تشییع جنازه محسن حججی در تهران برگزار شد

محسن حججی حق نشر عکس FARS

تشییع جنازه محسن حججی، عضو سپاه پاسداران ایران که گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) او را پس از اسارت در سوریه کشت، در تهران برگزار شد.

تصاویر منتشرشده از این مراسم جمعیتی انبوه و چند هزارنفری را نشان می‌دهد.

شماری از مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی، از جمله علی و صادق لاریجانی، روسای مجلس و قوه قضاییه، در مراسم تشییع جنازه حضور داشتند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران هم پیش از مراسم تشییع جنازه در میان اعضای خانواده حججی و در کنار تابوت او حاضر شد.

حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption آقای خامنه‌ای محسن حججی را به طور ویژه ستایش کرد

در هفته‌هایی که از کشته شدن محسن حججی می‌گذرد، موجی از ستایش و ابراز همدردی در رسانه‌های ایرانی به راه افتاده است. بسیاری از مقام‌های ایرانی و چهره‌های مشهور هم از محسن حججی ستایش کرده‌اند.

سپاه پاسداران ایران نزدیک به یک ماه پیش جنازه او را تحویل گرفت و با انجام آزمایش دی‌ان‌ای هویت او را تأیید کرد، اما جنازه محسن حججی در هفته جاری و همزمان با عزاداری‌های محرم به ایران بازگشت.

آیت‌الله خامنه‌ای در ملاقات با خانواده او گفت: "شهید خیلی هستند... لکن یک خصوصیتی در این جوان وجود داشته، اخلاص این جوان و آن نیت پاک این جوان و به موقع حرکت کردن این جوان و نیاز جامعه به این‌جور شهادتی، این موجب شده که خدای متعال، نام این جوان شما را، شهید شما را، بلند کرد؛ بلندمرتبه کرد."

حق نشر عکس FARS
Image caption سوگواری برای محسن حججی با شبیه‌سازی‌های مذهبی همراه بوده است

علیرضا پناهیان، یکی از سخنرانان برنامه‌های اصولگرایان در ایران، در مراسم امروز با حمله به آمریکا، بریتانیا و اسرائیل گفت که مردم ایران "قاتلان اصلی" محسن حججی را فراموش نخواهند کرد.

آقای پناهیان گفت: "خنجری که سر مطهر شهید حججی را از بدن جدا کرد، آمریکا و اسرائیل تیز کرده بودند. ملت ایران، ملت باهوشی هستند و به خون شهید حججی قسم می‌خوریم که تا اسرائیل را نابود نکنیم از پا نخواهیم نشست و تا تک‌تک سیاستمداران خبیث و سربازان اسرائیلی را نابود نکنیم آرام نخواهیم نشست."

او گفت: "به سر بریده شهید حججی قسم سرهای سردمداران اسرائیل را از بدن جدا خواهیم کرد."

حق نشر عکس MEHR
Image caption ابراهیم رئیسی سخنران مراسم مشهد بود

علاوه بر مراسم تهران، در مشهد و اصفهان نیز مراسم عزاداری بزرگی برای محسن حججی برگزار شد.

حق نشر عکس Fars

محسن حججی، عضو لشکر زرهی ۸ نجف اشرف، از واحدهای سپاه پاسداران، در حمله غافلگیرانه نیروهای داعش به گروهی از نظامیان و شبه نظامیان شیعه مدافع بشار اسد در منطقه مرزی تنف در سوریه، اسیر شد.

در همان روز دو نظامی ایرانی دیگر هم در سوریه کشته شدند، اما انتشار ویدئوی اسارت محسن حججی و سپس کشته شدن او موجی از ابراز همدردی را در رسانه‌های ایرانی برانگیخت.

گروه داعش ضمن توافق آتش‌بسی با ارتش سوریه، ارتش لبنان و حزب‌الله لبنان، جنازه محسن حججی را در مقابل اجازه تخلیه امن منطقه مرزی لبنان و سوریه تحویل داد.

حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان، برای قانع کردن بشار اسد به پذیرش این توافق آتش‌بس، به دمشق سفر کرده بود. به گفته آقای نصرالله، بشار اسد درباره آتش‌بس با داعش گفته بود: "این مایه سرافکندگی من می‌شود، اما باشد."

حق نشر عکس FARS
Image caption جنازه محسن حججی حدود یک ماه پس از تحویل گرفته شدن به ایران بازگردانده شد

موضوعات مرتبط