روزنامه‌های صبح تهران: بازتاب سفر اردوغان به ایران

تصویر دیدار رئیس جمهوری ترکیه با رهبر و رئیس جمهوری ایران در صفحه اول روزنامه‌های پایتخت در روز پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۶، به چاپ رسیده و یادداشت‌هایی هم در باره روابط دو کشور منتشر شده‌است.

ایران و ترکیه علیه جدایی کردستان

حق نشر عکس شرق

علی خرم، در روزنامه شرق نوشته که قطعا ایران و ترکیه برای نجات خاورمیانه از بی‌ثباتی بیشتر و تجزیه آن باید همکاری کرده و با نقش خود، خلاء و ناتوانی دولت مرکزی بغداد را جبران کند تا موقعیت حاضر خاورمیانه دور از دست‌اندازی اسرائیل حفظ شود، اما ایران تفاوت‌هایی هم با ترکیه در اهداف استراتژی دارد. اولا ایران کردها را نژاد اصیل ایرانی می‌داند، بنابراین حتی‌الامکان باید از هر نوع درگیری با این قوم ایرانی خودداری کرد؛ ولی اگر امنیت ملی ایران به خطر بیفتد، ناچار است به عنوان یک حکومت وارد عمل شود. ثانیا ایران هیچ چشمداشتی به سرزمین‌های عراق ندارد، در حالی که طبق اعلام مقام‌های ترکیه براساس پیمان ۱۹۲۶ آنکارا، آن کشور می‌تواند در صورت به خطر افتادن امنیت خود، ولایت موصل را به خاکش ضمیمه کند. به نظر این استاد حقوق بین‌الملل، ایران باید هوشیار باشد که ضمن همکاری نزدیک با ترکیه، اولویت‌های آن کشور را به دقت زیر نظر بگیرد تا بحرانی دیگر در بحران عراق به وجود نیاید.

اتحاد رقبای قدیمی

حق نشر عکس اعتماد

سارا معصومی در گزارش اصلی روزنامه اعتماد نوشته که پرونده سوریه و همه‌پرسی اخیر در اقلیم کردستان عراق از اصلی‌ترین سوژه‌های سیاسی روی میز برای مذاکره دو رئیس جمهور بود. در هر دو این پرونده‌ها نیز ایران و ترکیه در مراحل اولیه شکل‌گیری این بحران‌ها تفاوت دیدگاه‌های کاملا اساسی باهم داشتند اما در طول زمان و بروز لایه‌های نگران‌کننده زیر پوست این جریان‌ها، آنکارا ترجیح داد در گردشی محسوس به سمت تهران، دیدگاه‎های اولیه را اصلاح کند. در زمینه سوریه در حال حاضر همکاری‌های نه صرفا سیاسی بلکه امنیتی میان دو کشور در جریان است و مهم‌ترین نشانه آن نیز سفر رفت و برگشت روسای ستاد کل نیروهای مسلح ایران و ترکیه به آنکار و تهران در یک ماه اخیر است. در مساله اقلیم کردستان عراق نیز اتحاد و هماهنگی آنکارا و تهران بسیاری از بازیگران منطقه‌ای را شگفت‌زده کرده است و در حالی که ترکیه پیش از آغاز رسمی این همه‌پرسی تلاش می‌کرد با کردهای حاضر در شمال عراق به گونه‌ای منفک از بغداد و خودمختار برخورد کند اما اخیرا با توجه به نتیجه مثبت همه‌پرسی در اقلیم کردستان، آنکارا تغییر رویکرد داده است.

سیاست، دوست و دشمن نمی‌شناسد

حق نشر عکس جهان صنعت

افشار سلیمانی، سفیر سابق ایران در جمهوری آذربایجان در روزنامه جهان صنعت ضمن دور از ذهن خواندن سفر رئیس جمهوری ترکیه به ایران نوشته که این دیدار در حالی انجام شد که رئیس ستاد نیروهای مسلح ترکیه در ایران با همتای ایرانی خود، وزیر دفاع، دبیر شورای عالی امنیت ملی و همچنین رئیس جمهور دیدار کرد تا قبل از حضور آقای اردوغان، تفاهمات جدی در عرصه نظامی بین ایران و ترکیه رقم بخورد.

نکته قابل توجه هم این است که برای اولین بار یک کشور عضو پیمان آتلانتیک شمالی ناتو با ایران که عضو آن سازمان نیست و با آمریکا قطع رابطه کرده، قرارداد همکاری نظامی شکل می‌دهد.

به نظر آقای سلیمانی، روابط ایران و ترکیه بیش از هر مساله دیگری به دلیل منافع مشترک ملی قوت گرفته است که در حال حاضر این وجه اشتراک به روندی که در اقلیم کردستان طی می‌شود، گره خورده است. نباید به آسانی از این موضوع گذر کرد که هیچ کشوری دوست یا دشمن ثابت ندارد و این منافع ملی است که تعیین کننده شدت و ضعف روابط دیپلماتیک است.

حمایت قاطع اروپا از برجام

حق نشر عکس ایران

رضا زندی، خبرنگار و تحلیلگر حوزه نفتی در روزنامه ایران نوشته که صبح دیروز، سالن همایش هتل دولدر زوریخ پر بود از فعالان اقتصادی و سیاسی ایرانی و اروپایی که آمده بودند تا آخرین نظرات اتحادیه اروپا را از زبان خانم هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اروپا بشنوند.

براساس این گزارش، خانم اشمید هم ده روز مانده به اعلام نظر دوره‌ای دونالد ترامپ در خصوص پایبندی ایران به توافق هسته‌ای در جمع فعالان اقتصادی ایرانی و اروپایی سخنرانی محکمی در حمایت از برجام و توسعه روابط اقتصادی اروپا با ایران انجام داد.

آقای زندی نوشته که معاون مسئول سیاست خارجی اروپا تاکید کرد که جایگزین صلح‌آمیزی برای برجام وجود ندارد اما در سخنرانی‌اش به این موضوع نپرداخت که اگر ترامپ برجام را به خطر بیندازد، موضع اروپا چه خواهد بود اما گفت که اتحادیه اروپا دریافته که مهم است ایران و مردم ایران آثار برداشته شدن تحریم‌ها و فواید اجرای برجام را درک کنند و به همین دلیل است که این همایش تجاری برگزار شده است.

محاسبات یک دیوانه

حق نشر عکس کیهان

محمد صرفی در ستون یادداشت روز کیهان نوشته تا زمانی که بت برجام در ذهن دولتمردان وجود دارد و حل مشکلات کشور را از این دریچه می‌بینند و رسانه‌های هوادارش هم به تقدیس آن در افکار عمومی مشغولند، آمریکایی‌ها قادر خواهند بود ایران را با این ابزار گروگان گرفته و بر تهدید و فشارهای خود بیفزایند. نقطه تعیین کننده ماجرا در محاسبات دو طرف و تلقی هر کدام نسبت به محاسبات دیگری است. اگر آمریکایی‌ها به این نتیجه برسند که کبریت ایران برای آتش زدن برجام آماده است، ماجرا تفاوت بسیاری خواهد داشت. وقتی آنان می‌شنوند که حتی در صورت خروج آمریکا، ایران با اروپا توافق را پیش خواهند برد و از آن خارج نخواهند شد، باید منتظر گستاخی و زیاده‌خواهی‌های بیشتری نیز بود.

فقدان برادر غیر همراه

خبر درگذشت داوود احمدی‌نژاد در روزنامه‌های متعددی منتشر شده است از جمله شرق در گزارشی نوشته کسی خبر ندارد در روزهای آخر رابطه دو برادر چگونه بود. آخرین عکس‌های مشترکشان به مراسم ختم مادر در بهمن ۹۳ بازمی‌گردد. اگرچه آغاز ریاست محمود بر دولت شروعی بر پایان ماه عسل رابطه دو برادر بود. داوود برادر بزرگ‌تر و متولد سال ۲۹ بود که بعد از یک سکته مغزی در دی ماه گذشته، دیروز در ۶۷ سالگی در بیمارستان ولیعصر درگذشت.

به نوشته شرق، محمود شش سالی از او کوچک‌تر است اما وقتی به ریاست دولت رسید برادر بزرگ‌تر را که سابقه حضور در سپاه داشت به سمت ریاست بازرسی نهاد ریاست جمهوری منصوب کرد اما اوایل مرداد سال ۸۷ خبرهای غیررسمی در باره کناره‌گیری داوود احمدی نژاد از سمتش شنیده می‌شد که می‎گفتند او به دلیل اختلاف با برخی نزدیکان احمدی نژاد و به توصیه پزشکان خواهان کناره‌گیری است.

موضوعات مرتبط