موسسه نشر آثار آیت‌الله خمینی: دنبال سانسور خاطرات ابراهیم یزدی نیستیم

ابراهیم یزدی حق نشر عکس Fars
Image caption ابراهیم یزدی در جریان انقلاب ایران از مشاوران آیت الله خمینی بود

موسسه مسئول انتشار آثار آیت‌الله روح‌الله خمینی، جلوگیری از چاپ خاطرات ابراهیم یزدی، دبیر کل سابق نهضت آزادی و وزیر امور خارجه پیشین ایران را رد کرده و گفته این موسسه "دنبال سانسور نیست".

انتشار جلد سوم خاطرات ابراهیم یزدی با عنوان "شصت سال صبوری و شکوری" با مشکلاتی همراه بوده است. این کتاب قبلا به صورت الکترونیک منتشر شده است.

جلد سوم این کتاب "۱۱۸ روز در نوفل‌لوشاتو" نام دارد. نشر کویر، ناشر این کتاب گفته است که دفتر نشر آثار آیت‌الله خمینی خواهان حذف ۱۳۰صفحه از کتاب است در حالی که آقای یزدی با این حذفیات مخالف بوده است.

ابراهیم یزدی ششم شهریورماه امسال در سن ۸۶ سالگی درگذشت.

محمدجواد مظفر، مدیر انتشارات کویر هفته پیش به خبرگزاری ایلنا گفت وساطت "بزرگان جریان اصلاحات" هم باعث رفع مشکل نشده است.

به گفته آقای مظفر یکی از ایرادهایی که گرفته شده مسئله "نقش زیادی" آیت‌الله محمود طالقانی در خاطرات آقای یزدی است.

اختلاف دیگر بر سر پیشنهاد سفر آیت‌الله خمینی به فرانسه است که آقای یزدی در این سال‌ها گفته است این پیشنهاد از سوی او داده شده اما دفتر تنظیم آثار آیت‌الله خمینی می‌گوید تصمیم به این سفر از سوی خود آیت‌الله خمینی و احمد خمینی پسرش گرفته شده و ارتباطی به پیشنهاد آقای یزدی ندارد.

علی کمساری، معاون پژوهشی موسسه تنظیم آثار آیت‌الله خمینی امروز، چهارشنبه ۱۵ شهریور گفته است خاطرات آقای یزدی طبق قانون از سوی وزارت ارشاد به این موسسه فرستاده شده و این موسسه پس از بررسی در نامه‌ای به ناشر موارد پانزده گانه‌ای برای اصلاح اعلام کرده ولی ناشر تا کنون با موسسه "همراهی نکرده است."

Image caption جلد سوم خاطرات ابراهیم یزدی قبلا به صورت الکترونیک منتشر شده است

آقای کمساری گفته است این موسسه به دنبال "ممیزی منفی و سانسور" نیست و چنین حقی را هم برای قائل نمی‌داند.

او گفته آقای یزدی "در مواردی خلاف‌گویی کرده" که یکی از این موارد به گفته او خلاف وصیت‌نامه آیت‌الله خمینی است و "تا اصلاح انجام نشود نمی‌توان به کتاب مجوز داد".

ناشر خاطرات آقای یزدی می‌گوید این کتاب "خاطرات شخصی به نام دکتر ابراهیم یزدی است و نمی‌توان در آن دخل و تصرف کرد."

مجلس ایران در سال ۱۳۶۸ قانونی را به منظور نحوه حفظ آثار و یاد آیت‌الله خمینی به تصویب رساند. یک سال بعد موادی به این قانون الحاق شد.

طبق این قانون چاپ و انتشار زندگی‌نامه و آثار و گفتار آیت‌الله خمینی بدون تأیید صحت مطالب توسط مؤسسه نشر آثار آیت‌الله خمینی ممنوع است.‌

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
ابراهیم یزدی که بود؟