رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان خواستار اجرای برجام شد

اد رویس حق نشر عکس Paul Morigi/Getty Images
Image caption هرچند اد رویس مستقیما از آقای ترامپ نخواست از برجام خارج نشود ولی سخنان او نشانه تمایل به ماندن در برجام است

اد رویس رئیس جمهوری خواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا دونالد ترامپ را ترغیب کرده است توافق اتمی با ایران، برجام، را به طور سفت و سخت اجرا کند و در این زمینه با متحدان آمریکا همکاری کند.

هرچند او مستقیما از آقای ترامپ نخواست از برجام خارج نشود ولی سخنان او نشانه تمایل به ماندن در برجام است.

به گزارش رسانه های آمریکایی آقای رویس که زمانی همچون سایر جمهوری خواهان در کنگره با امضای توافق اتمی با ایران مخالف بود روز چهارشنبه در جلسه ای گفت: "هرچند این توافق خیلی ناقص است، به اعتقاد من ما اکنون باید آن را به شدت اعمال کنیم."

او افزود: "بگذارید با متحدان خود کار کنیم تا مطمئن شویم که بازرسان بین المللی دسترسی بهتری به تاسیساتی که ممکن است اتمی باشند داشته باشند و همانطور که متحدان ما تشخیص داده اند باید به ایرادهای بنیادی که بندهای غروب در برجام به وجود می آورد رسیدگی کنیم."

بندهای غروب در برجام به محدودیت‌هایی در مورد فعالیت اتمی ایران اطلاق می شود که پس از انقضای مدت پیش بینی شده در این سند به خودی خود لغو خواهند شد.

اخیرا به نقل از منابع مطلع در آمریکا گزارش شد رکس تیلرسون در حال تماس با شرکای اروپایی آمریکاست تا محدودیت‌های برنامه هسته‌ای ایران را که بر اساس توافق برجام در حدود ۱۰ سال است٬ به بعد از پایان این تاریخ گسترش دهد. از جمله مهم‌ترین اهداف دولت ترامپ اعمال محدودیت بر برنامه غنی‌سازی اورانیوم ایران پس از انقضای برجام عنوان شده است.

کاخ سفید گفته است که آقای ترامپ ظرف چند روز آینده یک استراتژی کلی در مورد ایران را اعلام خواهد کرد. رسانه های آمریکایی به نقل از مقام های ارشد دولت گزارش می دهند که او قصد دارد از تایید پایبندی ایران به برجام خودداری کند.

رسانه ها گزارش داده بودند که او روز پنجشنبه، ۱۲ اکتبر، چنین خواهد کرد با این حال در دستور کار روز پنجشنبه کاخ سفید که عصر چهارشنبه منتشر شد نشانی از سخنرانی در مورد سیاست ایران به چشم نمی خورد.

در این صورت کنگره ۶۰ روز وقت خواهد داشت تحریم های معلق شده بر اساس برجام را دوباره اعمال کند. با این حال اگر کنگره اقدامی نکند برجام به قوت خود باقی خواهد ماند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی در این باره نوشت: "بسیاری از منابع آگاه و سایر افراد آشنا با این فرآیند می گویند دولت ترامپ می خواهد با عدم تایید پایبندی ایران به تهران فشار آورد، نه اینکه برجام را لغو کند."

همزمان الیوت انگل، بلندپایه ترین عضو دمکرات کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، هم که زمانی مخالف امضای برجام بود اکنون خروج از آن را "یک اشتباه فاحش" خوانده است چون می گوید این توافق به اجرا درآمده و متحدان آمریکا و سایر قدرت ها از آن حمایت می کنند.

او گفت: "ما باید با متحدان و شرکای آمریکا برای پاسخگو کردن رژیم ایران کار کنیم، نه اینکه آمریکا را نزدیک ترین دوستانش در اطراف جهان جدا کنیم."

او افزود: "خودداری از تایید پایبندی انحرافی از مسائل واقعی است... بازی کردن با آتش است."

همزمان شبکه ان بی سی گزارش می دهد که مشاوران ارشد آقای ترامپ روز چهارشنبه اعضای کنگره را در جریان تصمیم او در مورد آینده برجام گذاشتند.

دو مقام دولتی به این شبکه گفتند هربرت مک مستر، مشاور امنیت ملی، به قانونگذاران پیشنهاد کرد لایحه ای برای ترمیم برجام تنظیم کنند. ان بی سی می نویسد که کنگره اختیار چنین کاری را ندارد.

براساس این گزارش آقای مک مستر شکی باقی نگذاشت که آقای ترامپ قصد خودداری از تایید پایبندی ایران به برجام را دارد اما کاخ سفید این خبر را تکذیب کرده است.

درخواست اهود باراک و کاندولیزا رایس

همزمان گزارش می شود که اهود باراک، نخست وزیر سابق اسرائیل، که دیدگاه های تندی در مورد ایران داشت خروج از برجام را "اشتباه" خوانده است.

به گزارش نیویورک تایمز او استدلال کرد که این کار به نفع ایران تمام خواهد شد و هرگونه امیدی برای مذاکره با کره شمالی را نقش بر آب خواهد کرد.

او گفت: "حتی اگر آمریکا تصمیم به خروج بگیرد، هیچ کس به این کشور ملحق نخواهد شد - نه چینی ها، نه روس ها، نه حتی اروپایی ها. این به نفع ایرانی خواهد بود."

او اشاره کرد که ایران به برجام پایبند است و همچنان منافع اقتصادی آن را "درو خواهد کرد."

نیویورک تایمز گزارش می دهد که چهره های برجسته اسرائیلی آقای ترامپ را ترغیب کرده اند به آن متعهد بماند.

براساس این گزارش اوزی آراد، یک مقام ارشد سابق موساد که در دولت بنیامین نتانیاهو خدمت کرده، هفته پیش به واشنگتن سفر کرد تا جمهوری خواهان کنگره را قانع کند آن را حفظ کنند.

روز سه شنبه کاندولیزا رایس وزیر خارجه آمریکا در دولت جورج بوش هم دولت ترامپ را ترغیب به حفظ برجام کرده بود.

او به شبکه فاکس نیوز گفت: "همه باید شاهد باشند آمریکا کشوری است که به تعهداتی که در دوران سایر روسای جمهوری گرفته شده پایبند می ماند."

بیشتر بخوانید: