پلیس ایران از کشته شدن دو کولبر اظهار تاسف کرد

حق نشر عکس UGC

فرماندار سنندج از اعزام دو هیات از سوی وزارت کشور و سازمان بازرسی کل کشور برای بررسی کشته شدن دو کولبر در بانه به این منطقه خبر داد.

نیروی انتظامی ایران هم از کشته شدن این دو کولبر اظهار تاسف کرده و گفته است تیراندازی به آنها ربطی به کولبر بودن آنها نداشته است.

محمد فلاحی، فرماندار سنندج به خبرگزاری ایرنا گفت که این ۲ هیات از روز گذشته برای بررسی موضوع و جمع بندی اطلاعات مورد نیاز وارد این شهرستان شدند.

سعید منتظرالمهدی، سخنگوی نیروی انتظامی ایران هم در واکنش به این مساله گفت:"دو کولبر توجهی به فرمان ایست ماموران مرزبانی نکردند و در سایه بی توجهی آنان با توجه به حساسسیت منطقه و سوابق تهدیدات امنیتی گذشته برای پیشگیری از هر نوع پیشامد ضد امنیتی؛ ناگزیر مبادرت به تیراندازی کردند."

به گزارش مهر، آقای منتظرالمهدی همچنین افزود: "در بررسی های بعدی مشخص شد این دونفر از شهروندان همان منطقه و حامل محموله مواد محترقه بودند، نیروی انتظامی ضمن اظهار تاسف و تاثر از جان سپردن این دو شهروند بااشاره به اینکه موضوع فوق هیچ ارتباطی به بحث کولبری و مناطق و معابر مشخص شده برای تردد کولبران نداشته است."

درباره کولبران بیشتر بخوانید:

در پی تیراندازی ماموران مرزبانی در منطقه مرزی هنگه ژال در شهرستان بانه در روز دوشنبه دو کولبر کشته شدند.

مردم بانه در اعتراض به کشته شدن این دو کولبر در شهر تجمع کردند و پلیس ضد شورش با معترضان درگیر شد و از گاز اشک آور استفاده کرد.

در ادامه واکنش‌ها به این حادثه مجتبی شیرود بزرگی، دادستان نظامی استان کردستان اعلام کرد که در این رابطه پنج نفر در دادسرای نظامی بانه بازداشت شده و پرونده آنها از سوی دستگاه قضایی در حال پیگیری است.

محسن بیگلری، نماینده سقز و بانه در مجلس ایران روز گذشته به خبرگزاری ایلنا گفته بود که یکی از این کولبرها دهیار بوده است.

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت ایران،گفته که دولت موضوع کشته شدن کولبران و دهیار بودن یکی از آنها را بررسی خواهد کرد.

کولبران، افرادی محلی هستند که با حمل بارهای سنگین بر روی پشت خود یا چهارپایان، کالاهای مختلف را از مناطق صعب العبور مرزی میان ایران و عراق عبور می‌دهند.

هر سال در ایران، تعدادی از کولبران به خاطر شلیک ماموران یا رفتن بر روی مین‌های به جا مانده از دوران جنگ با عراق کشته یا معلول می‌شوند.

حق نشر عکس UGC

موضوعات مرتبط