رهبر ایران در پاسخ به نامه مولوی عبدالحمید: تبعیض جایز نیست

مولوی عبدالحمید و آیت‌الله خامنه‌ای حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption مولوی عبدالحمید و آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار "هفته وحدت" با رهبر ایران - دی ماه سال ۱۳۹۳

آیت الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران به نامه مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی امام جمعه سنی‌های زاهدان و از چهره های برجسته اهل سنت ایران پاسخ داده است.

رسانه های ایران تصویر نامه ای از محمد محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر آیت الله خامنه‌ای را منتشر کرده اند که در این نامه آقای گلپایگانی خطاب به مولوی عبدالحمید نوشته رهبر ایران نامه او را دیده و از "اظهار علاقمندی اش به نظام مقدس جمهوری اسلامی و حمایت و دفاع از کشور و آرمان های والای انقلاب اسلامی قدردانی کرده" است.

آقای گلپایگانی در این نامه خطاب به مولوی عبدالحمید گفته که نامه اش به دست آیت الله خامنه‌ای رسیده و او در پاسخ گفته است که "همه ارکان جمهوری اسلامی موظفند بر اساس معارف دینی و قانون اساسی هیچ گونه تبعیض و نابرابری بین ایرانیان از هر قوم و نژاد و مذهبی روا ندارند. ما هم به جد معتقدیم همه باید کنار هم و در صفوف فشرده و واحدی به سربلندی و عزت ایران اسلامی بیندیشند و در راه آن تلاش کنند و اجازه ندهند دشمنان این مرز و بوم و خناسان وابسته به این و آن در این صفوف واحد تفرقه افکنده و کارشکنی کنند".

مولوی عبدالحمید تاکنون بارها به رهبر ایران نامه سرگشاده نوشته اما محتوای نامه‌ای که آیت‌الله خامنه‌ای به آن واکنش نشان داده٬ عمومی نشده است.

رهبر ایران چند بار در سخنرانی های خود خواهان احترام به باورهای مسلمانان سنی شده و از آنچه تفرقه افکنی برخی کشورهای منطقه میان سنی و شیعه می خواند٬ انتقاد کرده است.

تاریخ پاسخ رئیس دفتر آیت‌الله خامنه‌ای به نامه مولوی عبدالحمید مربوط به ۲۱ مرداد (حدود یک ماه پیش) است اما رسانه های ایران امروز این نامه را منتشر کرده اند.

حدود یک هفته پیش از تاریخ این نامه مراسم تحلیف دوره دوم ریاست جمهوری حسن روحانی رئیس جمهور ایران در مجلس برگزار شد اما مولوی عبدالحمید که صبح آن روز هم در تهران بود٬ به مراسم تحلیف دعوت نشد.

بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس TASNIM
Image caption پاسخ دفتر آیت‌الله خامنه‌ای به مولوی عبدالحمید

شماری از مقام های بلندپایه خارجی و داخلی و برخی از چهره هنری، سینمایی و ورزشی در مراسم تحلیف آقای روحانی حضور داشتند.

غیبت مولوی عبدالحمید در این مراسم با انتقاد شماری از نمایندگان مجلس رو به رو شد. علی لاریجانی رئیس مجلس و میزبان مراسم تحلیف به طور تلویحی دعوت نشدن مولوی عبدالحمید به این مراسم را غیرعمد خوانده بود.

حسن روحانی در جریان تبلیغات انتخاباتی٬ حضور اقلیت های دینی ایران از جمله سنی ها را در مناصب مهم دولتی از برنامه های خود عنوان کرده است.

رسانه های ایران می گویند مولوی عبدالحمید در روزهای اخیر در تهران با شماری از وزرای کابینه آقای روحانی از جمله با محمدجواد ظریف دیدار کرده است.

سنی ها ایران می گویند از حقوق مساوی با مسلمانان شیعه ایران برخوردار نیستند. از جمله سنی ها در تهران پایتخت ایران مسجد ندارند. سنی های تهران یک نمازخانه در منطقه پونک تهران داشتند که در حدود دو سال پیش تخریب شد.

مولوی عبدالحمید تابستان سال ۹۴ در نامه ای به آیت‌الله خامنه‌ای از تخریب این نمازخانه انتقاد کرده و گفته بود "عدم تحمل یک نمازخانه معمولی و تخریب آن در شهری که اجازه ساخت مسجد به شهروندان اهل سنت داده نمی شود... تنها جریحه دار نمودن احساسات جامعه اهل سنت ایران نیست بلکه احساسات مسلمانان جهان را نیز جریحه دار می نماید".