وزیر خارجه عربستان بهبود روابط با ایران در شرایط فعلی را رد کرد

عادل جبیر، وزیر خارجه عربستان حق نشر عکس Reuters
Image caption عادل جبیر، وزیر خارجه عربستان

علیرغم اظهارات تازه یک مقام ایرانی درباره هموارتر شدن شرایط بهبود روابط با ریاض، وزیر خارجه عربستان گفته هنوز تغییر ملموسی در رفتار ایران که عادی سازی روابط را توجیه کند ندیده است.

روز سه شنبه نماینده رهبر ایران در امور حج و زیارت ضمن تشکر از عربستان به خاطر برخورد مناسب با زائران ایرانی گفت این وضع راه را برای مذاکرات میان دو رقیب منطقه ای باز می کند.

اما عادل جبیر روز سه شنبه در لندن به خبرنگاران گفت که ایران باید سیاست هایش را برای بهتر شدن روابط عوض کند.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، ماه پیش از طرح تبادل دیپلمات میان دو کشور برای بازدید از سفارتخانه ها در تهران و ریاض خبر داده بود.

او همچنین از آمادگی کشورش برای مذاکره عربستان خبر داد و در عین حال گفته بود "اعتقاد داریم عربستان باید در برخی از سیاست‌های خود تجدیدنظر و بازنگری کند و انجام این موضوع در راستای منافع ملی آن کشور خواهد بود. اگر این بازنگری انجام شود حتما این امر با عکس‌العمل مثبت ایران روبه‌رو خواهد شد".

آقای جبیر گفت: "اظهارات وزیر خارجه (ایران) خنده دار است. اگر ایران می خواهد روابط خوبی با عربستان سعودی داشته باشد، باید سیاست هایش را عوض کند. باید به قوانین بین المللی احترام بگذارد."

"در این مقطع ما شاهد نیستیم که آنها جدا بخواهند همسایه خوبی باشند."

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز سوم سپتامبر اعلام کرد که بر اساس توافقی دو جانبه، هیئت‌هایی از عربستان سعودی و ایران از اماکن دیپلماتیک خود در کشور مقابل بازدید می‌کنند.

آقای قاسمی گفت ایران روادید سفر اعضای هیئت عربستانی را دو ماه پیش صادر کرده، اما "بنا به دلایلی که مرتبط با خود آنها است تاکنون نیامده اند و سفر آنها احتمالا به بعد از ایام حج موکول شده است."

او همچنین گفت که تاریخ سفر هیئت ایرانی به عربستان هنوز مشخص نیست.

آقای جبیر گفت که مبادلات دیپلماتیک با ایران برای ترتیب دادن شرکت زائران ایران در مراسم حج به معنی عادی سازی روابط نیست.

او گفت: "حج برگزار شد و وقتی مراسم حج داریم سعی نمی کنیم سیاسی اش کنیم... اما این عادی سازی نیست. ملاقات ها پیرامون حج ربطی به سیاست ندارد. مساله دینی است."

هفته پیش حدود ۸۶ هزار زائر ایرانی در مراسم حج شرکت کردند که پس از غیبت زائران از مراسم سال پیش به دلیل به توافق نرسیدن ایران و عربستان بود.

به گزارش رسانه های دولتی ایران روز سه شنبه علی قاضی عسکر، نماینده رهبر ایران در امور حج و سرپرست حجاج ایرانی در مکه، از عربستان سعودی تشکر کرد و گفت: "عربستان سعودی امسال تصمیم گرفت شیوه های گذشته را تغییر دهد و با روشی نو با حجاج کشورمان برخورد کند."

در جریان مراسم حج دو سال پیش ۲۳۰۰ زائر از جمله صدها ایرانی به دلیل هجوم جمعیت کشته شدند که انتقاد شدید ایران را به دنبال داشت.

آقای عسکر گفت: "همیشه بین کشورها اختلافاتی بروز می‌کند، اما مهم آن است که طرفین از طریق گفت‌وگو و مذاکره اختلافات را حل کنند و اکنون پس از برگزاری حج مطلوب، ‌زمان خوبی است تا طرفین درباره حل مسائل دوجانبه در سایر حوزه مذاکره کنند."

روابط دیپلماتیک ایران و عربستان از دی ماه سال ۱۳۹۴ قطع شده است. در پی اعدام یک روحانی شیعه در عربستان سعودی، گروهی از منتقدان این رفتار، به سفارت عربستان سعودی در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد حمله کردند.

پس از وقوع این حمله، عربستان سعودی دیپلمات های خود را از تهران فرخواند و با اخراج دیپلمات های ایرانی، روابط سیاسی و اقتصادی با تهران را به طور کامل قطع کرد.

این دو کشور که از دو طرف مقابل درگیری در سوریه و یمن حمایت می کنند یکدیگر را به تضعیف امنیت منطقه متهم کرده اند.

بیشتر بخوانید:

قاسمی: هیئت‌های دیپلماتیک ایران و عربستان ویزای سفر گرفته‌اند

ظریف از طرح سفر متقابل دیپلمات‌های ایران و عربستان خبر داد

عربستان سعودی روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع کرد

ظریف: امیدوارم مناقشه یمن به درگیری میان ایران و عربستان منجر نشود

عربستان دو معلم را به اتهام جاسوسی برای ایران محاکمه کرد

وزرای خارجه ایران و عربستان با هم دست دادند