ایران از موشک جدید خرمشهر رونمایی کرد

حق نشر عکس Tasnimnews
Image caption موشک خرمشهر در مراسم رژه نیروهای مسلح در تهران رونمایی شد

جدیدترین موشک بالستیک ایران با نام "خرمشهر" در مراسم رژه نیروهای مسلح رونمایی شد.

روز جمعه، ۳۱ شهریور (۲۲ سپتامبر) منابع خبری ایران گزارش کردند که در مراسم رژه نیروهای مسلح درتهران، جدیدترین موشک بالستیک ایران با نام خرمشهر رونمایی شد. این خبرگزاری تسنیم به نقل از فرمانده نیروی هوافضای سپاه طی نوشته است که "این موشک، دستاورد جدیدی است که وزارت دفاع برای سپاه ساخته است."

وی افزوده است که موشک خرمشهر ۲۰۰۰ کیلومتر برد و قابلیت حمل کلاهک تا ۱۸۰۰ کیلومتر را دارد و می‌تواند به جای یک کلاهک، چند کلاهک حمل کند. به گفته فرمانده نیروی هوافضای سپاه، روند آموزش موشک بالستیک خرمشهر شروع شده و به زودی در نیروی هوافضای سپاه عملیاتی می‌شود.

+ فرانسه خواستار افزودن بندهای تازه به برجام شد

+ نتانیاهو در سازمان ملل: برجام ایران را به کره شمالی دیگری تبدیل می‌کند

+ حمله شدید ترامپ به حکومت ایران در سازمان ملل

+ تاکید فرمانده سپاه پاسداران بر ارائه 'پاسخ‌های دردناک‌تر' به آمریکا

مهرماه سال گذشته، خبرگزاری تسنیم گزارش کرد که حسین دهقان وزیر دفاع در جلسه علنی مجلس گفته است که تا پایان سال "سه محصول اساسی در حوزه موشکی که برتری و قدرت دفاعی ما را چندین و چند برابر افزایش می‌یابد به صحنه تولید خواهیم آورد." وی در این مورد افزود که موشک غدیر، موشک سوخت جامد برد بلند، موشک سجیل، موشک جامد برد بلند با دقت اصابت بالا و "موشک خرمشهر با دقت اصابت بالا" تا پایان سال "و در آینده‌ای نزدیک در خدمت قرار خواهد گرفت."

در مراسم رژه روز جمعه، حسن روحانی رئیس جمهوری در سخنانی در مورد برنامه دفاعی جمهوری اسلامی گفت "جمهوری اسلامی ایران از مظلومان دنیا همواره حمایت خواهد کرد؛ چه برخی بخواهند و چه نخواهند ما از مردم مظلوم یمن، سوریه و فلسطین دفاع خواهیم کرد و قدرت دفاعی و نظامی خود را آن میزان که لازم است و برای بازدارندگی ضروری بدانیم تقویت خواهیم کرد."

وی در اشاره ای تلویحی به دیدگاه ایالات متحده و برخی کشورهای غربی که برنامه موشکی ایران را خلاف تعهدات این کشور در چارچوب معاهدات هسته ای و برای امنیت منطقه خطرناک می دانند گفت: " ما برای دفاع از سرزمین خود از کسی اجازه نخواهیم گرفت و نه تنها موشک‌های خود را تقویت خواهیم کرد، بلکه نیروهای زمینی، دریایی و هوایمان همواره مورد حمایت مردم خواهند بود."

برنامه موشکی ایران از جمله موارد مورد اعتراض ایالات متحده در پایبندی به برجام بوده و برخی کشورهای غربی نیز معتقدند که براساس مصوبه شورای امنیت، ایران باید از فعالیت‌ در زمینه ساخت موشک‌های بالستیک خودداری ورزد. مقامات جمهوری اسلامی این نظر را مردود دانسته و تاکید داشته‌اند که برجام شامل محدودیت برنامه موشکی ایران نمی‌شود.

خبر رونمایی موشک خرمشهر در حالی منتشر می‌شود که رئیس جمهوری آمریکا با ابراز تردید در مورد تعهد جمهوری اسلامی به برجام، برنامه‌های موشکی ایران را تهدیدی برای منطقه توصیف کرده است. موضعگیری دولت ایالات متحده باعث نگرانی در مورد خروج آن کشور از برجام شده است.

در مقابل، سایر کشورهای طرف توافق هسته‌ای با ایران تا این زمان بر حفظ برجام تاکید داشته‌اند.

حق نشر عکس Tasnimnews
Image caption موشک خرمشهر