تاکید فرمانده سپاه پاسداران بر ارائه 'پاسخ‌های دردناک‌تر' به آمریکا

حق نشر عکس Press TV
Image caption فرمانده سپاه پاسداران خواستار "موضعگیری قاطع" رئیس جمهور ایران در مقابل سخنرانی تند دونالد ترامپ در سازمان ملل شد و گفت: "آنچه اهمیت راهبردی دارد این است که آمریکا پاسخ های دردناک‌تر را در عمل و در رفتار و تصمیماتی که ایران ظرف ماه‌های آینده خواهد گرفت، مشاهده کند"

محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران ایران، سخنرانی تند دونالد ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل را نتیجه "شکست‌های پی‌درپی و خردکننده‌‍ آمریکایی‌ها از ایران به ویژه در منطقه" دانسته و گفته "طبیعی است که سیستم عصبی و انسجام فکری آنها به هم ریخته باشد".

سرلشکر جعفری ابراز امیدواری کرد که حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در نطق خود درمجمع عمومی سازمان ملل پاسخی "پاسخ قاطع، انقلابی و روشنگر" به سخنان همتای آمریکایی‌ خود بدهد. آقای روحانی امروز در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی خواهد کرد.

فرمانده سپاه امروز چهارشنبه ۲۹ شهریور هشدار داد که "موضعگیری قاطع در مقابل ترامپ تازه آغاز راه است و آنچه اهمیت راهبردی دارد این است که آمریکا پاسخ های دردناک‌تر را در عمل و در رفتار و تصمیماتی که ایران ظرف ماه های آینده خواهد گرفت، مشاهده کند".

آقای ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در سخنرانی دیروز خود در مجمع عمومی با حمله شدید به حکومت ایران آن را یک "دیکتاتوری فاسد" خواند که پشت نقاب دموکراسی پنهان شده است. رئیس جمهور آمریکا هشدار داد که نمی‌تواند اجازه دهد این "رژیم جنایتکار" به فعالیت‌های بی‌ثبات کننده خود در منطقه ادامه دهد و بر توان موشکی خود بیفزاید.

آقای ترامپ در سخنرانی سه شنبه خود در مجمع عمومی سازمان ملل، توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران را "یکی از بدترین توافق‌نامه‌هایی" توصیف کرد که دولت آمریکا در تاریخ خود امضا کرده است. او این توافقنامه را "یک‌طرفه" و "مایه شرمساری" آمریکا دانست و هشدار داد: "ما نمی‌توانیم به توافقنامه پایدار بمانیم، اگر پوششی باشد برای ساخت یک برنامه هسته‌ای".

به دنبال سخنان رئیس جمهور آمریکا، رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا هم اعلام کرد آمریکا در صورتی به توافق اتمی میان ایران و قدرت های جهانی پایبند خواهد ماند که این موافقتنامه تغییر کند.

بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس TASNIM
Image caption دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران موضع آمریکا در مورد برجام را "به معنای تمسخر مسیر مذاکره و عدم پایبندی این کشور به قواعد دیپلماسی" دانست

"هیچ کس حق سر باز زدن از برجام را ندارد"

امروز علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران هم تاکید کرد: "هیچ یک از طرف‌های امضاکننده برجام حق ندارند از سازوکارهای پذیرفته شده در این توافقنامه بین المللی با طرح بهانه های واهی و غیر حقوقی سرباز زنند."

آقای شمخانی موضع آمریکا در مورد برجام را "به معنای تمسخر مسیر مذاکره و عدم پایبندی این کشور به قواعد دیپلماسی" دانست که "پیامی به جز بی اعتبار سازی مجامع بین المللی را به جهان منتقل نمی‌کند".

همزمان، مسعود جزایری سخنگوی ارشد نیروهای مسلح ایران گفت "اینکه ترامپ در مورد برجام می‌گوید ما نمی‌توانیم به آن پایبند بمانیم، به خودش مربوط است" اما "با این بلوف‌ها نخواهد توانست از جمهوری اسلامی ایران امتیازگیری کند".

وی با اشاره به تهدید آقای ترامپ به نابود کردن کره شمالی در صورت لزوم، تاکید کرد: "در برابر کشوری که رئیس جمهورش آشکارا و از تریبون سازمان ملل فریاد می‌کشد که از طریق نظامی سایر کشورها را نابود می‌کند، راهی جز تقویت بنیه‌های دفاعی نیست."

روز گذشته نیز محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، که به همراه رئیس جمهور این کشور در نیویورک حضور دارد، اظهارات دونالد ترامپ را "عوام‌فریبانه" خواند و افزود چنین سخنانی "حاصلی جز انزوا برای آمریکا ندارد".

آقای ظریف، دقایقی بعد از سخنرانی آقای ترامپ در مجمع عمومی گفت: "سخنان وقیحانه و جاهلانه رئیس جمهوری آمریکا و نادیده انگاشتن واقعیات جمهوری اسلامی ایران در سیاست داخلی و خارجی و مبارزه با تروریسم عمق بی اطلاعی و رفتار و گفتار عوام فریبانه ایشان را نشان می دهد."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption در واکنش به سخنرانی رئیس جمهور آمریکا، وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرده: "ما از این سند [برجام] و از اجماع جامعه بین المللی دفاع خواهیم کرد"

تیلرسون: برجام باید تغییر کند

در واکنشی جداگانه به سخنرانی دونالد ترامپ، سرگئی لاورف وزیر امور خارجه روسیه با تاکید بر اینکه آژانس جهانی انرژی اتمی "به کرات تایید کرده که ایران صادقانه به تعهدات خود عمل کرده" گفت: "ما از این سند [برجام] و از اجماع جامعه بین المللی دفاع خواهیم کرد".

وزیر امور خارجه روسیه انتقادات تند آقای ترامپ به برجام را "نگران کننده" خواند و تاکید کرد مسکو از موضع دولت آمریکا در مورد برجام که از در سخنرانی رئیس جمهور آن کشور در مجمع عمومی مورد تاکید قرار گرفت احساس خطر می کند.

همچنین، امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه، در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، توافق هسته ای ایران و قدرت های جهانی را یک توافق "محکم و استوار" توصیف کرد و گفت: "لغو برجام خطایی شدید و رعایت نکردن آن غیرمسئولانه خواهد بود."

دیروز سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز، بر "حمایت شدید" کشورش از برجام تاکید کرد و این توافق را، "مدلی از حل بحران های بین المللی از راه های دیپلماتیک" خواند.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران، پیش از سخنرانی دونالد ترامپ، در مصاحبه با کریستن امانپور از شبکه سی ان ان گفته بود که اگر آمریکا از برجام خارج شود هزینه سنگینی خواهد داد.

آقای روحانی گفته بود: "از آنجایی که فعالیت‌ها و برنامه‌های آقای ترامپ تا حدی غیرقابل پیش‌بینی است، بنابراین ما هم برای آن شرایط پیش‌بینی‌های لازم را انجام داده ایم."

یک روز پیش از او، رهبر ایران نیز هشدار داده بود: "ملت ایران محکم ایستاده و هر حرکت غلط نظام سلطه در قضیه برجام، با عکس العمل جمهوری اسلامی مواجه خواهد شد."