نامه فعالان ملی-مذهبی به روحانی: برای رفع حصر اقدام عاجل کنید

کروبی رهنورد موسوی حق نشر عکس Majid Saeedi

گروهی از فعالان سرشناس ملی-مذهبی ایران در نامه‌ای سرگشاده به حسن روحانی، رئیس جمهور از او خواسته‌اند به عنوان رئیس شورای‌عالی امنیت ملی برای رفع حصر از رهبران جنبش سبز "اقدامی عاجل" انجام دهد.

امضاء کنندگان نامه با اشاره به درخواست‌های مکرر حاضران در تجمع‌های تبلیغاتی انتخابات اخیر ریاست جمهوری، یادآوری کرده‌اند که حصر زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی "بنا به نظر قریب به اتفاق حقوقدانان خبره و مستقل کشور، نقض اصول متعدد قانون اساسی است."

علیرضا رجایی، فعال سیاسی که ابتلا به سرطان و جراحی تخلیه چشم او در هفته‌های اخیر خبرساز شده، از جمله امضاء کنندگان این نامه است. علاوه بر او، حبیب‌الله پیمان، اعظم طالقانی، احمد زیدآبادی، سعید مدنی و چند فعال ملی-مذهبی دیگر هم این نامه را امضاء کرده‌اند.

آنها به آقای روحانی نوشته‌اند که بر اساس اصل ۱۷۶ قانون اساسی ایران، او به عنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی اختیار کافی برای "مداخله این شورا و تلاش برای متقاعدسازی مقام‌های عالی نظام به‌منظور تجدیدنظر در این موضوع" را دارد.

آقای روحانی در جریان تبلیغات انتخاباتی سال ۱۳۹۲ هم وعده داده بود که برای رفع حصر از خانم رهنورد و آقایان موسوی و کروبی تلاش کند.

او در جریان تبلیغات انتخابات اخیر در اشاره به عملی نشدن آن وعده گفت: "بعضی کارها وجود دارد که با رأی ۵۱ درصد انجام نمی شود، ‌اما رأی بالاتر کارساز خواهد بود."

مهدی کروبی که به دلیل نیاز به کارگذاشتن باطری (پیس میکر) برای قلبش در بیمارستان بستری شده بود، اخیرا در اعتراض به شرایط حصرش اعتصاب غذا کرد و تنها هنگامی اعتصاب خود را شکست که دولت قول داد مأموران امنیتی از داخل خانه محل حصر او در محله جماران در شمال تهران خارج شوند.

موضوعات مرتبط