'رایزنی‌های آخر' پیش از علنی شدن تصمیم ترامپ درباره برجام

حق نشر عکس AFP
Image caption رکس تیلرسون می‌گوید او و دیگر اعضای هیات دولت تمام گزینه‌ها را برای دونالد ترامپ تشریح کرده‌‌اند

از واشنگتن گزارش می‌شود رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، روز پنجشنبه با همتایان اروپایی خود و وزارت خارجه چین پیرامون توافق هسته‌ای با ایران رایزنی کرده است.

این گفتگوها تنها ساعاتی پیش از آن روی می‌دهد که بنابر اعلام کاخ سفید دونالد ترامپ، رئیس جمهور، ظهر فردا (جمعه) به وقت پایتخت آمریکا، نظر خود درباره تایید مجدد پای‌بندی ایران به برجام را رسما اعلام خواهد کرد.

هیتر نوئرت، سخنگوی کاخ‌سفید روز پنجشنبه (دوازدهم اکتبر) گفت آقای تیلرسون در این گفتگوها با همتایان خود مشورت کرده و نظرات آنها را شنیده است.

در همین حال، در واشنگتن حامیان توافق هسته‌ای با ایران به شدت ابراز نگرانی می‌کنند که آقای ترامپ به احتمال بسیار زیاد روز جمعه خواهد گفت نمی‌تواند پای‌بندی ایران به توافق هسته‌ای را برای بار دیگر تایید کند.

در صورتی که آقای ترامپ پایبندی ایران را تایید نکند، کنگره آمریکا می‌تواند ظرف ۶۰ روز قانونی را برای بازگرداندن تحریم‌های آمریکا علیه ایران تصویب کند؛ اقدامی که می‌تواند "عدول آمریکا از برجام" تلقی شود و راه را برای خروج این کشور از این توافق‌نامه هموار می‌کند و احتمالا زمینه را برای فروپاشی آن فراهم می‌کند.

با وجود این خروج از برجام و وضع تحریم‌های جدید علیه ایران هم در میان دموکرات‌ها و هم جمهوری‌خواهان کنگره مخالفان جدی دارد.

حق نشر عکس Icana
Image caption علی لاریجانی گفته در ایران مسئولان به علت تحرکات واشنگتن مضطرب نشده‌اند

توافق هسته‌ای با ایران یک توافق بین‌المللی چندجانبه است که شورای امنیت سازمان ملل متحد هم قطعنامه‌ای در حمایت از آن تصویب کرده اما گزارش دوره‌ای دولت آمریکا به کنگره این کشور درباره پای‌بندی ایران به برجام یک مکانیسم داخلی آمریکا است که در صورت تایید نشدن از سوی آقای ترامپ، به خودی خود "نقض برجام" محسوب نمی‌شود.

بیشتر بخوانید

در همین حال، رسانه‌های خبری در آمریکا خود را برای پوشش ویژه سخنان ظهر جمعه (فردا) رئیس جمهور آمریکا آماده کرده‌اند چرا که این سخنان می‌تواند در صورت پشتیبانی کنگره این کشور که اکثریت آن با جمهوری‌خواهان است، به فروپاشی توافق هسته‌ای گروه ۱+۵ با ایران منتهی شود و واشنگتن را در تقابل با پنج کشور دیگر امضا کننده، یعنی چین، روسیه، بریتانیا، فرانسه و آلمان قرار دهد.

امروز همچنین از ایران گزارش شد محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه این کشور با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان در مورد لزوم پای‌بندی به برجام تلفنی صحبت کرده است.

برخلاف آمریکا، کشورهای روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه، آلمان و همچنین اتحادیه اروپا، بر حفظ برجام تاکید کرده و از آمریکا خواسته‌اند به این توافق پایبند باشد.

علی لاریجانی رئیس مجلس ایران هم که به مسکو سفر کرده، گفته است ضرری در این ماجرا (خروج احتمالی آمریکا از برجام) متوجه ایران نمی‌شود و "هیچ‌گونه اضطرابی در میان مسئولان ایران" در این زمینه وجود ندارد.

علی لاریجانی: در باره برجام اضطرابی نداریم