چه کسانی بعد از انقلاب شهردار تهران شدند؟

محمدعلی نجفی حق نشر عکس TASNIM

محمدعلی نجفی امروز سه‌شنبه ۱۴ شهریور در شورای شهر تهران حاضر شد و با ادای سوگند رسما کار خود را به عنوان شهردار تهران آغاز کرد.

شهر تهران از سال ۱۲۸۷ تاکنون بیش از ۵۷ شهردار داشته که ۴۲ نفر از آنها از زمان قاجار تا پایان سطلنت پهلوی در ایران بر مسند شهرداری تهران نشسته‌اند. بعد از انقلاب هم تا پیش از آقای نجفی ۱۳ شهردار و ۲ سرپرست عهده دار شهرداری پایتخت ایران بوده‌اند که در میان آنها محمدباقر قالیباف با ۱۲ سال و رضا زواره‌ای با دو هفته، طولانی‌ترین و کوتاه‌ترین دوره شهرداری را داشته‌اند.

تا پیش از تشکیل شوراهای شهر و روستا در سال ۱۳۷۷، شهردار تهران را وزارت کشور تعیین می کرد، اما از زمان تشکیل شورای شهر، شهردار را این شورا انتخاب می کند.

حق نشر عکس mizankhabar.net
Image caption محمد توسلی (چپ) در کنار ابراهیم یزدی

اولین شهردار پس از انقلاب، زندانی سیاسی

محمد توسلی، اولین شهردار ایران بعد از انقلاب ۵۷ است که از سال ۵۷ تا سال ۵۹ به مدت ۲۴ ماه شهردار تهران بود. او دو سال بعد اما از سمت خود کناره گیری کرد. آقای توسلی، عضو شورای مرکزی و رئیس دفتر سیاسی نهضت آزادی ایران است و تاکنون بارها با اتهامات سیاسی بازداشت و زندانی شده است. او اولین بار در سال ۱۳۶۷ به اتفاق چند عضو دیگر نهضت آزادی بازداشت و بعد از ۷ ماه در حالی آزاد شد که برخی رسانه ها اعلام کردند که آیت الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی دستور آزادی او را صادر کرده است. آقای توسلی در سال ۱۳۸۰ بار دیگر به همراه تعدادی از نیروهای ملی مذهبی و اعضای نهضت آزادی بازداشت و ۱۱ ماه زندانی بود. حزب متبوع محمد توسلی از سوی حکومت ایران غیرقانونی اعلام شده است و او ۴ روز بعد از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ برای سومین بار بازداشت و ۴۳ روز بعد با قرار وثیقه آزاد شد.

آقای توسلی در ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۰ برای چهارمین بار بازداشت و شش ماه و نیم در بند امنیتی ۲۰۹ اوین به سر برد. او توسط دادگاه انقلاب به ۱۱ سال حبس تعزیری و ۵ سال محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شد.

آقای توسلی درباره دوران مدیریت خود در شهرداری تهران در مصاحبه ای با نشریه اندیشه پویا گفته است: اگر ریشۀ مشکلات مدیریت شهری در سال‌های بعد از انقلاب عمدتاً ناشی از عملکرد عناصر مخالف انقلاب اسلامی و سودجویانی بود که از فضای بی‌نظمی سوء‌استفاده می‌کردند، اما در دورۀ بعد از دولت موقت بیشتر حساسیت سیاسی درخصوص سوابق سیاسی بنده بود که نمی‌توانستند تحمل کنند که یک عضو نهضت آزادی، به‌ طوری که اظهار شده است، در جایگاه مدیریت شهرداری قرار داشته باشد. اما این حساسیت‌ها، که دخالتی در عملکرد ما نداشت، هزینه‌های سنگینی را به مدیریت شهری و نهایتاً به شهروندان و منافع ملی وارد ساخت."

آقای توسلی به کارشکنی کمیته ها و دفتر خانه سازی برای مستضعفین اشاره کرده و گفته: "دست شهرداری در ماجرای زمین‌های تصرف‌ شده آن‌قدر بسته بود که علاوه بر برخورد سلبی، روش‌هایی پیشگیرانه را هم آغاز کردیم. زمین‌هایی را که در خطر تصرف بودند، به فضای سبز تبدیل می‌کردیم."

او در نهایت از سمت شهرداری کناره گیری کرد و جای خود را به رضا زواره ای داد.

حق نشر عکس tarikheirani
Image caption سیدرضا زواره‌ای

دومین شهردار، کوتاه ترین دوره

سیدرضا زواره ای که خیلی ها او را به عنوان عضو حقوقدان شورای نگهبان می شناختند دومین شهردار تهران بعد از انقلاب بود. او کوتاه ترین دوره مدیریت در شهرداری تهران را داشت و در سال ۱۳۵۹ تنها دو هفته شهردار پایتخت بود. آقای زواره ای مخالف ساخت بزرگراه و مترو در تهران بود و بر اساس گزارش هایی که در رسانه ها منتشر شده، معتقد بود که "تا وقتی ریزش یک برف و یا باران موجب ناراحتی و آزار مردم جنوب شهر که بازوی انقلاب اسلامی بوده اند، می شود. انصاف نیست به ساختن بزرگراهها بپردازیم."

آقای زواره ای بعد از شهرداری، دادستان انقلاب تهران، رئیس ستاد امنیت وزارت کشور، نماینده تهران در دو دوره مجلس شورای اسلامی، عضو حقوقدان شورای نگهبان و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک ایران بود به دلیل اتهامات مالی که علیه او مطرح شده بود در انتخابات نهمین دوره ریاست جمهوری ایران از سوی شورای نگهبان ردصلاحیت شد.

اتهامات مالی که متوجه اقای زواره ای بود مربوط به دوران ریاست او بر سازمان ثبت اسناد کشور بود اما او اتهامات مطروحه را پرونده سازی سازمان بازرسی ایران علیه خود می خواند. آقای زواره ای در سال ۱۳۸۴ درگذشت.

حق نشر عکس MEHR

شهرداران چند ماهه

چهار شهردار از سال ۱۳۵۹ تا سال ۱۳۶۲ بر مسند شهرداری تهران نشستند. شهردارانی که عمر مدیریت آنها بر پایتخت ایران چند ماه بیشتر نبود و اطلاعات زیادی از دوران مدیریت آنها در شهرداری تهران منتشر نشده است.

کمال الدین نیک روش که از بهمن ماه ۱۳۵۹ به مدت ۷ ماه شهردار تهران بود به عنوان وزیر کشور دولت میرحسین موسوی از شهرداری راهی کابینه شد. او استاد دانشگاه امیرکبیر بود و سایت رسمی شهرداری تهران گزارش داده است که او پس از انتصاب به مقام شهرداری در مصاحبه ای با رسانه ها اعلام کرده بود: "امام فرمودند قوانین و مقررات شهری باید منطبق با موازین اسلامی باشد و در نتیجه با الهام از این خط مشی کلی تصور می کنم صرف بودجه هنگفتی در تهران زیاد منطبق با موازین شرعی نباشد."

او از مردم خواسته بود راضی نشوند دولت وجوهی را که باید در دورافتاده ترین نقاط کشور مصرف شود، صرف تهران کند.

غلامحسین دلجو که در سال ۶۰ و برای ۱۳ ماه شهردار تهران شد، اکنون مدرس دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبایی است. او مدتی هم مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت بیمه ایران بود.

بر اساس گزارش سایت شهرداری تهران، آقای دلجو در آغاز مدیریت اش در شهرداری قول داد کلیه انبارهای بزرگ عمومی و خصوصی را به خارج شهر منتقل کند، اما بیش از همه سخنرانیش به زبان عربی در اجلاس شهرداران پایتخت های کشورهای اسلامی در ذهن ها باقی ماند. او در بازگشت به تهران در پاسخ به خبرنگاران گفت: "زبان دوم ما در این کنفرانس به دلایل مکتبی و سیاسی زبان عربی بود که این عمل نتیجه مثبتی به همراه داشت."

محمدکاظم سیفیان، شهردار ۹ ماهه تهران در سال ۶۹ بود که در نامه ای از آیت الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی خواسته بود محمدی گیلانی، حاکم شرع وقت به طور مستمر نسبت به مسائل مبتلا به شهرداری اظهارنظر کند و حکم شرعی لازم الاجرا برای شهرداری را صادر کند. آیت الله خمینی با این درخواست موافقت کرد.

محمدکاظم سیفیان بعدها اولین مدیرعامل بنیاد مسکن ایران، استاندار استان مرکزی، نماینده دوره چهارم مجلس شورای اسلامی و رئیس دانشکده هنرهای زیبا شد. او هفتم خرداد ماه ۱۳۹۵ درگذشت.

پس از او حسین بنکدار به مدت ۴ ماه در سال ۱۳۶۲ شهردار تهران شد. در سایت شهرداری تهران هیچ اطلاعاتی درباره آقای بنکدار منتشر نشده است.

حق نشر عکس ISNA
Image caption محمدنبی حبیبی

سیل تجریش شهردار را برکنار کرد

محمدنبی حبیبی، هفتمین شهردار ایران در جمهوری اسلامی بود که از سال ۶۲ تا ۶۶ به مدت ۴ سال بر این مسند نشست. او بعد از سیل تجریش در شمال تهران که به کشته شدن بیش از ۱۶۷ نفر انجامید، از سوی وزیر کشور وقت برکنار شد.

آقای حبیبی، دبیر کل جمعیت موتلفه اسلامی است و پیش از این رئیس سازمان هواپیمایی کشور، رئیس ستاد اقامه نماز جمعه تهران، مدیر عامل شرکت پست جمهوری اسلامی ، قائم مقام رئیس بنیاد مستضعفان و جانبازان و استاندار تهران بوده است.

او در مصاحبه ای درباره دوران شهرداری خود گفته است: "در آن زمان با دست خالی و با پیگیری‌های متعدد از سوی مجلس و نمایندگان تهران کار مترو ادامه پیدا کرد و تا زمانی که من در شهرداری تهران بودم، تونل‌های مترو در خط یک تا بخش قابل توجهی ادامه پیدا کرده بود و در واقع کار مترو روی ریل افتاده بود. به عبارتی همین که مترو از آن سکون نگران‌کننده خارج شد، می‌تواند اقدام قابل توجهی برای شهرداری آن زمان باشد. در آن زمان بسیاری مخالف ۱۰۰ درصد مترو بودند. اما وقتی سالها بعد مترو افتتاح شد از من دعوت نکردند."

آقای حبیبی همزمان با شهرداری تهران، چند ماه هم به عنوان شهردار شهر فاو عراق معرفی شد که به تصرف ایران در آمده بود.

سیدمرتضی طباطبایی پس از آقای حبیبی به مدت ۱۶ ماه شهردار تهران شد که اطلاعات چندانی از دوران مدیریت او منتشر نشده است. آقای طباطبایی خواهرزاده امام موسی صدر، برادر همسر سیداحمد خمینی (فرزند آیت الله خمینی) است. او شهرداری تهران را تحویل غلامحسین کرباسچی داد.

حق نشر عکس Getty Images

سرپرستان شهرداری

از سال ۱۳۶۸ که غلامحسین کرباسچی شهردار تهران شد تاکنون هر کسی بر مسند شهرداری پایتخت نشسته متهم به تخلف مالی شده است. هرچند که در این میان، شهرداری تهران، دو سرپرست هم داشته است.

محمدحسین مقیمی از سیاستمداران نزدیک به طیف اصلاح‌طلبان در سال ۸۱ و در فاصله رفتن محمدحسن ملک مدنی و آمدن محمود احمدی نژاد به مدت ۴ ماه سرپرست شهرداری تهران بود.

او که سابقه استانداری استان‌های خوزستان و کرمانشاه را نیز دارد، در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی، معاونت عمرانی وزارت کشور را برعهده داشت و نماینده خمین در مجلس هشتم و قائم مقام معاونت اجرایی رئیس جمهور در دوره ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی بود.

آقای مقیمی در حال حاضر معاون سیاسی و قائم مقام وزیر کشور ایران است.

علی سعیدلو از یاران نزدیک محمود احمدی نژاد که پیش از نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۴، سمت معاونت مالی- اداری آقای احمدی نژاد را در شهرداری تهران در اختیار داشت نیز از تیر تا شهریور ۱۳۸۴ سرپرست شهرداری تهران بود.

او نخستین فرد پیشنهادی محمود احمدی نژاد در سال ۱۳۸۴ به عنوان وزیر نفت به مجلس بود ولی نتوانست از مجلس رای اعتماد بگیرد و از سوی آقای احمدی نژاد به عنوان معاون اجرایی رئیس جمهوری منصوب شد. او سپس به سمت معاونت بین الملل محمود احمدی نژاد و ریاست سازمان تربیت بدنی منصوب شد.

حق نشر عکس IRIB
Image caption جلسات محاکمه غلامحسین کرباسچی از تلویزیون ایران پخش شد

جنجالی‌ترین محاکمه

جلسات محاکمه غلامحسین کرباسچی به یکی از پربیننده ترین برنامه های صدا و سیمای جمهوری اسلامی تبدیل شد. شهرداری که از سال ۱۳۶۸ تا سال ۱۳۷۷ به مدت ۹ سال پایتخت ایران را مدیریت کرد روز ۱۵ فروردین ماه ۷۷ توسط حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی به ریاست محمدرضا نقدی بازداشت و راهی زندان شد.

محاکمه او از سوی افکار عمومی، یک محاکمه سیاسی تلقی شد. آقای کرباسچی از حامیان سیدمحمد خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۷۶ بود و معتقد است که محاکمه و زندانی شدن اش انتقام نتیجه این انتخابات بوده است. او در مصاحبه ای با روزنامه اعتماد گفته است: "شهرداری نقش تعیین‌کننده‌ای در انتخابات دوم خرداد و تشکیل کارگزاران داشت. برداشت عمومی این بود که این کار نوعی انتقام‌گیری است... واقعیت این است که در آن پرونده خیلی سروصدا شد حرف‌ها و اتهامات و نامردی‌های زیادی شد. در مورد چند میلیارد تبلیغات شد که همه این اتهامات بعدا منتفی شد. کسانی که در این پرونده احکام ۲۳ سال زندان گرفته بودند در دادگاه تجدید نظر تبرئه شدند، اما مخالفان سیاسی حتی خبر تبرئه را کار نکردند تا نشان دهند که به واقع چقدر به اخلاق اسلامی پایبندند. من آن زمان با یکی از آقایان درباره پرونده خودم صحبت کردم و معترض بودم. او که از مقامات عالیرتبه قضائی بود گفت که آقای کرباسچی من همه حرف‌های شما را قبول دارم. او گفت در این پرونده‌ای که این قدر سر و صدا داشته مگر می‌شود حکم تبرئه صادر شود؟ می‌گفت در ‌‌نهایت می‌شود یک حکم سبک داد."

اتهام آقای کرباسچی سواستفاده مالی در شهرداری تهران بود و در دادگاهی که غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی فعلی قوه قضائیه، قاضی آن بود به سه سال زندان محکوم و از تصدی مسئولیت های اجتماعی و پست های دولتی محروم شد.

او پس از گذراندن بخشی از دوران محکومیت خود، با "عفو" رهبر ایران از زندان آزاد شد و پس از آن سمت دولتی یا عمومی نداشته است. آقای کرباسچی در سالهای اخیر دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی بوده است.

نقش آقای کرباسچی در راه اندازی فضاهای فرهنگی در تهران و اقداماتی مانند انتشار روزنامه همشهری موقعیت او را در نگاه گروهی از فعالان فرهنگی تثبیت و توان مدیریتی او در پیگیری برنامه‌هایش او را به چهره ای مورد توجه مدیران مبدل کرده بود.

آقای کرباسچی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ از مهدی کروبی حمایت کرد، در حالی که حزب کارگزاران حامی میرحسین موسوی بود. آقای کروبی اعلام کرده بود که در صورت پیروزی در انتخابات، آقای کرباسچی را به عنوان معاون اول خود منصوب می کند.

حق نشر عکس ILNA
Image caption مرتضی الویری

اولین منتخب شورای شهر

مرتضی الویری اولین شهردار منتخب شورای شهر تهران بود که از سال ۷۸ تا ۸۰ به مدت ۳۲ ماه شهردار تهران بود. اما او به دلیل اختلاف شدید با تعدادی از اعضای شورای شهر از شهرداری تهران استعفا کرد. اتهام تخلف مالی در شهرداری تهران علیه آقای الویری هم مطرح شده بود، اما او این اتهامات را سیاسی دانست و درمصاحبه ای گفت: " پرونده‌هایی که علیه من تشکیل شد همه سیاسی بود نه اقتصادی و مالی. من در تمام دادگاه‌ها از خودم دفاع کردم و نسبت به تمامی اتهامات وارده تبرئه شدم. متاسفانه آغازگر این اتهامات علیه من یکی از اعضای شورای شهراول تهران بود. او در یکی از جلسات شورای شهر مدعی شد که من ۳۰۰ مورد تخلف مهم در شهرداری تهران انجام داده‌ام. من خواستار عناوین این ۳۰۰ تخلف شدم. معلوم شد چیزی وجود ندارد بلکه آقایان چراغ برداشته و در شهرداری‌های مناطق بدنبال جور کردن و جمع‌آوری تخلفات هستند. متاسفانه صدا وسیما هم در اقدامی کاملا سیاسی در این تنور اختلاف به خوبی می‌دمید وبه او تریبون در جهت تضعیف مدیریت شهری می‌داد. پس از چند هفته پیگیری توسط این شخص برای پرونده‌سازی علیه من به جای ۳۰۰ پرونده؛ ۱۴ پرونده روی میز قرار می‌گیرد."

آقای الویری اولین شهرداری است که توسط شورای شهر استیضاح شد. او گفته است: "برخی از این تخلفات ادعایی، موضوع استیضاح من در شورای شهر شد. البته من در آن استیضاح پیروز بیرون آمدم؛ اما برخی از مقامات بازرسی کل کشور دنبال آن پرونده‌ها و مباحث مطرح شده توسط آن عضو شورای شهر اول بودند و آن ۱۴ پرونده را به محاکم قضایی واگذار کردند. پس از اتمام دوره شهرداری در مورد آن ۱۴ پرونده پاسخگو بودم و در همه موارد تبرئه شدم. روند رسیدگی به پرونده‌های من بیشتر از آن که جنبه فنی داشته باشد جنبه سیاسی وجناحی داشت. هدف از محاکمه من چیزی جز مسائل سیاسی نبود."

مرتضی الویری از اتهامات تخلف مالی در شهرداری تبرئه شد اما بعد از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ با اتهاماتی سیاسی بازداشت و زندانی شد. او پیش از انتخابات رئیس "کمیته صیانت از آرا" ستاد انتخاباتی مهدی کروبی و بعد از انتخابات نماینده او در "کمیته پیگیری وضعیت زندانیان و آسیب دیدگان" بود.

یکی از ماموریت های عمده "کمیته پیگیری وضعیت زندانیان و بازداشت شدگان" جمع آوری اسامی کشته شدگان و بازداشتی های اعتراضات پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران بود که محمود احمدی نژاد پیروز آن معرفی شد.

مرتضی الویری روز ۱۷ شهریور ماه ۱۳۸۸ دستگیر و به علت حضور در راهپیمایی ۲۵ خرداد ۱۳۸۸ به یک سال زندان محکوم شد حکمی که به گفته وکیل اش به مدت ۴ سال تعلیق شد.

آقای الویری، نماینده سه دوره اول مجلس شواری اسلامی بوده و در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی مدتی دبیر عالی شورای مناطق آزاد بود. او پس از شهرداری تهران به عنوان سفیر ایران عازم ماموریت در اسپانیا شده بود. او اکنون جزو منتخبان شورای جدید شهر تهران است.

حق نشر عکس ISNA
Image caption محمدحسن ملک مدنی

شهردار محکوم

محمدحسن ملک مدنی، شهردار بعدی بود که به تردد با هلی کوپتر در شهر تهران معروف شد. در مدت ۱۰ ماهه شهردار بودن او ، شورای شهر تهران منحل و او از سوی وزیر کشور برکنار شد. تنها چند روز پس از برکناری آقای ملک مدنی، او به حکم دادگاهی در تهران به اتهام تصرف غیر مجاز در اموال دولتی و رعایت نکردن قوانین و مقررات به ۵ ماه حبس و انفصال از خدمات دولتی و مشاغل شهرداری محکوم شد.

دوره اول شورای شهر تهران، پس از مدت ها اختلاف بین اعضای آن و تلاش ناموفق هیئتی که برای حل اختلاف های آن تشکیل شده بود، براساس نظر هیئت مرکزی حل اختلافات شوراهای شهر که برای بررسی مشکلات این شورا تشکیل شده بود، منحل شد.

یکی از موارد عمده بروز اختلاف در شورای شهر تهران، مخالفت برخی اعضای این شورا با شهرداری آقای ملک مدنی بود. این گروه در اعتراض به عدم برکناری شهردار از شرکت در جلسات خودداری می‌کردند و باعث از رسمیت افتادن جلسات می شدند.

آقای ملک مدنی از سوی شورای شهر تهران به اختلاس در سیستم مالی شهرداری متهم شد، او در مصاحبه ای با روزنامه قانون گفته است: "وزیر محترم کشور آن زمان گفتند که یارانه به شرکت واحد بدهید، با ایشان مکاتبه کردم و گفتم بگویید از چه محلی؟ اگر شما انتظار دارید من تراکم بفروشم و پولش را به شرکت واحد یارانه بدهم، اشتباه می‌کنید و من این کار را انجام نمی‌دهم. مگر این‌که با شهامت، مسئولیتش را بپذیرید و منتشر کنید. بگویید آقای وزیر تصمیم گرفته‌اند شهر را بفروشند و یارانه بدهند. شهر تمام می‌شود و سرویس خدماتی هم ماندگار نیست. اتوبوس رفت‌وآمد می‌کند و به هر جایی که می‌رود، مجدد می‌خواهد بازگردد. اینها باید باشد، اما یک فکر دیگر باید کرد و راه حلش فروش شهر نیست. از من انتظار داشتند که شهر را بفروشم و یارانه بدهم."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption محمود احمدی نژاد

از بهشت تا پاستور

محمود احمدی نژاد، دوازدهمین شهردار پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران است که از سال ۸۲ تا ۸۴ به مدت ۲۶ ماه شهردار تهران بود. بر اساس گزارش وب سایت خبرآنلاین، برخی از بحران‌های زمان شهرداری او سال‌ها بعد و در سال ۱۳۹۱ مطرح شد، از جمله اتهام هزینه کرد مبلغ ۳۳۰ میلیارد تومان بدون سند و مجوز شورای شهر و تغییر مدیریت‌ها در شهرداری تهران که با اعتراض کارکنان همراه بود. او در سال ۸۴ نیز با اختصاص یک و نیم میلیارد تومان به موسسه آینده روشن قم جهت فعالیتهای پژوهشی درباره مهدویت، زیر سئوال رفت. از نتایج بررسی ها برای پیدا شدن محل صرف این بودجه تاکنون چیزی منتشر نشده است.او در سال ۸۴ به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد و هنوز برخی از پرونده های زمان مدیریت او در شهرداری تهران و دولت باز است.

برگزاری سالانه نمایشگاه عطر سیب برای تجهیز هیأت ها، تکایا و حسینیه ها و جلسات هفتگی و دیدار با مردم در نماز جمعه از جمله اقدامات محمود احمدی نژاد در دوران شهرداری تهران بود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption محمدباقر قالیباف

طولانیترین دوره

محمدباقر قالیباف، رکورددار طولانی ترین دوره شهرداری تهران است. او در سال ۱۳۸۴ با سودای ریاست جمهوری از فرماندهی نیروی انتظامی استعفا داد، اما در نهایت بر مسند شهرداری تهران نشست.

دو پرونده خبرساز و جنجالی "املاک نجومی" و حادثه مرگبار ساختمان پلاسکو سایه بزرگی برعملکرد ۱۲ ساله او انداخته است. او دو بار دیگر هم کاندیدای ریاست جمهوری شد اما نتوانست طلسم شکست در انتخابات را بشکند.

محمدباقر قالیباف در حالی مسند شهرداری تهران را ترک می کند که با اتهامات سنگین تخلفات مالی تا ۲۲۰ میلیارد تومان روبروست. برخی رسانه‌های ایران، شهرداری تهران را متهم کرده اند که به برخی از مدیران شهرداری، اعضای شورای شهر، یک نماینده مجلس، یک مقام نیروی انتظامی و چند مقام و مامور حراست، در شمال تهران زمین‌هایی را با ۵۰ درصد تخفیف واگذار کرده است.

یک عضو شورای شهر تهران هم گفته است افرادی که این زمین‌ها را گرفته‌اند از امتیاز وام‌های کلان تا ۴۰۰ میلیون تومان با بهره پایین هم برخوردار شده‌اند.

اما آقای قالیباف از واگذاری املاک با تخفیف دفاع کرده و آن را قانونی و در حوزه اختیارات خود اعلام کرده است. این موضوع هنوز پیگیری حقوقی نشده و سرنوشت آن روشن نیست. تلاش گروهی از نمایندگان مجلس برای تحقیق و تفحص در مورد عملکرد شهرداری و از جمله این پرونده هم بی نتیجه ماند و تصویب نشد.

آتش‌سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو در تهران که عده ای از جمله چند آتش نشان در آن کشته شدند باعث شد گروهی از منتقدان آقای قالیباف، او و شهرداری تهران را به سهل‌انگاری در پیش‌گیری از این حادثه و کنترل آن متهم کنند.

سخنگوی قوه قضائیه اخیرا تأیید کرد که عیسی شریفی، قائم مقام آقای قالیباف در شهرداری تهران به اتهامات مالی بازداشت شده است.