روزنامه‌های تهران: در سوگ حججی

روزنامه‌های ایران در روز پنجشنبه ششم مهر ١٣٩٦، تصاویر خود را به طور عمده به مراسم تشییع پیکر محسن حججی اختصاص داده و در سوگ او گزارش‌هایی را هم منتشر کرده‌اند.

آقازاده مردمی

حق نشر عکس آفتاب یزد

روزنامه آفتاب یزد گزارش خود را با این مقدمه از محمود حججی آغاز کرده که پیش از رفتنش به سوریه برای علی فرزند خردسالش ضبط کرده و در آن گفته بود که ببخش از این که در سن کودکی تنهایت گذاشتم. اگر نمی‌رفتیم به مردم عزیز ایران جسارت می‌شد. یا خدای نکرده همون خرابه‌های شمام برای حضرت رقیه اتفاق می‌افتاد.

روزنامه آفتاب یزد در ادامه نوشته که گفت می‌رود، شاید برگردد. رفت، چه رفتنی و برگشت و چه برگشتنی و حالا علی فرزند او یک آقازاده و نورچشمی برای همه مردم است. اما نه از آن آقازاده‌هایی که وقتی اسمش می‌آید یک لبخند تلخ روی لب‌ها می‌نشیند.

سلام فدایی حسین

حق نشر عکس کیهان

محمدحسین محترم هم در یادداشت روز کیهان نوشته که شهید حججی به تکلیف عمل کرد اما اکنون وظیفه بر دوش ماست تا مراقب باشیم علی‌رغم خواست و تلاش جریان‌های نفوذی و نفوذی‌های جریانی، پیام و پرچم عزت شهدا در هیاهو و غبار صحنه‌های حقارت‌آلود بازی‌های سیاسی کمرنگ و گم نشود.

کیهان نوشته کاش در صحنه دیپلماسی هم شهید حججی‌ها داشتیم و به رئیس جمهور آمریکا توصیه نمی‌کردند که برای مذاکره در آینده، برجام را حفظ کند. البته آن گونه که سردار حاج قاسم سلیمانی به حلقوم بریده شهید حججی قسم خورده با ریشه‌کنی تکفیری‌ها، خون شهید حججی‌ها اجازه نخواهد داد برجام دیگری در مسائل منطقه بر محور مقاومت تحمیل شود. چون در این عرصه تصمیم‌گیر اصلی خون امثال آنهاست، نه لبخندهای دیپلماتیک و وعده‌های امثال جان کری و اروپایی‌های تروریست‌پرور.

اقلیم‌سازی کردی؛ خط قرمز ترکیه

حق نشر عکس ایران

سیامک کاکایی در روزنامه ایران نوشته که ترکیه با داشتن جمعیتی قریب به ٢٠ میلیون کرد، نسبت به پیامدهای آتی و بعدی جدایی اقلیم بر محیط درونی خود و قطع ارتباط ژئوپلیتیکی خود با عراق بسیار نگران است. اگرچه به نظر می‌رسد ملاحظات اقتصادی ترکیه با اقلیم روی دیگر سکه است و ممکن است با توجه به منافع ویژه ترکیه در آن منطقه، ارتباط خود با اقلیم را قطع نکند.

به نوشته این مقاله صرفنظر از منافع ترکیه در اقلیم، موضوع جدایی این منطقه از عراق با رویکردهای استراتژیکی، راهبردی و ژئوپلیتیکی آنکارا اصطکاک داشته و قابل پیش‌بینی است که تهدیدهای ترکیه در قبال روند تحولات در کردستان عراق ادامه یافته و احتمالا به تجدیدنظر در روابط ترکیه با آن منطقه بینجامد؛ هرچند که این اقدام در شرایطی قابل اجراست که آنکارا انتظارات بغداد نسبت به دست برداشتن از سیاست‌های دوپهلو نسبت به عراق را برآورده کند.

فقط جمهوری عراق

حق نشر عکس اعتماد

گروه سیاسی اعتماد در گزارش اصلی این روزنامه نوشته که همه پرسی اقلیم کردستان نمایندگان مجلس ایران را ناگزیر کرد که روز گذشته نزدیک به یک ساعت با حضور علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جلسه غیرعلنی برگزار کنند. این گزارش حاکیست که علاوه بر این جلسه، کمیسیون امنیت ملی جلسه فوق‌العاده‌ای هم در همین رابطه برگزار کرده که بیانیه مجلس در محکومیت برگزاری همه‌پرسی اقلیم کردستان را در پی داشته است.

اعتماد نوشته که در این بیانیه از جمله آمده که نمایندگان مجلس ایران اولا ایجاد بحران در عراق را به ضرر مسیر دموکراتیک عراق دانسته و ثانیا هرگونه اقدام تجزیه‌طلبانه را مضر به حال عراق و کل منطقه می‌دانند.

همچنین نمایندگان مجلس ایران از دولت عراق خواسته‌اند که مطابق درخواست دولت مرکزی عراق تمهیدات لازم در همکاری با دولت عراق به عمل آید و به هیچ‌وجه اجازه ماجراجویی به صهیونیست‌ها داده نشود.

٣ عضو هیئت مدیره آذرآب استعفا دادند

حق نشر عکس شرق

روزنامه شرق در گزارشی نوشته که با ادامه اعتراض‌ها به وضعیت دو کارخانه آذرآب و هپکو، رئیس جمهور دستور مستقیم داده که علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی راهی اراک شود و به مشکلات از نزدیک رسیدگی کند. او هم در همان گیرودار در توییتر خود نوشته که پس از یک هفته تلاش در وزارتخانه‌های مختلف، تصمیمات امیدوارکننده‌ای گرفته شد.

گزارش روزنامه شرق در ادامه حاکیت که حاصل کار به صورت مشخص نشان می‌دهد که دولت قصد دارد مشتری هپکو و آذرآب باشد تا به این ترتیب آینده این دو شرکت تضمین شود. گو اینکه چنین اعتراضاتی نتیجه داده و حاصل کار، هرچند به صورت کامل رفع مشکلات این دو شرکت نیست، اما نشان از تاثیرگذاری این اعتراض‌ها و حواشی آن بر تصمیمات دولت دارد. براساس این مقرر شد بانک ملی ٢٠ میلیارد تومان تسهیلات در همین روزها به شرکت هپکو برای تسویه بخشی از مطالبات خود بدهد. به نوشته روزنامه شرق ٣ عضو هیئت مدیره آذرآب هم استعفا داده‌اند.

موضوعات مرتبط