روزنامه‌های تهران؛ موضع واحد در برابر ترامپ

روزنامه‌های ایران در پنجشنبه ٣٠ شهریور ١٣٩٦، بیشتر از هر موضوعی به سخنرانی دیروز حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در مجمع عمومی سازمان ملل پرداخته‌اند و می‌توان گفت که مخالف و موافق همه یک موضع را در برابر اظهارات دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اتخاذ کرده‌اند.

اعتدال؛ آب سرد روحانی روی آتش ترامپ

حق نشر عکس ایران

صادق زیباکلام در روزنامه ایران نوشته که بسیاری منتظر بودند تا ببینند لحن گفتار رئیس جمهوری ایران در سازمان ملل چگونه خواهد بود. تصور می‌کردند که به تعبیر استالین، رئیس جمهوری ایران توپ را با توپ پاسخ خواهد داد. این انتظار یا شاید توقع، شامل طیفی از تندروها و مخالفان و منتقدان آقای روحانی در داخل کشور خودمان هم می‌شد که او را زیر فشار گذاشته بودند.

به نظر آقای زیباکلام، اما فضای سخنرانی آقای روحانی آب سردی ریخت بر روی همه آنان که انتظار دشنام‌هایی گزنده‌تر و توهین‌های محکم‌تر به حرف‌های ترامپ داشتند. او نه‌تنها با وجود فشار تندروها حاضر نشد نوع ادبیات و لحن ترامپ را در سخنرانی‌اش به کار گیرد، بلکه برعکس بسیار دیپلماتیک، معتدل و آشتی‌جویانه سخن گفت.

تبریک دوباره برای برجام

حق نشر عکس اعتماد

غلامحسین کرباسچی، دبیر کل حزب کارگزاران در روزنامه اعتماد نوشته که برای ایران که درست سه سال قبل یک طرف ایستاده بود و در مقابلش اتحادی از کشورهای اروپایی و آمریکا و قدرت‌های جهانی و دست به تحریمی بی‌سابقه و ظالمانه با تحریک و برنامه‌ریزی آمریکا زده بودند، این صحنه یک موفقیت شگفت‌انگیز است. امروز در یک حرکت معکوس می‌بینیم که آمریکا یک طرف ایستاده و ایران در مقابل همراه با قدرت‌های بزرگ جهانی، اروپا و آسیای حامی منطق و ادعای ایران یک طرف.

به نظر آقای کرباسچی این که بالاترین مسئولان سیاسی اروپا و روسای جمهوری کشورها بلافاصله پس از استماع سخنان رئیس جمهوری آمریکا در مقابل آن به نفع ایران موضع بگیرند، نشان از موفقیت بزرگ دیپلماتیک ایران دارد.

ترامپ در مخمصه برجامی

حق نشر عکس شرق

روزنامه شرق در گزارشی نوشته که رئیس جمهوری در پنجمین سخنرانی خود در مقر سازمان ملل در جمع سران کشورهای شرکت‌کننده در نیویورک، اعتدال را منش و روش ملت بزرگ ایران دانست و تاکید کرد که ایران مسیر صلح را برگزیده است. حسن روحانی در این سخنرانی که با تاخیری یک ساعته در حدود سات ٢٠ شب گذشته برگزار شد، اعلام کرد اگر توافق برجام به دست نااهلان عرصه سیاست از بین برود، دنیا فرصت بزرگی را از دست می‌دهد.

امیرعلی ابوالفتح، تحلیلگر مسائل آمریکا در روزنامه شرق نوشته که دولت ترامپ در پی تدارک برای عمل به راه‌حل بینابین میان مدافعان و مخالفان است، به این معنی که در نیمه ماه اکتبر، عدم پایبندی ایران به برجام را اعلام کند اما از اعلام مغایرت این پیمان با منافع ایالات متحده سر باز زند تا تصمیم‌گیری در خصوص این موضوع بغرنج در نهایت به کنگره ارجاع داده شود. دولت آمریکا امیدوار است با این اقدام، یا طرف‌های مذاکراتی در گروه پنج بعلاوه یک با گفت‌وگو برای تصویب متمم‌های برجام و تمدید محدودیت‌های زمانی ایران موافقت کنند یا ایران سرانجام به خواست آمریکا برای تغییر در رویکرد منطقه‌ای خود و تقویت توان موشکی‌اش تجدیدنظر کند.

فهرست طولانی نقض حقوق بشر در آمریکا

حق نشر عکس کیهان

کیهان نوشته که اظهارات سخیف ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل و حملات غیرمعمول این «تاجر فاسد» علیه ایران در حالی با واکنش منفی جهانی روبه‌رو شده که این اظهارات بیش از همه به واقعیات موجود در آمریکا شبیه بود تا ایران. ترامپ یک جا توان موشکی ایران را خطرناک توصیف کرد اما دقایقی بعد گفت توان نظامی آمریکا باید از همه کشورهای دنیا بیشتر باشد.

به نوشته کیهان این که ایران از محور مقاومت حمایت می‌کند چیز پوشیده‌ای نیست اما ترامپ چگونه ایران را به حمایت از تروریسم متهم می‌کند و همزمان چشم خود را بر جنایت‌های رژیم‌های مرتجعی مثل آل سعود نه تنها می‌بندد بلکه در کشاکش کشتار زنان و کودکان یمنی به ریاض سفر می‌کند و میلیاردها دلار سلاح در اختیار پدرخوانده تکفیری‌های منطقه قرار می‌دهد.

رفتاری در حد و اندازه ایران

حق نشر عکس جهان صنعت

نادر کریمی جونی، در روزنامه جهان صنعت نوشته که سخنرانی روحانی مانند همیشه متعادل و باثبات بود. برخلاف دونالد ترامپ و بنیامین نتانیاهو که در بخشی از سخنان خود دچار هیجان‌زدگی شدند و برای قانع کردن افکار عمومی جهان در باره آنچه که خطر ایران می‌نامیدند دچار زحمت و هیجان‌زدگی شدند اما روحانی به آرامی و بدون زحمت پاسخ حملات آنها را داد.

به نظر نویسنده جهان صنعت، حسن روحانی در اظهاراتش همچنین تلاش کرد که نه فقط دولت خویش که حکومت جمهوری اسلامی را دنباله‌رو میانه‌روی قلمداد کند و این مشی را مورد حمایت ملت ایران ذکر کند، هر چند که انتظار می‌رود تندروهایی که تریبون‌های پرسروصدا دارند از همین امروز لب به انتقاد و تمسخر بگشایند.

موضوعات مرتبط