فرمانده سپاه کرمان: مهدی جهانگیری را ما دستگیر کردیم

مهدی جهانگیری، حق نشر عکس TASNIM
Image caption مهدی جهانگیری، برادر معاون اول ریاست جمهوری ایران است

یکی از فرماندهان ارشد سپاه پاسدران استان کرمان خبر داده است که مهدی جهانگیری، برادر معاون اول رئیس جمهوری ایران به دست سپاه ثارالله این استان دستگیر شده است.

به گزارش رسانه‌های ایران غلامعلی ابوحمزه، فرمانده سپاه ثارالله، آقای جهانگیری را "یکی از ریشه‌های فساد" خواند و گفت "در استانی که یک جوان مجبور است با هزاران مشکل ۳ میلیون وام بگیرد، این آقایان میلیارد میلیارد هزینه می‌کنند." آقای جهانگیری اهل شهر سیرجان در استان کرمان است.

آقای ابوحمزه گفته است که "سپاه هر کس را که بخواهد بر خلاف مردم و نظام حرکت کند، سریع بر علیه‌اش بلند می شود" و هشدار داده که "ما سراغ تک‌تکشان می‌رویم".

خبرگزاری‌های تسنیم و مهر - نزدیک به سپاه و محافظه‌کاران - که سخنان این فرمانده را گزارش کرده‌ بودند، بعد از مدتی این خبر را از سایت خود حذف کردند.

آقای ابوحمزه از اسحاق جهانگیری، معاون اول ریاست جمهوری ایران انتقاد کرده و گفته است: "برادر ایشان به جای اینکه بیاید این اقدام برادرش را تقبیح کند، می گوید اینها به دنبال تسویه حساب شخصی هستند."

معاون اول رئیس جمهوری ایران بعد از انتشار خبر دستگیری برادرش در اینستاگرام نوشت که "این مسئله قابل پیش‌بینی بوده" و ابراز امیدواری کرد که "سوء استفاده سیاسی نباشد و عدالت، مبارزه با فساد و حاکمیت قانون برای همه یکسان اجرا شود."

خبر دستگیری مهدی جهانگیری، نایب رئیس اتاق بازرگانی تهران روز ۱۴ مهرماه تایید شد، اما هنوز رسما اتهامی به او وارد نشده است. پیش از آن منتقدان دولت او را به "لابی‌گری" و "اشرافی‌گری"متهم کرده بودند.

دو روز بعد از انتشار خبر بازداشت او، دادستان کل کشور خبر داد که پرونده آقای جهانگیری در کرمان تشکیل شده و در مرحله تحقیق مقدماتی است.

حق نشر عکس Ilna
Image caption فرمانده سپاه ثارالله کرمان

انتقاد از حزب کارگزاران "با محوریت مرعشی"

فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان امروز سه‌شنبه ۱۸ مهر در سخنان خود از حزب کارگزاران سازندگی و فعالیت این حزب در استان کرمان هم به شدت انتقاد کرده است.

آقای ابوحمزه مشکل اصلی استان کرمان را "حزب کارگزاران با محوریت مرعشی" خواند و گفت که این حزب تمام امکانات استان را در اختیار دارد. اشاره آقای ابوحمزه به حسین مرعشی، سخنگو و از اعضای ارشد حزب کارگزاران است.

فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان گفت: "هواپیمایی ماهان، هفت باغ، دل عالم و کرمان موتور در دست کسانی است که فرقی با مردم ندارند؛ چرا این سخنان گفته نمی شود و مردم مطالبه نمی‌کنند؟"

آقای ابوحمزه همچنین از تعدادی از نمایندگان مجلس که در اعتراض به محدودیت‌های محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران، به حسن روحانی نامه نوشته و تذکر داده بودند، انتقاد کرد و گفت که آنها از خط قرمز نظام عبور کرده‌اند.

او به طور مشخص چهار نماینده استان کرمان را که این نامه را امضا کرده بودند به "خوش خدمتی" متهم کرد و هشدار داد که "مردم این نمایندگان را فراموش نمی‌کنند."

این فرمانده سپاه گفت: "آیا این نمایندگان نمی‌دانند که سید محمد خاتمی جزء سران فتنه است؟ این فرد ممنوع التصویر و ممنوع الخروج است. آیا نمی‌دانند در این ۸ سال تا الآن مقام معظم رهبری یک بار اجازه حضور او را در حسینیه حضرت امام ندادند؟ آیا نمی‌دانند که در این ۸ سال حضرت آقا نامه تسلیت را نه به ایشان و نه به برادرشان نداده‌اند؟"

احمد حمزه، نماینده کهنوج که نامه مربوط به آقای خاتمی را امضا کرده، در واکنش به سخنان فرمانده سپاه استان کرمان گفت: "سوال اینجاست که مگر معیار تشخیص ولایت‌مداری و انقلابی‌گری افراد، فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان است."

به گزارش ایلنا آقای حمزه درباره اظهارات و اتهامات مطرح‌شده از سوی آقای ابوحمزه گفت: "البته ایشان آزاد هستند که هر طور می‌خواهند فکر کنند و به هر شکلی عمل کنند. وقتی ایشان این حق را برای خود قائلند که هر چه می‌خواهند، بگویند، باید برای دیگران نیز چنین حقی را قائل باشند."