مهلت سه روزه بغداد به اربیل برای تحویل کنترل فرودگاه‌های اقلیم کردستان

حیدر عبادی حق نشر عکس AFP

دولت عراق به اقلیم کردستان عراق سه روز مهلت داد تا کنترل فرودگاه های این منطقه را به بغداد تحویل بدهد.

حیدر عبادی نخست وزیر عراق، هشدار داده که اگر اقلیم کردستان تا ساعت ۳ بعد از ظهر (به وقت محلی) روز جمعه ۷ مهر کنترل فرودگاه هایش را واگذار نکند، با تحریم پروازی بین‌المللی مواجه خواهد شد.

این هشدار، در واکنش به برگزاری رفراندوم استقلال در اقلیم کردستان اعلام شده که روز گذشته، با وجود مخالفت شدید بغداد برگزار شد.

نتایج رسمی همه پرسی هنوز اعلام نشده اما به گزارش خبرگزاری کردی روداو، مسعود بارزانی رئیس تشکیلات اقلیم کردستان عراق در نطقی تلویزیونی مدعی پیروزی رای "آری" شده و از بغداد و کشورهای همسایه خواسته است به اراده میلیون ها نفر که به استقلال کردستان رای مثبت دادند احترام بگذارند.

او همچنین در مورد هشدار دولت عراق در مورد فرودگاه ها گفت: "نیازی به خشم و تهدید کردن نیست."

او افزود هیچ تهدیدی نمی تواند موثرتر از حملات شیمیایی باشد که کردها در دوران حکومت صدام حسین تحمل کرده اند.

اولتیماتوم دولت عراق، شامل پروازهای داخلی نمی شود و در صورت اجرا، پروازهای بین المللی به مقصد یا از مبدا کردستان عراق باید ابتدا از فرودگاه بغداد یا سایر فرودگاه های عراق بگذرند.

به گفته آقای عبادی، پروازهای "اضطراری" و بشردوستانه، در صورتی که به تصویب دولت عراق برسند، از این ممنوعیت پروازی معاف خواهند بود.

بغداد هفته پیش از کشورهای جهان خواسته بود که انجام پروازهای بین المللی به مقصد یا از مبدا فرودگاه های اربیل و سلیمانیه را در کردستان عراق متوقف کنند.

بغداد همچنین از کشورهای همسایه خواسته تا در صورتی که دولت اقلیم کنترل ایستگاه های مرزی خود را به دولت مرکزی تحویل ندهد، مرزهای خود با کردستان عراق را ببندند.

بیشتر بخوانید:

امروز صبح، شورای عالی امنیت ملی ایران از مسدود شدن مرز هوایی ایران با اقلیم کردستان عراق به درخواست دولت مرکزی عراق خبر داده بود.

دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد درخواست عراق را یکشنبه دوم مهر در جلسه فوق العاده خود بررسی کرده و تصمیم به بستن مرز هوایی ایران با کردستان عراق گرفته است.

همزمان دو خط هوایی ترکیش ایرلاین و اطلس ترکیه هم پروازهای خود به اربیل را متوقف کرده‌اند.

در واکنشی جداگانه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه برگزاری همه‌پرسی در اقلیم کردستان را به شدت محکوم کرده و آن را خیانت خوانده است.

او گفته که تلاش اقلیم کردستان برای استقلال، منطقه را به جنگ می‌کشاند و هشدار داده که اگر این تلاش‌ها ادامه یابد، ترکیه اقدامات تنبیهی در نظر خواهد گرفت.

آقای اردوغان گفته که اگر ترکیه مرزهای خود را ببندد، کردها گرسنه خواهند ماند.

واکنش ها در ایران

علی اکبر ولایتی عضو مجمع تشخیص مصلحت که مشاور سیاست خارجی رهبر ایران شناخته می شود گفته است که نتیجه این اقدام "آشفتگی سیاسی در منطقه خواهد بود."

به گزارش ایسنا او گفت: "این همه پرسی آغاز سقوط سیاسی آقای بارزانی است. مردم شریف کرد زیر بار این ننگ نخواهند رفت و آنچه که در این همه پرسی به دست می‌آید معلوم نیست که چقدر صحت دارد و به چه میزان رأی داده‌اند. علاوه بر این هنگامی که حکومتی امری را به مردم تحمیل می‌کند، نتایج آن قابل قبول نیست."

گزارش می شود که تلویزیون دولتی ایران شادمانی مردم سنندج، بانه و سقز در حمایت از کردهای عراق پس از همه پرسی را نشان داده است.

همزمان گزارش شد که سپاه تدابیر دفاعی در مرزهای غربی که شامل کردستان عراق می شود را تقویت کرده است.

به گزارش منابع خبری ایران سرتیپ دوم علیرضا الهامی، معاون عملیات قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا، که بخشی از سپاه پاسداران است گفت: "قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا با اعزام تجهیزات موشکی جدید به تقویت دفاع هوایی در منطقه غرب پرداخته و آمادگی پاسخگویی قاطع به هرگونه تجاوز را ارتقا بخشیده است."

مجلس شورای اسلامی هم قرار است روز چهارشنبه در جلسه ای این همه پرسی را بررسی کند.

علی لاریجانی رئیس مجلس روز سه شنبه از رای گیری استقلال کردستان انتقاد کرد و گفت قبلا به کردهای عراق توصیه کرده در پی استقلال نباشند: " زمانی که گروه‌های مختلف از اقلیم کردستان به ایران آمدند به آنها صراحتا گفتیم؛ این کار تشنج جدید در درون عراق به وجود می‌آورد چرا که هنوز ماجرای تروریستی حل نشده و شما بحران جدیدی را ایجاد می‌کنید هر چند آنها توضیحاتی داشتند که گفتیم این موضوعات باید در گفت وگوهای سیاسی حل شود و نباید برای این مسائل و نکات بحرانی ایجاد کرد."

به گزارش خبرگزاری ایسنا سرتیپ حاتمی وزیر دفاع ایران هم در دیداری با سفیر ترکیه در تهران گفت: "جمهوری اسلامی ایران با هر اقدامی که منجر به تغییر مرزهای جغرافیایی و تجزیه کشورهای منطقه شود مخالف است و امیدوارم مسولان اقلیم پیام لازم را از انسداد مرزهای هوایی ج.ا.ایران با منطقه کردستان که به درخواست دولت مرکزی بغداد انجام شده به خوبی دریافت کرده باشند."