حبس یک شهروند ترکیه در آمریکا بابت تلاش برای صادرات پودر فلز 'حساس' به ایران

حق نشر عکس Personal Domain
Image caption آمریکا اول برای کویومچو ۲۰ سال حبس خواسته بود اما 'بعد از این‌که پذیرفت درباره بقیه اطلاعات دهد'، درخواست حبس به حدود ۴ سال کاهش یافت.

در آمریکا یک شهروند ترکیه که با اتهام توطئه برای صادرکردن غیرقانونی پودر فلز 'با استفاده نظامی' به ایران در دادگاه محکوم شده بود، برای بیش از چهار سال زندانی شده است.

اردل کویومچو، که شهروند آمریکا هم هست، سال گذشته با شکایت دولت آمریکا در این باره دادگاهی شد.

او در دادگاه پذیرفت خطاکار بوده است و به بیش از چهار سال زندان محکوم شد.

دولت آمریکا ابتدا از دادگاه خواست این شهروند را به ۲۰ سال حبس محکوم کند. رسانه‌هایی در ترکیه نوشته‌اند بعد از آن‌که او خودش پذیرفت خطاکار بوده و حاضر شد درباره افراد و نهادهایی که در این باره با آنها همکاری کرده اطلاعات دهد، درخواست دولت آمریکا به بیش از ۴ سال حبس کاهش پیدا کرد.

آقای کویومچو مدیرعامل شرکت گلوبال متالورژی است که در نیویورک ثبت شده است.

دولت آمریکا او را متهم کرد که نقشه ریخته بوده تا حدود نیم تن پودر کوبالت‌نیکل فراهم کند و از مسیر ترکیه برای ایران بفرستد.

این ماده می‌تواند در تولید موشک هم استفاده شود و مصارف هسته‌ای هم دارد.

آمریکا این شهروند ترکیه را متهم کرد که همراه با یک نفر دیگر تلاش کرده‌اند مقصد نهایی این محموله را پنهان کنند.

دولت آمریکا می‌گوید برای مبارزه با اشاعه تسلیحات اتمی، به شدت خرید و فروش و صادرات این پودر فلز را زیر نظر دارد.

به نظر می‌رسد اردل کویومچو سابقه بازیگری هم دارد و در بعضی سریال‌های طنز پربیننده در تلویزیون ترکیه نقش‌هایی ایفا کرده است.

یک روز پیش هم دادستانی آمریکا یک وزیر سابق دولت ترکیه، مدیرکل سابق یک بانک دولتی و دو مقام دیگر این بانک را به توطئه برای دور زدن تحریم‌های ایران و سایر تخلفات متهم کردند.

این اتهامات بخشی از پرونده رضا ضراب، شهروند ایران و ترکیه است که در همین ارتباط در آمریکا تحت بازداشت است. دیگر فرد بازداشت‌شده در این پرونده محمد خاقان آتیلا، از مدیران بانک خلق ترکیه است.

حق نشر عکس Screengrab
Image caption ظاهرا کویومچو سابقه بازیگری هم دارد و در بعضی سریال‌های طنز پربیننده در تلویزیون ترکیه نقش‌هایی ایفا کرده است.