اتحادیه اروپا: همه طرف‌ها باید به برجام پایبند بمانند

پرچم اتحادیه اروپا و ایران حق نشر عکس Getty Images

کمیسیون اروپا می‌گوید برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که مطابق آن برنامه هسته‌ای ایران محدود شده است، توافق موفقی بوده و همه طرف‌ها باید به آن پایبند بمانند.

این موضع پس از آن اعلام می‌شود که چند رسانه آمریکایی اعلام کردند دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، قصد دارد در بررسی دوره‌ای دولت آمریکا، پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید نکند و به این ترتیب به کنگره اختیار بازگرداندن تحریم‌ها را بدهد.

آقای ترامپ در جلسه‌ای با فرماندهان ارشد آمریکایی گفت: "لازم است ما به تجاوزگری مستمر و زیاده‌طلبی هسته‌ای ایران پایان بدهیم."

یکی از سخنگویان کمیسیون اروپا در نشستی خبری در بروکسل گفت: "ما تحولات مربوط به توافق را از نزدیک دنبال می‌کنیم. باید یادآور شد که این توافق به منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای منجر شده و شورای امنیت سازمان ملل از آن پشتیبانی کرده و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هشت بار تایید کرده است که این توافق نتایج مورد نظر را برآورده می‌کند."

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه که یکی از طرف‌های توافق است، با حمایت از حفظ برجام به شکل فعلی آن، گفته امیدوار است که "تماس‌های جاری بین کشورهای اروپایی، سایر اعضای جامعه بین‌الملل و واشنگتن بیهوده نباشد و تصمیم نهایی رئیس جمهوری آمریکا تصمیمی متعادل و مبتنی بر واقعیات روز باشد."

سخنگوی کمیسیون اروپا هم توافق هسته‌ای با ایران را "راه حلی بلند مدت و ماندگار" دانسته که به همه طرف‌ها تضمین‌های لازم را می‌دهد.

کمیسیون اروپا، بدنه اجرایی اتحادیه اروپا است و نقشی مشابه دولت را در این اتحادیه بازی می‌کند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
تهران تا کجا می تواند برای بقای برجام به اتحادیه اروپا پشت گرم باشد؟

مقام‌های اروپایی پیش از این نیز در مقابل انتقادهای دونالد ترامپ، بر حمایت خود از توافق هسته‌ای تاکید کرده‌اند.

با این وجود احمد خاتمی، عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری در ایران، گفته است ایران نمی‌تواند تنها به حمایت اروپا از برجام تکیه کند.

آقای خاتمی در نماز جمعه امروز تهران گفته است: "به حمایت اروپا دل نبندید. ما با آن‌ها درگیر نیستیم و خوب است که مسئولان ما با اروپا تعامل دارند، اما مطمئن باشید که اگر امر اروپا بین این دایر باشد که ایران را انتخاب کنند یا آمریکا را،‌ آمریکا را انتخاب می‌کند، پس به حمایت اروپایی‌ها دلخوش نباشید."

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، امروز گفته است آمریکا در مساله هسته‌ای ایران "شیطنت" می‌کند.