'افراد ناشناس' گورستان خالد نبی گلستان را آتش زدند

گورستان خالدنبی حق نشر عکس IRNA
Image caption افراد ناشناس گورستان باستانی خالدنبی را به آتش کشیدند

مقام های محلی در استان گلستان در شمال ایران می‌گویند که فرد یا افراد ناشناس محوطه گورستان باستانی خالد نبی را که یکی از دلایل شهرتش سنگ قبرهای عجیب آن است، به آتش کشیده و چند سنگ را شکسته‌اند.

محمد حمیدزاده رئیس هیات امنای این مجموعه به خبرگزاری ایرنا گفته است که آتش‌سوزی پنجشنبه (دور روز پیش) اتفاق افتاده و به دلیل خشکی علفزارها هرلحظه به وسعت آن افزوده می‌شده است. او احتمال داده که مخالفان توسعه مجموعه و افزایش گردشگری در منطقه دست به ایجاد حریق زده باشند.

آقای حمیدزاده گفته است که علاوه بر ایجاد آتش سوزی٬ عاملان سه سنگ مزار استوانه‌ای را که اهمیت تاریخی و پژوهشی داشت٬ تخریب کرده اند. این سنگ ها به شکل صلیب بوده اند.

قدمت این گورستان بیش از هزار سال است و ارتفاع برخی از این سنگ قبرها به دو متر می‌رسد.

گفته می‌شود که حدود ۶۰۰ سنگ قبر در این گورستان وجود دارد که شکل برخی از آنها شبیه آلت جنسی است.

Image caption حدود ۶۰۰ سنگ قبر در این گورستان هست که شکل برخی از آنها شبیه آلت جنسی است

گزارش شده است که کارکنان مجموعه به همراه اهالی روستای نزدیک به آن آتش را خاموش کرده‌اند و یگان حفاظت میراث فرهنگی استان گلستان در پی شناسایی عوامل آتش سوزی است.

گورستان باستانی خالد نبی از مناطق حفاظت شده میراث فرهنگی ایران است.

رئیس هیات امنای این مجموعه گفته است که باوجود حصارکشی٬ برای حفاظت از آثار تاریخی این گورستان٬ نیازمند نگهبان ثابت و تجهیز محوطه به دوربین مداربسته و سایر امکانات ضروری هستیم.

سالانه بیش از ۱۰۰ هزار گردشگر ایرانی و خارجی از گورستان باستانی خالد نبی و مناظر و چشم‌اندازهای طبیعی اطراف آن بازدید می‌کنند.

بر اساس برخی روایت‌ها خالد نبی یکی از چهار پیامبری است که در فاصله دوره حضرت عیسی و حضرت محمد زندگی می کرده است. خالد نبی از شخصیت های مورد احترام ترکمن‌هاست.