وزارت بهداشت ایران: از این به بعد اخلال در درمان برخورد حداقلی نخواهد داشت

تجمع متخصصان بیهوشی حق نشر عکس NASIM

دکتر ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت ایران امروز گفت "اخلال در درمان به بهانه کاهش درآمد با اخلاق پزشکی و تعهد قاطبه جامعه پزشکی مغایرت دارد و توهین به جامعه پزشکی است" و از این به بعد "با کسانی که در درمان اخلال ‌کنند برخورد حداقلی نمی‌شود".

سخنگوی وزارت بهداشت ایران با اشاره به تجمع اعتراض آمیز دیروز متخصصان بیهوشی در مقابل مجلس ایران تاکید کرد: "دستگاه‌های اجرایی در این زمینه مماشات نمی‌کنند."

او افزود: "بیش از ۹۹ درصد جامعه پزشکی، پیراپزشکی و پرستاری با اخلال در درمان برای اعتراض به تعرفه‌ها موافق نیستند."

دکتر حریرچی به معترضان هشدار داد: "ما در برخی استان‌ها واسطه شدیم با کسانی که در درمان مردم اخلال ایجاد کرده‌اند برخورد قانونی نشود. اگر این موضوع تکرار شود اول ما را مجازات می‌کنند و بعد خود این افراد را. ما تا الان توانستیم طوری وضعیت را اداره کنیم که خدشه‌ای به خدمات وارد نشود. در شان جامعه پزشکی نیست که تجمع کند. اگر در درمان کسی حتی یک روز نیز تاخیر ایجاد شود قابل پذیرش نیست."

آقای حریرچی توضیح نداد که اخلال در درمان چگونه به وجود آمده و چه کسانی متخصصان را مجازات خواهند کرد، اما از تعرفه‌‌های جدید دفاع کرد و گفت این تعرفه‌ها محصول یک سال کار کارشناسی است.

متخصصان بیهوشی در ایران چندین ماه است که به طرح کاهش ۲۵ درصدی تعرفه‌های بیهوشی در سال ۱۳۹۶ معترضند و پس از شکایت‌ به نهادهای مختلف - وزارت‌های بهداشت و رفاه، کمیسیون‌های مختلف مجلس و نهاد ریاست جمهوری- اکنون به دیوان عدالت اداری شکایت کرده‌اند.

هیات دولت کمبود منابع مالی در طرح تحول سلامت را علت کاهش تعرفه بیهوشی اعلام کرده در حالی که تعرفه‌های سایر رشته‌ها و حرفه‌های پزشکی افزایش یافته است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
سرنوشت 'طرح تحول سلامت' در دولت آینده ایران

منخصصان بیهوشی این کاهش تعرفه‌ها را "تبعیض و بی‌عدالتی" می‌دانند و می‌گویند "بدون کار کارشناسی" تعیین شده است. آنها همچنین معتقدند که "حب و بغض‌های شخصی بعضی از مدیران" و "برخی افراد خودسر در بدنه وزارتخانه‌های بهداشت و رفاه" باعث این "تصمیم دلبخواهی" شده اند.

متخصصان بیهوشی در اعتراض به تعرفه‌ها، ماه‌ها پیش پویش "نه به کاهش تبعیض‌آمیز تعرفه‌های بیهوشی" را راه‌اندازی کرده و تاکنون در بیش از ده شهر ایران تجمع اعتراضی داشته‌اند.

تقریبا چهل روز پیش بی‌نتیجه ماندن اعتراضات باعث شد که دبیر انجمن آنستزیولوژی و مراقبت‌های ویژه ایران اعلام کند که اگر دیوان عدالت اداری و وزارت بهداشت، متخصصان بیهوشی را قانع نکند، ممکن است این متخصصان برخی بیماران را بیهوش نکنند.

در تجمع دیروز در مقابل مجلس، که برخی از متخصصان بیهوشی از دیگر شهرها نیز برای حضور در آن به تهران آمده بودند، این متخصصان سه خواسته اصلی خود را مطرح کردند:

  • تعلیق فوری اجرای ویرایش سوم کتاب ارزش خدمات سلامت و لغو دستور تعرفه‌های جدید
  • ترجمه، تبیین و اجرای بی کم و کاست کتاب ارزش گذاری مرجع موسوم به کتاب کالیفرنیا
  • اقدام عاجل و قطعی در بالینی دانستن رشته بیهوشی
حق نشر عکس NASIM

کتاب کالیفرنیا

کتاب موسوم به تعرفه‌های کالیفرنیا (CPT) را انجمن پزشکی آمریکا نخستین بار در سال ۱۹۶۶ تدوین کرده و از آن زمان مرتب به روز شده است. این کتاب تمام پروسه‌های پزشکی (طب داخلی، جراحی، رادیلوژی، آزمایشگاهی، بیهوشی) و خدمات و مدیریت پزشکی را کدبندی و ارزیابی کرده است. تعرفه‌های خدمات و بیمه‌ها بر اساس این کتاب تعیین می‌شود و نظام درمانی تمام آمریکا را در کل آن کشور یکدست می‌کند.

وزارت بهداشت ایران از سال ۱۳۹۴، کتاب تعرفه‌گذاری خدمات پزشکی کالیفرنیا را، که تعرفه‌های ایران بر اساس آن تعیین می‌شد، کنار گذاشت.

استدلال وزارت بهداشت این بود که شیوه تعرفه‌گذاری این کتاب را منسوخ می داند و برای "متوقف کردن دریافت‌های غیر رسمی و جلوگیری از خدشه‌دار شدن قداست جامعه پزشکی" و "نامتناسب بودن وزن خدمات" این کتاب را کنار گذاشته است.

در آن زمان وزارت بهداشت کتاب ارزش گذاری خدمات نسبی را جایگزین کتاب کالیفرنیا کرد تا "بر خلاف گذشته که تعرفه‌های پزشکی مطابق با نرخ تورم افزایش می‌یافت، نسبت ارزش خدمات پزشکی را تغییر دهد".

موضوعات مرتبط