دستور تازه ترامپ علیه تقاضای وام‌های خارجی ایران

دونالد ترامپ حق نشر عکس Reuters
Image caption دستور تازه دونالد ترامپ علاوه بر ایران شامل روسیه و کره شمالی هم می‌شود

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در یک دستورالعمل تازه، نمایندگان آمریکا در صندوق بین‌المللی پول و بانک‌های توسعه بین‌المللی را موظف کرده که علیه درخواست‌های وام دولت ایران رأی دهند و تمام توان خود را به کار گیرند تا جمهوری اسلامی نتواند از منابع مالی آن نهادها استفاده کند.

رئیس جمهوری آمریکا این تصمیم را در رابطه با آن چه قصور دولت ایران در مبارزه با پدیده قاچاق انسان می‌داند، گرفته است. این دستور رئیس جمهوری آمریکا که شامل حال دولت‌های روسیه و کره شمالی هم می‌شود، از ابتدای سال مالی ۲۰۱۸ میلادی اجرا خواهد شد. سال مالی دولت فدرال از اول اکتبر یعنی همین امروز شروع می‌شود بنابراین این دستورالعمل از هم اکنون لازم‌الاجرا است.

وزارت امور خارجه آمریکا در ماه تیر امسال در گزارش سالانه خود ایران را در زمره کشورهایی قرار داد که تلاش قابل توجهی برای جلوگیری از مشکل گسترده قاچاق انسان انجام نمی‌دهند.

در گزارش اخیر وزارت خارجه آمریکا آمده بود که گروه‌های سازمان‌یافته زنان، پسران و دختران ایرانی را در معرض قاچاق جنسی در ایران، افغانستان، کردستان عراق، پاکستان، امارات متحده عربی و اروپا قرار می‌دهند.

به ادعای این گزارش، از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۶ انتقال دختران ایرانی و سایر ملیت‌ها از طریق ایران به کشورهای حوزه خلیج فارس برای سوءاستفاده جنسی افزایش پیدا کرده است.

وزارت خارجه ایران پس از انتشار گزارش آمریکا، اتهام گستردگی قاچاق انسان در ایران را رد کرد و خود آمریکا را عامل شیوع این پدیده در جهان خواند.

رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه (۳۰ سپتامبر) در رابطه با آن گزارش، مجازات‌های تازه‌ای علیه ایران و چند کشور دیگر در نظر گرفت و نمایندگان آمریکا در بانک‌های توسعه بین المللی و صندوق بین المللی پول را موظف کرد که به هرگونه تقاضای وام توسط دولت ایران رأی منفی بدهند.

بنا بر دستورالعمل جدید آقای ترامپ که به رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا ابلاغ شده است، هرگونه برنامه کمک‌های بشردوستانه و غیرتجاری واشنگتن به چند کشور از جمله سودان، ونزوئلا و ایران متوقف می‌شود.

بر اساس قانون حمایت از قربانیان قاچاق انسان که در سال ۲۰۰۰ در آمریکا تصویب شد، دولت ایالات متحده به کشورهایی که حداقل استاندارد مبارزه با قاچاق انسان را ندارند و در این زمینه تلاش هم نمی‌کنند، کمک‌های غیربشردوستانه نمی‌کند.