وزیر ارتباطات ایران: منتظر پایان بازپرسی از فعالان شبکه‌های اجتماعی هستیم

حق نشر عکس Reuters
Image caption دادستان تهران اخیرا علیه مدیریت تلگرام اعلام جرم کرد

وزیر ارتباطات ایران از دلیل بازداشت شماری از فعالان شبکه‌های اجتماعی در این کشور ابراز بی‌اطلاعی کرده و گفته است احتمالا وزارت اطلاعات این افراد را بازداشت نکرده است.

محمدجواد آذری جهرمی به خبرگزاری ایلنا گفته است پرونده این افراد "در حال بازپرسی" است و "منتظر هستیم این مرحله تمام شود و اطلاعات بگیریم."

وزیر ارتباطات ایران به طور مشخص درباره بازداشت‌شدگان و هویت آنها اطلاع‌رسانی نکرده اما غلامحسین محسنی اژه‌ای، چندی پیش از بازداشت چند فعال شبکه‌های اجتماعی خبر داده و گفته بود این افراد مردم را به حضور در خیابان‌ها فرا می‌خوانده‌اند و به خاطر "اتهام امنیتی" بازداشت شده‌اند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
بازداشت مدیران کانال‌های تلگرام و "نگرانی" روحانی؛ چرا دولت کاری نمی‌کند؟

همچنین از چند ماه پیش شماری از کانال‌های تلگرام حامی دولت تعطیل و مدیران آن بازداشت شدند که دولت حسن روحانی از این بازداشت‌ها ابراز نگرانی کرد.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران هم اخیرا علیه مدیریت تلگرام اعلام جرم کرد.

آقای آذری جهرمی در مورد بازداشت‌ فعالان اجتماعی گفته است "من بعید می‌دانم وزرات اطلاعات این افراد را دستگیر کرده باشد. این افراد بازداشت شده‌اند اما دلیل آن را نمی‌دانم زیرا پرونده در حال بازپرسی است."

وزیر ارتباطات ایران گفته است وقتی "پرونده از مرحله بازپرسی بگذرد، قطعا ما سوال و پیگیری خواهیم کرد و اطلاعات لازم را می‌گیریم."

آقای اژه‌ای گفته بود پنج نفر که در ماه‌های اخیر در شبکه‌های اجتماعی "فراخوان غیرقانونی" داده و "فعالیت ضد امنیتی" داشته‌اند، شناسایی و بازداشت شده‌اند. آقای اژه‌ای گفته بود "انگیزه‌های این افراد ضد انقلابی و ضد امنیتی بوده است."

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
محمدجواد آذری جهرمی: وزارت ارتباطات می‌خواهد با مدیران شبکه‌های اجتماعی مذاکره کند

خبرگزاری مهر هم گفته بود افراد بازداشت‌شده "به صورت شبکه‌ای در فضای مجازی و شبکه‌های موبایلی اقدام به ارسال فراخوان برای حضور مردم در خیابان‌ها می‌کرده‌اند".