روزنامه های تهران؛ خیز دلار، پرسش روحانی و پاسخ لاریجانی

روزنامه های امروز صبح تهران، سه شنبه ۱۸ مهر در صفحات اول خود سخن صادق لاریجانی را نقل کرده اند که جواب حسن روحانی را داده است که احضارهای پی در پی را از سر بیکاری احضارکنندگان خوانده بود. روزنامه های مختلف با اشاره به التهاب سیاسی و اقتصادی ناشی از نامعلوم بودن تصمیم ترامپ که با افزایش جهشی بهای ارزهای خارجی هم منجر شده، از مدیران عالی کشور خواسته اند از علنی کردن اختلافات خود بکاهند.

گمانه زنی درباره آینده برجام و سرنوشت کردستان عراق از جمله مطالب دیگر روزنامه های امروزست.

دعوای بیکاری

حق نشر عکس قانون
Image caption تیتر و عکس مهدی قاسمی، جوان

جوان در گزارش اصلی خود نوشته: اما آيا مي‌شود سخنان رئيس‌جمهور را بي‌جواب گذاشت؟ پاسخ كمي دشوار است. اگر سخنان رئيس‌جمهور به عنوان آغازگر دعوا از سوي مخاطب سخن كه قوه قضائيه است، بي‌پاسخ بماند، به معني پذيرش آن از سوي مخاطب است و پذيرش آن هم به معني غلط بودن روند كار دستگاه قضايي در احضارها و رسيدگي‌هاي قضايي است. اما پاسخ به دعوا هم بي‌هزينه نيست، يعني اينجا آغازگر دعواست كه بازي را به دست مي‌گيرد و اول، افكار عمومي را به هم مي‌ريزد و سپس هزينه‌‌اي با پاسخي كه طرف مقابل به ناچار مي‌‌دهد، روي دوش مملكت مي‌گذارد.

روزنامه نزدیک به سپاه پاسداران تاکید کرده: رییس دستگاه قضايي‌ نشان داده است كه هيچ گاه اتهامات رئيس‌جمهور را بدون پاسخ نگذاشته و زبان خاصي دارد كه صراحت و تيزي آن، تنور ماجرا را همچنان گرم نگه مي‌دارد. ناظران معتقدند عصبانيت روحاني از سرنوشت برجام با 10 ترامپ ـ يا كمتر يا بيشتر! ـ او را وا مي‌دارد كه براي انحراف اذهان عمومي به يكي از دستگاه‌ها يا نهادهاي داخلي حمله‌ور شود و اين چندمين بار است كه او به دستگاه قضايي حمله و پاسخ هم دريافت كرده است.

جوان اشاره کرده با اشاره به تاکید رهبر جمهوری اسلامی به پایان دادن به بگومگوها نوشته: رئيس‌جمهور به عنوان آغازگر اتهام‌زدن‌هايي كه هم بي‌جواب گذاشتن آنها هزينه‌زاست و هم جواب دادن به آن بي‌هزينه نيست، بايد براي زياني كه به آرامش جامعه و آسايش افكار عمومي مي‌زند، جوابگو باشد و شايد اگر دموكراسي آن طور كه در خيالات آرمانگرايانه دموكراسي‌خواهان چرخ مي‌زند، مجال استقرارعملي مي‌يافت، محاكمه بر هم‌زنندگان آسايش عمومي، مجازاتي سخت در پي مي‌داشت.

زمانه وحدت و قاطعیت

صبح نو در سرمقاله خود نوشته: رییس جمهور آمریکا بخش دیگری از اعلام مواضع ضد ایرانی خود را به آخر این هفته موکول کرده. طبیعی است در چنین شرایطی، بیش از هر زمان دیگری فضای داخلی کشور به وحدت مسوولان و مواضع قاطع آنان نیاز دارد. فرمانده سپاه پاسداران در روزهای اخیر موضع قاطعی در برابر حرکت های احتمالی آمریکایی‌ها گرفت و به آنها هشدار داد در صورت تروریستی خواندن سپاه، باید پایگاه‌های خود را از تیررس موشک‌های سهمگین ایران دور کنند.

به نوشته این مقاله: به موازات گفته های فرمانده سپاه، وزیر خارجه نیز در حمایتی تحسین برانگیز از سپاه، از پاسخ تند ایران در برابر اقدامات ماجراجویانه آمریکایی‌ها خبر داد. اتخاذ این مواضع دشمنان را در موضع انفعال قرار می‌دهد.به همین جهت رییس جمهور و دیگر روسای قوای کشور در شرایط تهدید تازه، می‌بایست از بیان مواضع تفرقه انگیز داخلی بپرهیزند و با هماهنگی بیشتری در برابر توطئه جدید دشمنان، وحدت و اشتراک نظر خود را به نمایش بگذارند.

سپاه می ایستد در مقابل آمریکا

حق نشر عکس همدلی
Image caption تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

کیهان در تازه ترین نقد خود بر دولت و هواداران برجام مدعی شده که یک جریان سیاسی با دمیدن در شیپور دیوانگی ترامپ و یا باور کردن ادعای حریف درباره دیوانگی او، زمینه وادادگی دیگری نظیر آنچه در برجام شاهد آن بودیم را رقم بزنند. این احتمال با توجه به برخی از برخوردهای منفعلانه دولت در مقابل باج‌خواهی آمریکا قوت بیشتری گرفته و این توهم را در حریف پدید آورده است که دولت درمقابل زورگویی‌های آمریکا، واکنش درخور توجهی نشان نخواهد داد .

به نوشته حسین شریعتمداری در این مقاله: اهمیت هشدار فرمانده سپاه پاسداران به آمریکا هشدار که اگر سپاه پاسداران را در لیست گروه‌های تروریستی جای دهد، سپاه نیز ارتش آمریکا را یک جریان تروریستی نظیر داعش تلقی خواهد کرد به این خاطرست که آمریکا به خوبی می‌داند که طرف مقابل او در ایران اسلامی، دولت کنونی نیست بلکه در این آوردگاه با سپاه ‌پاسداران انقلاب و صدالبته با ارتش مجهز جمهوری اسلامی ایران روبرو خواهد بود و در صورتی که دست به حماقتی بزند باید هزینه سنگین این حماقت را نیز بپردازد. هزینه‌ای که هرگز توان تحمل آن را ندارد.

این روزنامه تندرو مدعی شده: آمریکا با نزدیک به ۵۰ پایگاه نظامی که در منطقه دارد و بیش از ۵۰ هزار نیروی نظامی که در این پایگاه‌ها حضور دارند، به گونه‌ای با ما همسایه است و در صورت دست زدن به حماقت، از تیررس موشک‌های میان‌برد و دوربرد و سایر تجهیزات استراتژیک ما در امان نخواهد بود و همانگونه که تروریست‌های داعش را مستحق مجازات می‌دانیم، در صورت قرار دادن سپاه در لیست گروه‌های تروریست، میان ارتش آمریکا با تروریست‌های داعش تفاوتی قائل نخواهیم بود. ضمن آن که مجازات همپیمان منطقه‌ای و استراتژیک آمریکا نیز به عنوان عقبه ارتش آمریکا مجاز خواهد بود.

برجام دست و پا شکسته

علیرضا کریمی در سرمقاله آفتاب یزد نوشته: کلی گویی و مبهم گویی در باره فرجام برجام همچنان ادامه دارد. تهران می گوید اقدام متقابل انجام می دهیم اما مشخص نمیکند دقیقا چه اقدامی. همزمان برخی در داخل آمریکا در حال هشــدار به دولت در مورد عواقب روانی کنار گذشتن برجام هستند. می گویند وجهه این کشــور در نظام بین الملل دچار خدشه می شود و بدتر آنکه چه بسا مشکلات حادتری شکل بگیرد.

مخالفان جمهوری خواه برجام از حامیان جدی تصمیم رئیس جمهور آمریکا خواهند بود. در میان دموکرات ها نیز کم نیستند افرادی که بدشان نمی آید کار برجام یکسره شود. از سوی دیگر شخص ترامپ نیز دلهره و اضطرابی بابت نوع نگاه دنیا به آمریکا ندارد. این کشور چندی پیش بی توجه به درخواست دولت ها ،از معاهده پاریس خارج شد چرا که می گفت معاهده مذکور مانعی برای اقتصاد این کشور است.

مقاله آفتاب یزد به این جا رسیده که: بوهایی که به مشام می رسد یادآور سالهای ۹۰ الی ۹۲ است. دوره ای که در این باره هشدارها جدی گرفته نشد و مقامات مسئول و مطلع مدعی بودند که « آنقدر قطعنامه صادر کنید تا قطعنامه دانتان پاره شود». وقتی قطعنامه ها یکی پس از دیگری صادر شد برای فرار و توجیه دســت به دامن جمشید بسم الله ها شدند.همان جماعت امروز می گویند: «عاقلانه ترین برنامه ترامپ دیوانه پاره کردن برجام اســت».

آمریکا سهم از اقتصاد ایران می خواهد

جلال خوشچهره در سرمقاله ابتکار بر اساس گزارش های بین المللی نوشته: ایران در دو سال گذشته توانسته به حدود ۱۴ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی دست یابد.این همان عاملی است که رنج مخالفان ایران را در دولت و کنگره امریکا سبب شده است. دولت و کنگره امریکا که اکنون در چگونگی تصمیم‌گیری در قبال برجام دچار دودستگی بی‌سابقه شده‌اند، نظاره‌گرتند که چطور ایران توانسته است در پسا برجام از حیث بازسازی اقتصادی و تثبیت موقعیت خود در جامعه جهانی کسب کند.

در ادامه سرمقاله ابتکار آمده: ناظران براین امر اذعان دارند که همزمان با اقدام‌های تازه‌ای که واشنگتن برای محدود کردن تهران کلید زده است، بانک‌های اروپایی موج تازه‌ای از سرمایه‌گذاری را در ایران آغاز کرده‌اند. اشاره ناظران به بانک‌های اتریش، دانمارک و فرانسه است که به تازگی معاملات تجاری خود را با ایران به ارزش در مجموع ۲ میلیارد‌یورو را اعلام کردند. موج سرمایه‌گذاری مالی اروپایی زمانی آغاز شد که «اوبر بانک» اتریش موافقت کرد خط اعتیاری یک ‌میلیارد دلاری با ۱۴‌بانک ایرانی را به‌راه بیندازد. این سرمایه برای پروژه‌های زیربنایی در ایران مورد استفاده قرار خواهد گرفت. در همان روز بانک «دانسکه» دانمارک به قراردادی به ارزش ۵۰۰ میلیون یورو با ۱۰ بانک ایرانی دست پیدا کرد. از آن زمان به بعد، بانک «بی‌پی‌آی» فرنسه ۵۰۰ میلیون یورو اعتبار برای سرمایه‌گذاری شرکت‌های فرانسوی در ایران کنار گذاشت.

نتیجه گیری سرمقاله ابتکار این است که: مشکل واشنگتن در قبال برجام نمی‌تواند به تمامی مربوط به اتهام‌هایی باشد که به ایران درباره نقض روح برجام وارد می‌کند، بلکه باید این مساله را از منظری دیگر هم تفسیر کرد؛ چرا دست واشنگتن در سهم‌بری اقتصادی از پسا‌برجام خالی است؟

دیوانه چو دیوانه ببیند… بدتر می شود

آیدین سیار سریع جملاتی را در صفحه طنز بی قانون نقل کرده و پاسخ های آن را در چند گزینه آورده است.

اولین جمله: "كيم جونگ اون ترامـپ را بيمـار روانى خطـاب كرد «كدام معناى زير نقض مىشود؟ الف( ديوانه چو ديوانه ببيند خوشش آيد. ب( همه بيماران روانى از مشكل خود آگاهند. ج( اينكه مىگويند دنيا يك تيمارستان بزرگ است غلط است. د( راى دادن بــه بيمار روانى مىتواند در روند درمان موثر باشد.

دومین جمله طنزنویس بی قانون این است: بـا توجـه بـه اينكـه سـيلويو برلوسـكونى، نخسـت وزير پيشـين ايتاليـا در ديـدار بـا پوتين بـه او يك روتختـى دو نفره با طرحى از دسـت دادن خود و پوتين هديه كرده اسـت، هديه بعـدى او به كدام يك از مقامات و چيست؟ الف( آنجلا مركل - سرويس آركوپال ب( پادشــاه عربســتان - ماگ با طرح صلاح ملك خويش خسروان دانند ج( كيــم جونگ اون - محافــظ تورى تخت كودك د( استاندار سيبرى - پتو گلبافت ه( نخست وزير يونان - سكه پارسيان

حق نشر عکس جوان
Image caption تیتر و عکس صفحه اول همدلی

مطبوعات در انتظار توست

آساره کیانی در گزارش اصلی همدلی که تصویری از علیرضا رجایی فعال مدنی و روزنامه نگار خبر داده که وی سرانجام از بیمارستان به خانه برده شد.

به نوشته این روزنامه نگار: می‌خواهی بگویی چشم‌هایش رو به دوربین است که می‌فهمی یک چشم هست و یکی نیست؛ رو به دوربین‌هایی که از او عکس می‌گیرند، ثابت مانده؛ نگاهی که می‌گوید من هیچ فرقی نکرده‌ام؛ همان علیرضای قبل از عمل هستم؛ همان علیرضای قبل و پس از «رجایی‌شهر»؛ شهری که مثل همه شهرهای دنیا می‌تواند «بند» هم داشته باشد. صورتش رو به دوربین است؛ همان صورتی که بعد از جراحی، جای یک چشم و گونه، یک پوست وصله‌پینه‌ای کشیدند و البته رویش بانداژ. حس کلی چهره همان است که بعد از عمل جراحی روی تخت بیمارستان بود؛ یک لبخند ثابت است.

نویسنده همدلی توضیح داده: علیرضا رجایی چون بعد از ماهی از زندان به خانه برمی گردد سرش را تکیه زده به متکایی با رویه زرد و بنفش که یک ساق سبز هم از همان گوشه بی‌چشم‌اش سبز شده؛ قصه چشم‌ها همان روایت سال‌ها پیش را حکایت می‌کند؛ رجایی نشسته؛ شوخ است و بذله‌گو؛ این لبخندش محو نمی‌شود؛ این‌جا می‌تواند دفتر روزنامه باشد با یک محفل دوستانه؛ سعی می‌کند حرفش را در لوای همان طنز ذاتی‌اش طوری بزند که به شنونده برنخورد. خوبم. او می داند که اهل مطبوعات منتظر او هستند.

سرقت مجسمه در روز روشن

آسو محمدی در گزارشی در ابتکار نوشته: مجسمه‌دزد و مجسمه‌دزدی، این واژه‌ها چه ساده تولید و وارد ابیات فارسی می‌شوند؛ یکی برچسب و دیگر شغلی کاذب. سرقت‌های سریالی مجسمه‌دزدی گویا پایانی ندارد. در یک دهه گذشته این معضل اجتماعی بارها تکرار شده است و مجسمه‌ها اغلب آثاری شاخص از هنرمندانی مطرح بوده‌اند.

اردیبهشت ۸۹ بود که خبر سرقت‌های زنجیره‌ای مجسمه‌های پایتخت رسانه‌ای شد. ۱۲ مجسمه که بین ۷۰ تا ۷۰۰ کیلو وزن داشتند.

گزارشگر مجسمه های سرقت شده را چنین برشمرده:مجسمه ستارخان اثری از شهریار ضرابی واقع در خیابان ستارخان، مجسمه باقرخان از شهریار ضرابی واقع در خیابان شهرآرا، مجسمه صنیع خاتم از حمید شانس واقع در پارک ملت، مجسمه زندگی از فاطمه امدادیان و مجسمه‌ای از محمد مددی واقع در خانه هنرمندان ایران، مجسمه استاد شهریار از علی قهاری در پارک دانشجو، دو مجسمه از دکتر شریعتی در پارک شریعتی ساخته حمید شانس، مجسمه مادر و فرزند از هژیر ابراهیمی در شهرک غرب، مجسمه ابن‌سینا از عذرا عبدالنبی در پارک بهجت‌آباد، مجسمه گوساله در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران و مجسمه برنزی از روح‌الله شمسی‌زاده در پارک استقلال تهران از جمله مجسمه‌هایی بودند که در سال‌های اخیر به سرقت رفته‌اند.

ابتکار در نهایت پرسیده این سطح از هم‌گسیختگی اجتماعی از کجا می‌آید؟ چرا مردم اگر ببینند عده‌ای درحال قطع کردن مجسمه‌ای هستند نسبت به آن بی‌تفاوتند؟ این میزان بی‌تفاوتی مردم به وقایع اجتماعی اطراف خود از کجا نشات می‌گیرد؟ امان‌الله قرایی مقدم، جامعه‌شناس و به «ابتکار» گفته: اینکه مردم در امور و اتفاقات اجتماعی بی‌تفاوت شده‌اند بر کسی پوشیده نیست و شهروندان حساسیت خود را در قبال وظایف شهروندی از دست داده‌اند. دزدیده شدن مجسمه کودک در میدان ونک، دزدی کوچکی بود. چند سال پیش مجسمه میدان شهرری را با جرثقیل در روز روشن به سرقت بردند. این نتیجه بی‌تفاوتی مردم است.

پارک دوبل مقامات!

حق نشر عکس ابتکار
Image caption کارتون مهدی عزیزی، قانون

شهرام شهيد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ي در صفحه طنز شهروند فرض کرده در محلی که مقامات از آن عبور می کنند جای پارک گیر نیامد. مقامات چه می کنند.

قالیباف: ایشان پیاده شد. در صندوق‌عقب را باز کرد. یک لوله از صندوق عقب درآورد گرفت دستش. بعد یک گازانبر برداشت گرفت دستش. ماشینی که توی پارک بود، از پارک خارج شد و رفت.

احمدی‌نژاد: ماشین را همان‌جا دوبله طوری پارک کرد که ماشین پارک کرده دیگر نتواند از پارک خارج شود. سپس از ماشین پیاده شد و به راننده‌ای که چپیده بود توی پارک، گفت حالا آب را بریز همان‌جایی که می‌سوزه!

محمدجواد ظریف: ١+٥ نفر از کسبه و ساکنان محل را دور ماشین جمع می‌کرد و جلسه‌ای برگزار می‌کرد که ١٧ساعت طول بکشد و سرانجام قطعنامه‌ای با امضای اعضای١+٥ و شورای امنیت در محکومیت پارک خودرو با استفاده از مرد رندبازی صادر می‌شد. قطعنامه جوری بود که آن‌طرف دنیا ترامپ می‌گفت، آخ! و ماشینش را از پارک درمی‌آورد.

شریعتمداری: طی مقاله آنلاینی که از پشت فرمان می‌نوشت و ارسال می‌کرد، یادآور می‌شد راننده مذکور از ایادی استکبار بوده و پارک او در جهت منافع آمریکاست و سرانجام متذکر می‌شد قبل از برجام کسی از این کارها نمی‌کرد و این جلف‌بازی‌ها همه نتیجه برجام است.

موضوعات مرتبط