قوه قضاییه ایران: حکم زندان دری ‌اصفهانی تأیید شده است

تیم هسته‌ای حق نشر عکس President.ir
Image caption عبدالرسول دری اصفهانی (ردیف پایین، نفر اول از راست) در دیدار اعضای تیم هسته‌ای ایران با رئیس جمهوری (تیر ۹۴)

سخنگوی قوه قضاییه ایران قطعی شدن حکم پنج سال زندان عبدالرسول دری ‌اصفهانی، یکی از اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران را تأیید کرده است.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران در نشست خبری امروز یکشنبه ۱۶ مهر گفت که آقای دری اصفهانی به جاسوسی متهم بوده و "اطلاعاتی را به بیگانگان می‌داده است".

به گفته آقای محسنی اژه‌ای، عبدالرسول دری اصفهانی دارای تابعیت دوگانه ایرانی و کانادایی است و "با دو سرویس [اطلاعاتی خارجی] مرتبط بوده است".

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) سخنگوی قوه قضاییه ایران گفت که آقای دری اصفهانی در دادگاه بدوی به پنج سال زندان محکوم شده و بعد از اعتراض، حکم او در دادگاه تجدید نظر هم تأیید شده است.

هفته گذشته خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران در خبری اختصاصی از تأیید شدن حکم عبدالرسول دری اصفهانی خبر داد و نوشت که او در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب، به ریاست قاضی صلواتی محکوم و در دادگاه تجدید نظر حکمش تأیید شده است.

آقای دری اصفهانی در جریان مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ در دولت اول حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، به عنوان کارشناس امور مالی و بانکی در مذاکرات حضور داشت.

درباره دری اصفهانی بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس .

او بعد از اعلام توافق هسته‌ای (مرداد ۱۳۹۴) در مصاحبه‌ای گفت که در دو مقطع مختلف تیم مذاکراه‌کننده را همراهی می‌کرده است: "بار اول در حدود یک سال و اندی پیش کمیته‌ای در نهاد ریاست جمهوری به سرپرستی آقای دکتر نهاوندیان (رئیس دفتر وقت رئیس جمهور) تشکیل شد که هدف آن انتقال تجارب متخصصان مختلف و مشورت به دولت درخصوص این پرونده بود. از من نیز برای حضور در این جلسات دعوت به عمل آمد. متاسفانه در آن مقطع به دلیل سفرهای کاری متعددی که داشتم جلسات کمی را توانستم حاضر شوم."

به گفته آقای دری اصفهانی در مقطع دوم ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی از او خواسته بود که به عنوان متخصص امور بانکی و مالی به مذاکره‌کنندگان کمک کند که او هم "با کمال میل" پذیرفته است. او در این مصاحبه به دنیای اقتصاد گفته بود: "در دور آخر من در خدمت دکتر ظریف، وزیر محترم امور خارجه و دوستان دیگر بودم و در بخش مالی- بانکی کمک می‌کردم."

سخنگوی قوه قضاییه ایران در نشست امروز خود همچنین خبر داده است که عبدالرسول دری اصفهانی یک پرونده دیگر هم دارد که به "فساد مالی" مربوط می‌شود.

به گفته آقای محسنی در آن پرونده برای آقای دری اصفهانی قرار وثیقه صادر شده و پرونده در مرحله رسیدگی است. او گفته در این پرونده هنوز کیفرخواست صادر نشده است.

نام آقای دری اصفهانی اولین بار اواخر تابستان سال ۱۳۹۵ و در پی گزارش‌های تأیید نشده درباره بازداشت او به اتهام جاسوسی در رسانه‌ها مطرح شد.

در آن زمان سخنگوی قوه قضائیه ایران بدون اشاره به نام آقای دری اصفهانی دستگیری او را تأیید کرد، اما گفت که او با قرار وثیقه آزاد شده و اتهام جاسوسی "برای او هنوز ثابت نشده است."