حسن روحانی درباره تحریم سپاه به آمریکا هشدار داد

حق نشر عکس dolat.ir
Image caption حسن روحانی در جلسه هیات دولت در حضور خبرنگاران سخن می‌گفت

حسن روحانی٬ رییس‌جمهوری ایران٬ به آمریکا درباره تحریم احتمالی سپاه پاسداران هشدار داده است.

او در جلسه هیات دولت گفته است که اگر آمریکا بخواهد "خطای" بعدی را مرتکب شود و علیه سپاه پاسداران اقدام کند٬ "خطا اندر خطا است" چون این نیروها "در دل مردم" جای دارند و آمریکا با مقاومت و ایستادگی مردم مواجه خواهد شد.

رییس‌جمهوری ایران سپاه را حافظ منافع ملی ایران معرفی و تاکید کرده در مقابل "توطئه دشمنان" هیچ اختلافی میان جناح‌های سیاسی ایران وجود ندارد.

قرار است دونالد ترامپ٬ رییس‌جمهوری آمریکا٬ تا چند روز دیگر استراتژی خود را در زمینه توافق هسته‌ای با ایران اعلام کند. گفته می‌شود آمریکا قصد دارد برای فشار بیشتر بر ایران٬ سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهد.

انتشار این اخبار باعث خشم سپاه پاسداران شده است. فرمانده کل سپاه پاسداران چند روز پیش به آمریکا درباره قراردادن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی هشدار داد. محمدعلی جعفری سپس تاکید کرد که میان مواضع سپاه و وزارت خارجه دولت ایران در مقابل دشمنان "هماهنگی خوبی" وجود دارد.

رییس‌جمهوری ایران هم در جلسه هیات دولت سعی داشت بر حمایت از سپاه تاکید کند.

آقای روحانی در حضور خبرنگاران گفت که آمریکا تصور می‌کند سپاه یک واحد نظامی است.

او این تصور را اشتباه خواند و اضافه کرد: "سپاه از ملت جدا نیست، ارتش هم از ملت جدا نیست، بسیج هم که عین ملت است، ما یک جامعه هستیم، ما ایران هستیم، هیچگونه اختلافی مابین جناح‌ها برای مقابله با توطئه دشمنان ما وجود ندارد. یکپارچه صف واحد کانه بنیان مرصوص."

حسن روحانی گفته جز دو سه کشور مسلمان که با ایران اختلاف دارند٬ مردم سایر کشورها از سپاه حمایت می‌کنند: "سپاه نه تنها محبوب ملت ایران بلکه محبوب مردم عراق هم است چون بغداد را نجات داده، محبوب کردهای عراق هم هست چرا که اربیل را نجات داده، محبوب مردم دمشق و سوریه هم هست چون دمشق را نجات داده است محبوب مردم لبنان هم هست چون حیثیت و استقلال مردم لبنان را به کمک مردم این کشور تامین کرده است."

او درباره برجام هم گفت که دونالد ترامپ از آغاز "مشغول سنگ‌اندازی" در راه توافق هسته‌ای بوده است چرا که به اعتقاد او نشستن ایران بر سر میز مذاکره "دروغ‌ها" درباره ایران و نیت این کشور برای ساخت بمب هسته‌ای را آشکار کرده و حالا آمریکایی‌ها از این موضوع "عصبانی" هستند.

سایر اعضای گروه پنج به علاوه یک با خروج آمریکا از توافق برجام مخالف هستند. در تازه‌ترین موضع‌گیری٬ ترزا می٬ نخست‌وزیر بریتانیا در تماس تلفنی به آقای ترامپ بر این نکته تاکید کرده که کشورش به برجام پایبند است.