نتانیاهو به ظریف: حساب توییترت را حذف کن

توییت نتانیاهو حق نشر عکس iSrael PM twitter

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، با انتشار پیامی ویدیویی در توییتر خود از محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران خواسته که حساب توییترش را حذف کند.

آقای نتانیاهو این ویدیو را در حساب رسمی نخست وزیر اسرائیل در توییتر به زبان‌های انگلیسی و فارسی منتشر کرده و با اشاره به توییت اخیر وزیرامور خارجه ایران درباره سپاه پاسداران نوشته است: "ظریف، حساب توییترت را حذف کن."

آقای ظریف یک روز بعد از آن سخنرانی تند دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا علیه ایران و اعمال محدودیت‌های تازه علیه سپاه پاسداران، در توییتر خود به زبان انگلیسی نوشت: "امروز، ایرنیان - پسر، دختر، زن، مرد - همگی سپاه پاسداران هستند و محکم در کنار کسانی ایستاده‌اند که از ما و منطقه در برابر تجاوز و ترور دفاع می‌کنند".

آقای نتانیاهو در ویدیویی که در توییترش گذاشته ابتدا به فیلتر بودن توییتر در ایران و استفاده آقای ظریف از آن اشاره کرده و بعد گفته که مطمئن است که "زمانی که سپاه پاسداران مردان و زنان بی‌گناه را در سراسر جهان می‌کشد، مردم عادی در ایران احساس افتخار نمی‌کنند."

نخست وزیر اسرائیل بار دیگر سپاه پاسداران را به دست داشتن در انفجار مرکز یهودیان در پایتخت آرژانتین در سال ۱۹۹۴ متهم کرده و گفته که مطمئن است "مردم عادی در ایران خواهان زندگی صلح‌آمیز هستند".

او پیش‌بینی کرده که روزی خواهد رسید که "مردم ایران آزاد باشند" و در انتهای ویدیو هم گفته که "پیامی ساده" برای وزیر امور خارجه ایران دارد: "حساب توییترت را پاک کن".

آقای ظریف هنوز واکنشی به این توییت و پیام نخست وزیر اسرائیل نشان نداده است.

حق نشر عکس javad zarif twitter
Image caption توییت ظریف درباره سپاه

بنیامین نتانیاهو تا کنون بارها در مقاطع مختلف تلاش کرده که عموم مردم ایران را در پیام‌هایش خطاب قرار دهد و به آنها "سلب آزادی‌هایشان" از سوی حکومت را یادآور شود. در بیشتر این موارد او با واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی روبرو شده که بسیاری از آنها نخست وزیر اسرائیل را به دخالت در امور داخلی ایران و داشتن مواضع دوگانه به دلیل فشار برای اعمال محدودیت‌های بیشتر علیه ایران متهم می‌کنند.

از سوی دیگر توییت وزیر امور خارجه ایران درباره سپاه پاسداران هم واکنش‌هایی به دنبال داشت که بسیاری از آنها انتقادی بود.

بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی با وجود آن که به شدت به سخنان آقای ترامپ علیه ایران و به ویژه به کار بردن عبارت "خلیج عربی" به جای خلیج فارس اعتراض داشتند، اما گفتند که خود را آن طور که آقای ظریف می‌گوید سپاهی نمی‌دانند.