جلسه غیرعلنی مجلس ایران؛ نمایندگان رفراندوم کردستان عراق را محکوم کردند

بیانیه بعد از نشست غیرعلنی در مجلس خوانده شد حق نشر عکس TASNIM
Image caption بیانیه محکومیت بعد از نشست غیرعلنی در مجلس خوانده شد

نمایندگان مجلس ایران پس از برگزاری جلسه غیرعلنی٬ در بیانیه‌ای برگزاری همه‌پرسی جدایی اقلیم کردستان از عراق را به شدت محکوم و همه‌پرسی را "غیرقانونی" اعلام کردند.

آنان در این بیانیه از دولت اقلیم کردستان خواسته‌اند که به درخواست‌های دولت مرکزی عراق عمل کند و به گفته آنها "به هیچ وجه اجازه ماجراجویی به صهیونیست‌ها را در منطقه ندهد."

امروز چهارشنبه پنجم مهر در جلسه غیرعلنی مجلس، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی هم حضور داشت. یکی از اعضای هیات رئیسه به نقل از آقای شمخانی گفته است که موضوع کردستان عراق باید با مذاکره حل شود.

۲۱۰ نفر از نمایندگان مجلس این بیانیه را که در صحن علنی خوانده شد٬ امضا کرده‌اند. آنان برگزاری رفراندوم را توطئه دیگر آمریکا و اسرائیل درمنطقه خوانده‌اند.

نمایندگان مجلس ایران برگزاری رفراندوم را به ضرر روند دموکراتیک در عراق توصیف کرده و گفته‌اند: "هرگونه اقدام تجزیه‌طلبانه را مضر بهار ملت عراق و کل منطقه می‌دانیم و این اقدام اقلیم کردستان عراق را محکوم و از اقدامات دولت و م جلس عراق حمایت می‌کنیم".

همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان از عراق روز دوشنبه با وجود مخالفت دولت بغداد و همین طور مخالفت ترکیه و ایران و چند کشور دیگر برگزار شد.

نتایج رسمی این همه‌پرسی هنوز اعلام نشده اما مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان سه‌شنبه شب اعلام کرد که موافقان استقلال کردستان از عراق در این همه‌پرسی پیروز شده‌اند.

رهبر ایران به شدت با جدایی اقلیم کردستان از عراق مخالفت کرده و از زمان برگزاری رفراندوم فعالیت سپاه در مرزهای غربی ایران افزایش یافته است.

حق نشر عکس DOLAT.IR
Image caption دبیرشورای عالی امنیت ملی بارها گفته ایران نتیجه همه‌پرسی را به رسمیت نمی‌شناسد

'صادرات نفت کردستان با مشکل مواجه شده'

بهروز نعمتی٬ سخنگوی هیات رییسه مجلس درباره حضور علی شمخانی٬ دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در جلسه غیرعلنی امروز به خبرنگاران گزارش داده است.

به گفته این عضو هیات ريیسه مجلس٬ علی شمخانی در این جلسه همه‌پرسی اقلیم کردستان را "مغایر تمامیت ارضی عراق" دانسته و گفته ایران این موضوع را "به رسمیت نمی‌شناسد."

سخنگوی هیات رییسه مجلس همچنین درباره وضعیت مرزهای غربی ایران در مجاورت کردستان عراق گفته است که "دولت عراق با موضوع تردد هوایی به اقلیم کردستان با حساسیت برخورد می‌کند و موضوع صدور نفت اقلیم کردستان هم با مشکلاتی مواجه شده است اما در مجموع این موضوع باید از طریق دیپلماسی حل شود."

یک روز پیش از برگزاری رفراندوم استقلال کردستان عراق٬ ایران اعلام کرد که به درخواست دولت مرکزی عراق مرزهای هوایی خود به اقلیم کردستان را بسته و پروازها لغو شده است.

دولت عراق به اقلیم کردستان عراق سه روز مهلت داد تا کنترل فرودگاه های این منطقه را به بغداد تحویل بدهد.