ترامپ: با ایران مانند 'بازیگر بد' برخورد خواهد شد

ترامپ در مصاحبه با شبکه ترینیتی حق نشر عکس Official White House Photo
Image caption دونالد ترامپ در مصاحبه با تلویزیون ترینیتی

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، ایران را متهم کرده که بر خلاف توافقش با قدرت‌های جهانی، روابط و مبادلاتی با کره شمالی داشته که با روح برجام در تضاد است.

آقای ترامپ در گفت‌وگو با یک شبکه تلویزیونی مذهبی به نام ترینیتی گفته است: "ایران به کره شمالی کمک مالی می‌کند و با این کشور مبادلات نامناسب دارد. هرچند ممکن است بگویید این موضوع ارتباطی با توافق هسته‌ای ندارد، اما به نظر من کاملا با روح توافق (برجام) در تضاد است."

به دنبال چند آزمایش موشکی و هسته‌ای، روابط کره شمالی و آمریکا در چند هفته گذشته بسیار پرتنش شده است. در همین حال انتقادهای تند دونالد ترامپ از توافق هسته‌ای با ایران این تردید را ایجاد کرده که آمریکا از برجام خارج شود.

دونالد ترامپ در پاسخ به سوال مایک هاکبی در ترینیتی، تهران را "بازیگری بد" در صحنه بین‌الملل خوانده و تهدید کرده که در آینده نزدیک با ایران مثل یک "بازیگر بد" برخورد خواهد کرد.

مایک هاکبی، فرماندار سابق ایالت آرکانزاس و از منتقدان توافق هسته‌ای با ایران در دولت باراک اوباما، برنامه‌ای هفتگی در شبکه مذهبی ترینیتی دارد که شنبه شب پخش می‌شود.

آقای ترامپ در این مصاحبه بار دیگر از توافق هسته‌ای ابراز نارضایتی کرده است.

قرار است تا چند روز دیگر دونالد ترامپ تصمیم خود را درباره توافق هسته‌ای با ایران اعلام کند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption وزیر خارجه آلمان ابراز نگرانی کرده که ترامپ از توافق برجام خارج شود

امروز، زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان گفته که احتمال می‌دهد آمریکا از توافق برجام خارج شود. او از این موضوع ابراز نگرانی کرده است.

بعضی رسانه‌های آمریکایی نوشته‌اند که آقای ترامپ قصد دارد از تأیید پایبندی ایران به برجام خودداری کند و برای اعمال فشار بر ایران، سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهد.

ایران تهدید کرده است که به دونالد ترامپ "پاسخ مناسبی" خواهد داد.

محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران ایران، به آمریکا هشدار داده که اگر تحریم‌های جدید علیه سپاه پاسداران ایران را اجرا کند، "باید پایگاه‌های منطقه‌ای خود را تا شعاع ۲ هزار کیلومتری برد موشک‌های ایران منتقل کند."

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران هم در حاشیه مراسمی گفت: "بعد از اینکه ترامپ مطالب خود را مطرح کند که البته تقریبا مشخص است، جمهوری اسلامی ایران پاسخ درخوری خواهد داد."

وزیر امور خارجه ایران افزود: "واقعیت این است که منطقه ما مدت‌هاست از سیاست‌های غلط ایالات متحده آمریکا رنج می‌برد و استوانه ثبات و مقابله با تروریسم و تکفیر همواره با ایران بوده است."

برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام توافقی است درباره برنامه هسته‌ای ایران، که در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما و در پی مذاکرات طولانی با مشارکت روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه، آلمان و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به دست آمد.

#ازمابپرس

اگر می‌خواهید مطالب بیشتری درباره تحولات اخیر مرتبط به برجام در وبسایت بی‌بی‌سی فارسی بخوانید، سوال‌های خود را از طریق فرم زیر برای ما بفرستید.

درباره #ازمابپرس بیشتر بدانید