ایران موشک بالستیک با برد 'دوهزار کیلومتر' آزمایش کرد

iran missile حق نشر عکس IRIRB
Image caption تصویری که تلویزیون ایران از پرتاب موشک بالستیک خرمشهر پخش کرده است

مقام‌های نظامی ایران می‌گویند موشک زمین به زمین خرمشهر با برد دو هزار کیلومتر را "با موفقیت" آزمایش کرده‌اند.

موشک بالستیک خرمشهر دیروز برای اولین بار در رژه نیروهای مسلح ایران به مناسبت سالگرد آغاز جنگ ایران و عراق به نمایش گذاشته شد.

خبرگزاری تسنیم این موشک را "قدرتمندترین" موشک بالستیک سپاه پاسداران ایران خوانده و گفته برد آن "دوهزار کیلومتر" است و می‌تواند همزمان "چند کلاهک" حمل کند.

بیشتر بخوانید:

مطابق قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد٬ از ایران خواسته شده از توسعه موشک‌های بالستیکی که توانایی حمل کلاهک هسته‌ای دارند٬ خودداری کند. ایران می‌گوید برنامه‌ای برای ساخت چنین موشک‌هایی ندارد.

رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند که وزن کلاهک موشک خرمشهر ۱۸۰۰ کیلوگرم و سوخت آن مایع است.

آزمایش این موشک در زمانی صورت می‌گیرد که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به دلیل پیگیری برنامه موشکی ایران٬ از این کشور به شدت انتقاد می‌کند و نیکی هیلی سفیر این کشور در سازمان ملل هم گفته یکی از دلایل تمایل آمریکا به خروج از برجام٬ ناتوانی این توافق در جلوگیری از آزمایش های موشکی ایران است.

حق نشر عکس AFP
Image caption از موشک زمین به زمین خرمشهر به عنوان قدرتمندترین موشک ایران یاد شده است

مقام‌های دولتی ایران می‌گویند توسعه برنامه موشکی این کشور با هدف بالابردن توان دفاعی این کشور است و ایران برنامه‌ای برای تهاجم به هیچ کشوری ندارد.

خبرگزاری تسنیم موشک خرمشهر را "هفتمین موشک ایران خوانده که می‌تواند در صورت لزوم از نقاط مختلف کشور به سوی تل آویو شلیک شود". این خبرگزاری این موشک‌ها را "اسرائیل زن" توصیف کرده است.

حسن فیروزآبادی رئیس سابق ستاد کل نیروهای مسلح ایران و مشاور نظامی رهبر این کشور پیش از این گفته بود که انجام آزمایش‌های موشکی از نظر زمانی و تاثیرات احتمالی آن در ستاد بررسی و سپس برای اجرا به آیت الله علی خامنه‌ای رهبر ایران ارائه می‌شود.

به گفته این مقام نظامی٬ انجام این آزمایش‌ها باید به تصویب آیت الله خامنه‌ای برسد که مطابق قانون اساسی ایران فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور است.

موضوعات مرتبط