اعتراض به تعلیق عضو زرتشتی شورای شهر یزد؛ 'رئیس مجلس دست به اقدام بزند'

سپنتا نیکنام، عضو زرتشتی شورای شهر یزد حق نشر عکس iSna
Image caption آقای نیکنام دور قبل هم عضو شورای شهر یزد بود

شماری از نمایندگان مجلس ایران از علی لاریجانی، رئیس این مجلس خواسته‌اند تا در برابر تعلیق عضویت سپنتا نیکنام، عضو زرتشتی شورای شهر یزد واکنش نشان دهد.

نمایندگان استان یزد در مجلس ایران خواهان توقف حکم تعلیق آقای نیکنام شده‌اند.

نماینده زرتشتیان هم حکم دیوان عدالت اداری در مورد تعلیق عضویت سپنتا نیکنام را غیر قانونی دانسته است.

حضور آقای نیکنام در شورای شهر یزد به دنبال شکایت نامزد اصولگرای شکست خورده این شورا به حالت تعلیق در آمده است.

این دومین حضور آقای نیکنام در شورای شهر یزد است.

این در حالی است که انتخابات شورای شهر یزد به تائید شورای نگهبان رسیده بود.

شعبه ۴۵ دیوان عدالت اداری در رسیدگی به شکایت وارده، در شهریور امسال رای به توقف فعالیت آقای نیکنام داد که با واکنش‌های منفی در ایران مواجه شده است.

نماینده‌های استان یزد در نامه خود به علی لاریجانی گفته‌اند "تصمیمات قضایی باید در راستای "تقویت وحدت و انسجام ملی و امنیت کشور و حیثیت داخلی و بین‌المللی نظام سیاسی و حقوقی باشد."

این افراد از رئیس مجلس ایران خواسته‌اند "به منظور صیانت از قوانین و مقررات" اقدام کند.

اسفندیار اختیاری، نماینده زرتشتیان در مجلس از آقای لاریجانی خواسته "براساس قانون اساسی" برای "جلوگیری از تضییع حقوق مشخص و قانونی ایرانیان پیروان ادیان الهی، دستورهای لازم را صادر کند."

حق نشر عکس Ilna
Image caption رای موقت دیوان عدالت اداری برای تعلیق عضویت سپنتا نیکنام بر اساس ابلاغیه احمد جنتی صورت گرفته است

رای دیوان عدالت اداری، موقت اعلام شده و در آن گفته شده دلیل صدور این رای نظر احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان در خصوص عضویت اقلیت‌ها در شوراهای شهری است.

آقای جنتی فروردین امسال و در زمان بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات شوراهای شهر و روستا طی ابلاغیه‌ای خواهان جلوگیری از تائید صلاحیت نامزدهای غیرمسلمان در انتخابات این شوراها شد. او در توجیه قانونی این ابلاغیه گفته بود "غیرمسلمان نمی‌تواند بر مسلمان حاکم شود."

رضا ربانی، نماینده یزد در مجلس به خبرگزاری ایسنا گفته است آقای سپنتا در انتخابات شورای شهر یزد، ۲۰ هزار رای آورده، در حالی که جمعیت زرتشتیان یزد بالغ بر سه هزار نفر است و این نشان می‌دهد "بسیاری از مسلمانان" به آقای نیکنام رای داده‌اند.

پس از رسانه‌ای شدن ابلاغیه آقای جنتی، چند تن از نماینده‌های مجلس گفتند رئیس مجلس ایران با رد ابلاغیه آقای جنتی، خواهان اجرای قانون انتخابات در کشور شد که در آن اشاره‌ای به موضوع نامزدهای غیرمسلمان در انتخابات شوراها نشده است.

منتقدان حکم تعلیق عضو زرتشتی شورای شهر یزد می‌گویند چنین کاری "اشتباه" بوده و تبعات سیاسی داخلی و خارجی خواهد داشت.

شهیندخت مولاوردی، دستیار ویژه رئیس‌جمهوری ایران در امور شهروندی اخیرا ابراز امیدواری کرده در حکم نهایی، تعلیق فعالیت عضو زرتشتی شورای شهر یزد منتفی شود.