


گاهشمار تصادفات دانش‌آموزی

  • اسفند ۱۳۷۶: مرگ ۷ دانشجوی نخبه دانشگاه شریف در تصادف اتوبوس
  • مهرماه ۱۳۹۱: مرگ دست‌کم ۲۱ دانش‌آموز در اردوی راهیان نور
  • تیرماه ۱۳۹۵: مرگ دست‌کم یک دانش آموز در مسیر قم-ساوه
  • آذرماه ۱۳۹۵: زخمی شدن ۹ دانش‌آموز در پل‌دختر
  • اردیبهشت ۱۳۹۶: افتادن اتوبوس دانش‌آموزان در دره بزرگراه یادگار امام تهران
  • شهریور ۱۳۹۶: مرگ ۹ نفر در حادثه تصادف اتوبوس در استان فارس