تیلرسون در مورد سیاست ایران: چند گزینه در اختیار ترامپ خواهیم گذاشت

رکس تیلرسون و دونالد ترامپ حق نشر عکس Reuters
Image caption رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در کنار دونالد ترامپ

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا می گوید تا پیش از مهلت روز ۱۵ اکتبر برای تصدیق پایبندی ایران به برجام چند گزینه در مورد آینده این توافق در اختیار دونالد ترامپ گذاشته خواهد شد.

جیم متیس وزیر دفاع آمریکا روز سه شنبه در کنگره گفته بود که به نظر او پایبندی به برجام در راستای منافع ملی آمریکاست.

آقای تیلرسون روز چهارشنبه در وزارت خارجه به خبرنگاران گفت: "ما پیشنهادی برای رئیس جمهور خواهیم داشت. چند گزینه در مورد چگونگی پیشبرد سیاست مهم در قبال ایران در اختیار او خواهیم گذاشت."

آقای ترامپ برجام را "مایه شرمساری" آمریکا خوانده و گفته تصمیمش را درباره آینده برجام گرفته هرچند آن را فاش نکرده است.

سایر طرف های گروه پنج به علاوه که با ایران مذاکره کردند قویا از این برجام (برجام جامع اقدام مشترک) حمایت می کنند و از آمریکا خواسته اند از آن خارج نشود.

اگر رئیس جمهور آمریکا تصمیم به خروج بگیرد کنگره ۶۰ روز وقت خواهد داشت در مورد اعمال مجدد تحریم هایی که به دلیل برجام معلق کرده بود تصمیم بگیرد.

آقای تیلرسون روز ۱۹ سپتامبر در مصاحبه ای با شبکه فاکس نیوز گفت که به خصوص بندهای موسوم به "غروب" مایه نگرانی آمریکاست. بندهای غروب در برجام به محدودیت‌هایی در مورد فعالیت اتمی ایران اطلاق می شود که پس از انقضای مدت پیش بینی شده در این سند به خودی خود لغو خواهند شد.

اخیرا به نقل از منابع مطلع در آمریکا گزارش شد رکس تیلرسون در حال تماس با شرکای اروپایی آمریکاست تا محدودیت‌های برنامه هسته‌ای ایران را که بر اساس توافق برجام در حدود ۱۰ سال است تمدید کند.

وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه همچنین گفت: "برجام فقط یک بخش کوچک از مسائل متعدد در ارتباط با ایران است که باید به آنها رسیدگی کنیم. برجام بخش مهمی از آن است اما تنها بخش آن نیست. و من بارها گفته ام که نمی توان مساله ایران را فقط براساس توافق اتمی تعریف کرد."

درخواست دمکرات ها

همزمان بیش از ۱۸۰ عضو دمکرات مجلس نمایندگان کنگره در نامه ای از آقای ترامپ خواسته اند بار دیگر بر پایبندی ایران به برجام مهر تایید بزند.

آنها نوشتند: "در غیاب اطلاعات معتبر و دقیق دایر بر نقض مفاد برجام (از سوی ایران)، ما نگرانیم که خودداری از تصدیق پایبندی ایران یا خروج از برجام به اتحاد ما با سایر کشورها لطمه خواهد زد، ایران را جسور خواهد کرد و امنیت ملی آمریکا را به خطر خواهد انداخت."

آنها همچنین نوشتند که این کار بر تلاش ها برای حل تنش شدید با کره شمالی بر سر برنامه اتمی و موشکی آن کشور اثر منفی خواهد گذاشت.

ژنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا هم هفته پیش گفته بود که ایران به توافق اتمی، برجام، پایبند بوده و هرگونه تصمیمی برای خروج از آن می تواند باعث شود سایر کشورها کمتر برای توافق با آمریکا رغبت نشان دهند.

بیشتر بخوانید:

دستور تازه ترامپ علیه تقاضای وام‌های خارجی ایران

وزیر امور خارجه ایران ترامپ را به کم اطلاعی متهم کرد

تیلرسون: برجام اصلاح نشود خارج می شویم

حمله شدید ترامپ به حکومت ایران در سازمان ملل

مقام‌های آمریکایی 'طرح تازه‌ای علیه ایران به ترامپ پیشنهاد کرده‌اند'

نامه هشتاد کارشناس خلع سلاح هسته‌ای به ترامپ برای حفظ برجام

فرانسه: باید برای حفظ توافق هسته‌ای ایران بعد از ۲۰۲۵ مذاکره کنیم

ترامپ در دیدار با نتانیاهو: به زودی درباره توافق هسته‌ای ایران تصمیم می‌گیرم

آمریکا 'برای ادامه محدودیت‌های‌ ایران بعد از برجام با اروپایی‌ها مذاکره می‌کند'

آمانو: آژانس بیش از دیگر کشورها به مراکز ایران دسترسی تکمیلی دارد

آمریکا: تایید نکردن پایبندی ایران به معنی خروج ما از برجام نیست