قاسمی: هیئت‌های دیپلماتیک ایران و عربستان ویزای سفر گرفته‌اند

بهرام قاسمی حق نشر عکس Tasnim

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران می‌گوید که بر اساس توافقی دو جانبه، هیئت‌هایی از عربستان سعودی و ایران از اماکن دیپلماتیک خود در کشور مقابل بازدید می‌کنند.

آقای قاسمی گفته که ایران روادید سفر اعضای هیئت عربستانی را دو ماه پیش صادر کرده، اما "بنا به دلایلی که مرتبط با خود آنها است تاکنون نیامده اند و سفر آنها احتمالا به بعد از ایام حج موکول شده است."

این مقام ایرانی در عین حال تاکید کرده است که "این سفر ربطی به بحث غرامت ندارد و تاکنون در این خصوص صحبتی نشده است و چنین بحثی مطرح نیست."

به گفته آقای قاسمی، اعضای هیئت دیپلماتیک ایران هم ویزای عربستان خود را از طریق عمان دریافت کرده‌اند، اما تاریخ سفر هیئت ایرانی به عربستان هنوز مشخص نیست.

پیشتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، از طرح تبادل دیپلمات میان دو کشور برای بازدید از سفارتخانه ها در تهران و ریاض خبر داده بود. وی در سخنانی در ۲۳ اوت/۱ شهریور گفته بود که زمان احتمالی این دیدار پس از برگزاری مراسم حج خواهد بود.

روابط دیپلماتیک ایران و عربستان از دی ماه سال ۱۳۹۴ قطع شده است. در پی اعدام یک روحانی شیعه در عربستان سعودی، گروهی از منتقدان این رفتار، به سفارت عربستان سعودی در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد حمله کردند.

پس از وقوع این حمله، عربستان سعودی دیپلمات های خود را از تهران فرخواند و با اخراج دیپلمات های ایرانی، روابط سیاسی و اقتصادی با تهران را به طور کامل قطع کرد.

آقای ظریف پیشتر از حمله به سفارت عربستان با عنوان "اقدام اشتباه و تاسف‌برانگیز" یاد کرده و گفته بود که این حمله "خسارت‌های غیرقابل جبرانی را برای کشور در بحث روابط دوجانبه و همچنین عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی ایجاد کرد."

قوه قضائیه ایران می‌گوید که متهمان شرکت در این حمله‌ها را محاکمه کرده، اما هنوز حکمی اعلام نشده است.