جانشین قرارگاه ثارالله: محصورین زندگی عادی دارند

سرتیپ محمد اسماعیل کوثری حق نشر عکس Tasnim

سرتیپ محمداسماعیل کوثری، جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله سپاه پاسدارن ایران می گوید که رهبران اعتراضات سال ۸۸ که در حصر به سر می‌برند "به‌راحتی رفت‌وآمد می‌کنند با نزدیکان و اقوام خود دیدار دارند؛ مسافرت می‌روند و زندگی عادی دارند."

آقای کوثری در گفتگویی با خبرگزاری تسنیم در عین حال گفته که فعالیت‌های میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی محدود شده تا جلوی فعالیت‌های "ضد امنیتی" آنها گرفته شود.

وی گفت: "برای دیدار یا جلسه‌ای که امکان توطئه علیه امنیت مردم باشد محدودیت دارند و هر فعالیت ضدامنیتی که ممکن است علیه مردم باشد برای اینها محدود شده است و این محدودیت هم مصوبه شورای عالی امنیت ملی است. این‌طور نیست که برخی فکر می‌کنند اینها در یک اتاق حصر مطلق خانگی هستند، اصلاً و ابداً این‌طور نیست."

این فرمانده سپاه درپاسخ به سوال خبرنگار تسنیم درباره احتمال رفع حصر گفته است: "رفع حصر یعنی دادگاه. ما دوست نداریم کسی در حصر باشد، اما آقای کروبی و مخصوصاً آقای موسوی باید پاسخگوی خون‌های ریخته شده در جریان فتنه ۸۸ باشند. اینها که مدام می‌گویند رفع حصر بدانند که رفع حصر یعنی دادگاه. من قاضی نیستم اما اگر اینها دادگاهی شوند، حکمشان بسیار شدید خواهد بود."

وی افزوده است که :"اینها محصور شدند تا سر عقل بیایند. نظام دوست ندارد مسئولین پیشین خود را محاکمه و تنبیه کند. حصر فرصتی بود و هست که اینها سر عقل بیایند."

حق نشر عکس MAJID SAEEDI

آقای کوثری گفته است: "اینها اگر بخواهند حرف بزنند و عذرخواهی کنند برایشان نشست خبری برگزار می‌کنیم. اگر اینها واقعاً قصد اذعان به‌ اشتباه خود را داشته باشند نظام مشکلی ندارد که صدای اینها را به گوش مردم برسانند. خب اگر عذرخواهی و توبه کنند طبیعی است که ممکن است در مجازات اینها، ملاحظه و قطعاً وضعیتشان بهتر شود."

اظهارات سرتیپ کوثری درحالی مطرح شده است که پیشتر سایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی، نامزد معترض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ از نگرانی دختران او درباره وضعیت سلامت آقای موسوی و همسرش، زهرا رهنورد که در حصر خانگی هستند، خبر داد.

حدود دو ماه پیش (چهارشنبه ۱۱ مرداد/ ۲ اوت)، سایت کلمه متن مصاحبه‌ای را با فرزندان آقای موسوی منتشر کرد که ظاهرا بعد از آخرین ملاقات هفتگی آنها انجام شده بود. یکی از دختران آقای موسوی درباره وضعیت سلامتی او گفته بود: "در مورد پدر عملا تغییری ایجاد نشده است. سرگیجه‌ها و مسائل دیگر همچنان باقی است که متاسفانه موجب بروز اتفاق و بدحالی بسیار شدید ناگهانی نیمه‌شبی در طول همین هفته پشت آن درهای قفل زده شده و متأسفانه همچنان به حال خود رها شده است. و چون ارتباطی نیست خب بالطبع ما از آن بی‌خبر ماندیم. و در همین ملاقات متوجه آن شدیم."

خانم موسوی همچنین گفته بود که مادرش، زهرا رهنورد هم به دلیل کمردرد شدید "به‌سختی می‌نشست و یا راه می‌رفت."

مهدی کروبی نیز که اخیرا به دلیل نیاز به کارگذاشتن باطری (پیس میکر) برای قلبش در بیمارستان بستری شده بود، در اعتراض به شرایط حصر اعتصاب غذا کرد و تنها هنگامی اعتصاب خود را شکست که دولت قول داد مأموران امنیتی از داخل خانه محل حصر او در محله جماران در شمال تهران خارج و بیرون خانه مستقر شوند.

به دنبال این اعتصاب غذا محمدتقی کروبی، فرزند مهدی کروبی، (پنجشنبه ۱۷ اوت/۲۶مرداد) به بی‌بی‌سی فارسی گفت دولت حسن روحانی تضمین داده که خواسته آقای کروبی برای خروج ماموران عملی شود. همچنین دولت وعده داده است که "تمام تلاش خود" را انجام دهد تا دیگر خواسته آقای کروبی، یعنی محاکمه در دادگاه علنی نیز محقق شود.

پیشتر نیز خانواده مهدی کروبی در بیانیه‌ای گفتند که حسن روحانی، رئیس‌جمهوری و محمود علوی، وزیر اطلاعات، در کنار "شخص حاکم و سیستم فشل قضایی" مسئول جان آقای کروبی و میرحسین موسوی و زهرا رهنورد هستند. فرزند آقای کروبی در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی فارسی، دستگاه‌های امنیتی را متهم کرده که به دنبال پایان آرام زندگی محصوران در زندان خانگی هستند.

مهدی کروبی بیش از شش سال است که در حبس خانگی است و در این مدت چند بار در بیمارستان بستری شده است.

آقایان کروبی و موسوی و زهرا رهنورد (همسر آقای موسوی) به دنبال اعلام فراخوان برای تظاهرات ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ که در همبستگی با انقلاب‌های تونس و مصر انجام شد، در حبس خانگی قرار گرفتند.