روزنامه‌های صبح تهران: در انتظار تصمیم ترامپ

گزارش و تحلیل‌های زیادی در روزنامه‌های روز پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶، در مورد آینده برجام و احتمال سخنرانی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در این باره منتشر شده است.

نقشه ترامپ؛ برجام نیمه‌جان و انفعال ایران

حق نشر عکس کیهان

کیهان در گزارش اصلی خود نوشته که اگر نگاه‌ها و حرکت‌های اقتصادی منتظر مرحمت وزارت خزانه‌داری آمریکا و معطل بازکردن حساب در انگلیس باشد که هست، نتیجه همین است که هست. از این منظر باید گفت که امروز که رئیس جمهوری آمریکا سخنرانی می‌کند و روز یکشنبه که نظر دولتش را به کنگره اعلام خواهد کرد، منتظر اتفاق خاصی بود. ادامه این وضعیت بی‌عملی و تعلیق و تعطیلی اقتصاد ایران، کاملا مطلوب آمریکاست و هیچ دلیلی ندارد که ترامپ حماقت کرده و این پیام را به دولت و ملت ایران صادر کند که سراب برجام پایان یافته و هرگلی می‌خواهید به سر اقتصادتان بزنید باید با دست خودتان بزنید.

حسین شمسیان هم در یادداشت روز کیهان نوشته که باید از همه آن خطاها برگشت، چرا که آن وقت خیلی زود خواهید دید که سخنرانی ترامپ که هیچ، حتی اگر او خودش را منفجر هم بکند، هیچ تاثیری روی بازار دلار و طلای ما نخواهد گذاشت.

منتقدان برجام و تصمیم ترامپ

حق نشر عکس دنیای اقتصاد

محمود غلامی در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد نوشته که منتقدان دولت و مخالفان سرسخت برجام این روزها منتظرند ببینند دولت آمریکا تداوم لغو تحریم‌ها علیه ایران را تایید می‌کند یا با بهانه‌ای مانند عدم پایبندی ایران به برجام آن را نقض می‌کند. اگر دولت آمریکا همچنان به برجام پایبند بماند، می‌گویند برجام آنقدر برای آمریکاییان منفعت داشت که همچنان خواستار حفظ آن هستند. براین اساس آنها نتیجه‌گیری می‌کنند که برجام توافقی زیانبار برای ایران بوده و دولت از این حیث، مقصر یا حداقل فریب‌خورده است.

به نوشته این مقاله اما اگر دولت آمریکا به برجام پایبند نماند، منتقدان دولت خواهند گفت که غیرقابل اعتماد بودن آمریکا بار دیگر اثبات شد و دولت که در برجام به آمریکا اعتماد کرد، اشتباه کرد و قس‌علی‌هذا.

به نظر آقای غلامی، سخن این اشخاص، شبیه عملکرد کسی است که می‌گوید فردا یا باران می‌آید یا باران نمی‌آید. چنین شخصی آسوده‌خاطر است که فردا هر اتفاقی که بیفتد، سخن او نقض نخواهد شد.

ایران به اعتبار برجام بیفزاید

حق نشر عکس جهان صنعت

یوسف مولایی در روزنامه جهان صنعت نوشته که آمریکا عضو فعال و تعیین‌کننده در شورای امنیت سازمان ملل شناخته می‌شود و حضور در این سازمان یکی از پایه‌های اصلی در ساختار جامعه جهانی آمریکاست. به نفع آن کشور است که برای حفظ این ساختار از اعتبار و اقتدار شورای امنیت سازمان ملل دفاع کند و نقض برجام به معنای برهم زدن و به هم ریختن ساختاری است که آمریکا در به وجود آوردن آن نقش و نفع زیادی داشته است.

به نظر این استاد حقوق بین‌الملل دانشگاه تهران، در این شرایط به نفع ایران است که هرچه بیشتر بر اعتبار برجام بیفزاید و باید در وفاداری خود به این سند پافشاری کند. حتی اگر آمریکا از برجام خارج شود، ایران نباید عکس‌العمل‌ شدیدی انجام دهد، ایران باید تلاش کند مناسباتش را با کشورهای دیگر جامعه جهانی برای ادامه برجام تدوام بخشد و از امتیازاتی که در این زمینه نصیبش می‌شود، بهره‌مند شود.

صرافان سهمیه‌دار فروش دلار را متوقف کردند

حق نشر عکس شرق

روزنامه شرق در گزارشی نوشته که بازار ارز این روزها ناآرام است. هرچند افزایش قیمت‌ها زیر صدتومان است، اما بانک مرکزی با نگرانی از رشد قیمت‌ها، شروع به تزریق دلار مداخله‌ای به بازار کرد؛ بنابراین قیمت دلار که به بالای چهارهزار و ۵۰۰ تومان هم رسیده بود، در برخی از صرافی‌ها تا چهارهزار و ۹ تومان کاهش یافت. کاهش نرخ و زمزمه همزمان رشد قیمت دلار در روزهای آتی، وسوسه‌ای شد برای افرادی که هنوز در سودای جهش سه‌برابری ارز در سال ۱۳۹۰ هستند و به خیال کسب این سود بادآورده، راهی بازار ارز شدند.

در همین حال مصطفی خان‌زاده، یکی از فعالان بازار ارز در مورد دلایل افزایش نرخ ارز به روزنامه شرق گفته که برخی از صرافان که از سوی بانک مرکزی سهمیه ارز دریافت می‌کنند، دیروز از فروش ارز خودداری کردند. به گفته او هرچند مسائل سیاسی و گفته‌های ترامپ در باره برجام هم بر رشد نرخ ارز اثر داشته اما این روند از زمان کاهش نرخ سود بانکی کلید خورد و در روزهای گذشته تبی که در بین مردم شکل گرفت به این رشد دامن زد.

واکنش به تعلیق عضو زرتشتی شورای شهر یزد

حق نشر عکس اعتماد

امروز در روزنامه‌های متعددی خبر احتمال استعفای رئیس شورای شهر یزد به چاپ رسیده است. حمیدرضا خالدی هم در روزنامه اعتماد نوشته که واکنش به تعلیق عضویت سپنتا نیکنام، عضو زرتشتی شورای شهر یزد، می‌رود تا کم‌کم ابعاد ملی پیدا کند. از همین رو با آقای سپنتا گفت‌وگویی کرده و نظر او را پرسیده است.

آقای سپنتا هم با ابراز تاسف از این همه تنگ‌نظری گفته که البته واقعیت این است که برنده اصلی این رخداد اوست، چرا که معروف‌تر و محبوب‌تر شده است. او از مسئولان پرسیده که اگر قرار باشد مسائل اقلیتی را در یک کفه و موضوعات ملی و منافع مردم شهر را در یک کفه دیگر ترازو بگذارند، آیا واقعا ارزش این همه حاشیه‌سازی‌های جورواجور را داشت؟

آقای سپنتا همچنین ابراز امیدواری کرده که مسئولان کمی کلان تر و واقعی‌تر به مسائل بنگرند و همان‌طور که شعار می‌دهند به رای مردم احترام بگذارند.

برگزاری یادروز حافظ

حق نشر عکس اطلاعات

روزنامه اطلاعات در چند گزارش به مراسمی اشاره کرده که به مناسبت ۲۰ مهر روز بزرگداشت حافظ در تهران و شیراز برگزار شده است. از جمله در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران نشست حافظ لسان الغیب اسرار الهی برگزار شده و در آن جا اصغر دادبه، حافظ پژوه و عضو هیات علمی دایره‌المعارف بزرگ اسلامی در سخنانی مکتب عرفان عشق حافظ را در واقع مکتبی روشنفکرانه و مربوط به دوره زندگانی حافظ عنوان کرده و او را روشنفکری دانسته که خود را آماده رویارویی با مدافعان خرافه‌پرستی کرده بود.

به گفته آقای دادبه، عظمت سخن حافظ در این است که از یک سو در شعرش، بخشی از متدولوژی مکتب خودش را بیان می‌کند و از سوی دیگر با تحجر در می‌ستیزد.

موضوعات مرتبط