ظریف: اگر مذاکره مجدد می‌خواهند، ابتدا ۱۰ تن اورانیوم ایران را پس دهند

حق نشر عکس Getty Images
Image caption محمدجواد ظریف برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به آمریکا سفر کرده است

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در گفتگویی اختصاصی با روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز ضمن تاکید بر "غیرقابل مذاکره بودن" برجام گفته اگر آمریکا خواستار اضافه کردن متممی به برجام است، ایران هم خواستار مذاکره مجدد همه بندهای این توافق‌ است.

در این گفتگو که نیویورک تایمز آن را پنجشنبه (۲۱ سپتامبر - ۳۰ شهریور) منتشر کرده، وزیر خارجه ایران یک روز بعد از دیدار با وزرای خارجه گروه ۱+۵ که در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شد، گفته به عقیده او به دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، به اندازه کافی درباره جزئیات تعهدات ایران در برجام اطلاعات داده نشده است.

آقای ظریف اظهارات دونالد ترامپ درباره "مایه شرمساری خواندن" برجام برای آمریکا که دو روز پیش در جریان سخنرانی رئیس جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد ایراد شد را "مهمل و پوچ" خوانده و گفته صحبت درباره مذاکره دوباره، به معنای بازگشت همه شرایط به زمان قبل از گفتگوهای هسته‌ای است از جمله بازگرداندن ۱۰ تن اورانیوم غنی شده ایران که این کشور پس از امضای برجام، آن را به روسیه ارسال کرد.

آن طور که تهران در آن زمان گفت این مقدار اورانیوم غنی شده، ۹۸ درصد از کل ذخیره این کشور بود و بنابر ارزیابی‌هایی که در خلال شکل‌گیری توافق هسته‌ای با ایران صورت گرفت، آنچه از ذخایر اورانیوم غنی شده در دست تهران باقی مانده برای ساخت حتی یک بمب اتمی هم کفایت نمی‌کند.

گفتگوی وزیر خارجه ایران با نیویورک تایمز تنها یک روز پس از دیدار او با وزرای خارجه گروه ۱+۵ منتشر شد که در جریان آن آقای ظریف برای نخستین بار با رکس تیلرسون، همتای آمریکایی خود ملاقات کرد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
آیت الله خامنه‌ای حرف‌های دونالد ترامپ را ابلهانه و غیرواقعی خواند

آقای ظریف درباره جزئیات این دیدار گفته: "جالب است که همه وزرای حاضر در جلسه به غیر از یک نفر بر پای‌بندی ایران به تعهداتش صحه گذاشتند"؛ اشاره‌ای به وزیر خارجه آمریکا که کشورش می‌گوید مفاد برجام برطرف کننده نگرانی‌های آن نیست و مذاکره مجدد یا انضمام مفاد جدیدی به برجام را به عنوان راه حل طرح کرده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، حتی پیش از قبول نامزدی حزب جمهوری خواه، تابستان پارسال، گفته بود که برجام به نظر او یک توافقنامه "افتضاح" است و او به "عمرش" چنین توافق یک طرفه‌ای ندیده بوده است.

او پس از ورود به کاخ‌ سفید هم بارها این ادعا را طرح کرد و با وجود دوبار تایید کردن پایبندی ایران به برجام، تهران را به نقض روح این توافق‌نامه بین‌المللی متهم کرد.

او که باید به زودی برای بار سوم کنگره آمریکا را در جریان نظرش نسبت به پایبندی ایران به برجام بگذارد، روز سه‌شنبه، بعد از سخنرانی در مجمع عمومی به خبرنگاران گفت تصمیمش را در این باره گرفته، هر چند درباره جزئیات آن سکوت کرد.

آقای ظریف همچنین به نیویورک تایمز گفته اگر آمریکا تصمیم به خروج از برجام بگیرد، وجهه بین‌المللی ایالات متحده به عنوان کشوری که "قابل اعتماد" نیست و به عهدش وفادار نمی‌ماند خدشه‌دار خواهد شد و آن وقت "چه کسی حاضر به مذاکره با آمریکا می‌شود. "

نکته‌ای که می‌تواند کنایه‌ای به جایگاه آمریکا در حل بحران کره‌شمالی تلقی شود.

وزیر خارجه آلمان هم روز گذشته پس از ترک جلسه وزاری ۱+۵ با محمدجواد ظریف، به خبرنگاران گفته بود که اگر آمریکا برجام را ترک کند، توانایی‌اش برای بر سر میز مذاکره کشاندن پیونگ‌یانگ، به شدت زیر سوال می‌رود.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
اولین دیدار وزیران خارجه ایران و آمریکا؛ تیلرسون می‌گوید اختلاف بر سر برجام باقی است

با این حال، نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، امروز (پنجشنبه) به خبرنگاران درباره نگرانی از "خدشه‌دار شدن اعتبار آمریکا در پی خروج فرضی از برجام" گفت: "نگرانی اصلی ما تامین امنیت شهروندان آمریکاست. ما نمی‌خواهیم در باد این غرور بمانیم که این توافق را داریم و حتی در صورت بی فایده بودنش به آن پایبند بمانیم؛ در حالی که ایران به برنامه موشکی، ارسال سلاح و کمک به گروه‌های تروریستی ادامه می‌دهد."

در همین حال، روز پنجشنبه رهبر جمهوری اسلامی در ادامه واکنش‌ها از سخنرانی اخیر رئیس جمهوری آمریکا در نشست مجمع عمومی سازمان ملل، گفت دلیل سخنان آقای ترامپ علیه ایران شکست برنامه‌های آمریکاییان در غرب آسیا بوده است.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، روز پنجشنبه در دیدار با اعضای مجلس خبرگان این کشور، سخنان روز سه‌شنبه رئیس جمهوری آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل را "سخیف، زشت، ابلهانه، آشفته و سراسر غیرواقعی" خواند و گفت که "این سخنان ناشی از قدرت نبود، بلکه ناشی ازعصبانیت، درماندگی، و سبک مغزی است زیرا آمریکایی‌ها از اینکه نقشه‌های چندین ساله آنها در منطقه غرب آسیا با حضور موثر جمهوری اسلامی ایران نقش برآب شده است به شدت ناراحت و عصبانی هستند."

بیشتر بخوانید