قطر: تحریم‌های عربستان ما را به ایران نزدیک‌تر کرده است

قطر ایران حق نشر عکس AFP
Image caption محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر

وزیر خارجه قطر می‌گوید در نتیجه تحریم‌های اقتصادی عربستان و متحدانش، دوحه از نظر اقتصادی به تهران نزدیک‌تر شده است. محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، که به پاریس سفر کرده است، گفته این نزدیکی، نتیجه تحریم‌های عربستان و متحدانش است.

وزیر خارجه قطر به خبرنگاران گفت: "آنها (عربستان و متحدانش) گفتند قطر به ایران نزدیک‌تر شده است. آنها با اقداماتشان، قطر را به سمت ایران هل می‌دهند. دارند قطر را مثل یک هدیه، به ایران و قدرت‌های منطقه می‌دهند."

"هدفشان این بود که یک عضو شورای همکاری خلیج را به سمت ایران هل دهند؟ این هدف عاقلانه‌ای نبود."

وزیر خارجه قطر همچنین گفته است که با وجود نزدیک‌تر شدن قطر و ایران، این دو کشور همچنان اختلاف‌نظرهایی دارند، از جمله در مورد جنگ سوریه. در این درگیری ایران از حکومت بشار اسد و قطر از مخالفان او حمایت می‌کند.

قطر گفته، نزدیکی به ایران، سیاست قطر در سوریه که حمایت از مخالفان است را تغییر نخواهد داد. محمد بن عبدالرحمن آل ثانی گفت قطر برسر مواضعش ایستاده است و "جنایتکاران جنگی" باید محاکمه شوند.

حق نشر عکس AFP
Image caption بورس قطر از زمان آغاز تحریم‌ها دچار بی‌ثباتی شده است

خرداد امسال، عربستان سعودی، مصر، بحرین و امارات متحده عربی با وارد کردن این اتهام به قطر که باعث بی‌ثباتی در منطقه می‌شود روابط دیپلماتیک با این کشور را قطع کردند. این کشورها قطر را به حمایت از "گروه های تروریستی" از جمله گروه‌های مرتبط با ایران متهم کردند.

تنش میان روابط قطر و عربستان وقتی بالا گرفت که سخنانی به نقل از امیر قطر در خبرگزاری رسمی این کشور منتشر شد. اظهارات منسوب به شیخ تمیم بن‌حمد آل ثانی که ایران را قدرتی بزرگ و ضامن ثبات در منطقه خوانده و حماس را نماینده فلسطینیان دانسته بود. مواضعی که در تضاد با دیدگاه‌های عربستان سعودی و متحدانش در منطقه است.

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، همچنین گفته است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، تلاش‌ها برای حل بحران در روابط قطر و عربستان را شدت بخشیده است. آقای ترامپ در آغاز تنش، مواضع سختی علیه قطر گرفت و این کشور را حامی تروریسم خواند. اما حالا وزیر خارجه قطر می‌گوید سیاست واشنگتن تغییر کرده است."او (دونالد ترامپ) به روشنی گفته است که نمی‌خواهد بین دوستان، دشمنی باشد."

موضوعات مرتبط